Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwołane lekcje z powodu upałów? Nie we Wrocławiu

Celina Marchewka
Celina Marchewka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Fot: Adam Wojnar/Polska Press
W tym tygodniu z powodu upałów w kilku szkołach na terenie kraju lekcje zostały skrócone lub odwołane. Wrocławskie placówki mają jednak inny plan na przetrwanie do lata.

Wakacje coraz bliżej, ale w szkołach trzeba jeszcze dokończyć materiał i wystawić oceny. Tylko jak pracować, kiedy za oknem 30 stopni? Wrocławskie placówki mają pomysł, jak przeżyć upały i nie odwoływać lekcji.

W Szkole Podstawowej nr 3 we Wrocławiu nauczyciele rozesłali do rodziców informację, jak przygotować dziecko do zajęć w gorące dni.

- Napisaliśmy, jak uczniowie powinni być ubrani. Dodatkowo, zapewniamy wszystkim dostęp do wody. Dbamy o to, aby dzieci w tych najgorętszych godzinach nie wychodziły na zewnątrz, także podczas lekcji wychowania fizycznego. W gabinetach zamontowaliśmy wiatraki, zasłaniamy też rolety. Oczywiście, taka temperatura dla wszystkich jest męcząca, ale kontrolujemy sytuację na bieżąco - mówi wicedyrektor SP nr 3, Bogusława Ambrozik.

Podobną taktykę zastosowała dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 we Wrocławiu.

- Na naszym terenie jest dużo drzew, które na szczęście zapewniają cień. Każdego ranka wszystkie klasy są dokładnie wietrzone. W kilku gabinetach zamontowaliśmy także klimatyzację. Zapewniamy wszystkim uczniom i nauczycielom wodę do picia - mówi dyrektor ZSP nr 9, Dorota Wójcik-Hetman.

Sytuacja, w której można lub powinno się skrócić lub odwołać lekcje, nie jest jasno określona w przepisach. Decyzja o tym zależy bezpośrednio od dyrektora i jego interpretacji rozporządzeń ministra edukacji:

§10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli stanowi, że godzina lekcyjna trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie nie krótszym niż 30 i nie dłuższym niż 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć.

§18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach stanowi, że dyrektor, za zgodą organu prowadzącego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli:
1) temperatura zewnętrzna mierzona o godzinie 2100 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi -15°C lub jest niższa;
2) wystąpiły na danym terenie zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów.

O zawieszeniu zajęć odpowiednio organ prowadzący lub dyrektor zawiadamiają organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska