MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odwołane turnusy w sanatoriach. Co ze skierowaniami?

Andrzej Zwoliński
Polanica Zdrój sanatorium.
Polanica Zdrój sanatorium. Dariusz Gdesz / Polskapresse
Wraz z objęciem czerwoną strefą całego kraju, decyzją rządu wstrzymano wyjazdy do sanatoriów. Są jednak wyjątki.

Premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając cały kraj czerwoną strefą oświadczył, że ograniczenia mające przeciwdziałać rozwojowi pandemii obejmują także sanatoria, które od 24 października zostały zamknięte oprócz tych, które teraz jeszcze kończą turnusy. Jak się okazuje, to ograniczenie nie dotyczy pacjentów z urazami narządów ruchu, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

- Jeżeli nasi klienci posiadają zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą ZUS, które ma rozpocząć się po 24 października 2020 roku – apelujemy, by nie jechali do sanatorium, tylko pozostali w domu. Skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu, który ubezpieczony ma w zawiadomieniu o skierowaniu na rehabilitację - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Jak jednak podkreśla, ograniczenie nie dotyczy jednak wszystkich kuracjuszy.

- Jest jeden wyjątek mianowicie, przepisy rozporządzenia  wstrzymującego wyjazdy do sanatoriów ze skierowaniem z ZUS dają możliwość prowadzenia rehabilitacji w przypadku urazów narządu ruchu, w których jej zaprzestanie grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. Dotyczy to prowadzonej przez ZUS wczesnej rehabilitacji powypadkowej dla osób, które podczas wypadku, w szczególności wypadku przy pracy, doznały urazu narządu ruchu – wyjaśnia rzeczniczka.

U tych osób, które zakończyły leczenie szpitalne w oddziale urazowo-ortopedycznym, ale wymagają kontynuacji leczenia usprawniającego, jak najwcześniejsze rozpoczęcie rehabilitacji leczniczej  u osób z często bardzo ciężkimi urazami narządu ruchu jest bardzo ważne, gdyż czas rozpoczęcia rehabilitacji ma kardynalne znaczenie,  a zaprzestanie leczenia rehabilitacyjnego w tej grupie pacjentów może skutkować nie tylko poważnym pogorszeniem stanu ich zdrowia, ale i zaprzepaszczeniem efektów leczenia operacyjnego, a tym samym opóźnić lub uniemożliwić pacjentom powrót do aktywności zawodowej i społecznej.

Wyjazdy do sanatoriów wstrzymano do odwołania. Po ich wznowieniu osoby uprawnione z orzeczoną potrzebą rehabilitacji będą mogły skorzystać z wyjazdu na turnus rehabilitacyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska