Odszkodowanie za oparzenie podczas zabiegu

materiał partnera

Dzięki rozwojowi nowoczesnych technik medycznych lekarze są w stanie skutecznie leczyć schorzenia, które jeszcze do niedawna poważnie utrudniały codzienne funkcjonowanie a czasem nawet prowadziły do śmierci. Niestety stosowanie nowoczesnych metod leczenia nie jest wolne od niebezpieczeństw, związanych z różnorodnymi skutkami niepożądanymi lub ryzykiem popełnienia błędu. Nie tylko leczenie farmakologiczne jest obciążone możliwością wywołania poważnych komplikacji w funkcjonowaniu organizmu. Również narzędzia wykorzystywane współcześnie do przeprowadzania zabiegów operacyjnych – przy ich niewłaściwym użyciu mogą spowodować katastrofalne skutki i nieodwracalne szkody na zdrowiu pacjenta.

Dotkliwe oparzenie podczas operacji

Do wykonywania zabiegów czy operacji niejednokrotnie używa się narzędzi działających pod bardzo wysoką temperaturą lub ciśnieniem wody. Stąd też ich niewłaściwe użycie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta. _Rzeczywiście współcześnie bardzo często podczas procedur chirurgicznych używa się sprzętu mogącego powodować poparzenia lub nieodwracalne uszkodzenia tkanek. Przykładowo błędne zastosowanie elektrokoagulacji – służącej do zmniejszania krwawień, czy zachowania ich temperatury za pomocą pola elektromagnetycznego może doprowadzić do bardzo poważnych poparzeń – _wyjaśnia specjalista z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym Prawa Pacjenta. Podczas elektrokoagulacji przykłada się do chorego miejsca elektrodę podłączoną do prądu, która wytwarza bardzo wysoką temperaturę. Dzięki temu dochodzi do „ścięcia” białka zlokalizowanego w tkance, co powoduje np. wstrzymanie krwawienia z uszkodzonego naczynia, czy wypalenie zmian chorobowych. Jest to zabieg mało inwazyjny i skuteczny, jednak wymaga precyzji i odpowiedniego dobrania rozmiarów elektrody oraz natężenia prądu – nawet drobny błąd w tej materii może wyrządzić poważne szkody.

Niestety tak stało się w przypadku Pani Joanny zmagającej się od dłuższego czasu z dolegliwościami stawu kolanowego spowodowanych zerwaniem jego więzadeł. Silne bóle, obrzęk, trudności w chodzeniu skłoniły pacjentkę do poddania się zabiegowi artroskopii kolana. Podczas niego konieczne jest zastosowanie elektrokoagulacji celem zmniejszenia krwawienia i zachowania ciepła tkanek. Pani Joanna została dobrze przygotowana do zabiegu oraz poinformowana o jego przebiegu. Niestety podczas jego trwania personel popełnił szereg błędów, które doprowadziły do wyrządzenia poważnych szkód pacjentce. Elektroda została nieprawidłowo przymocowana do ciała Pani Joanny przez co doszło do głębokiego poparzenia, którego leczenie spowodowało konieczność przeprowadzenia kilku operacji naprawczych w postaci m.in. przeszczepu skóry oraz wielomiesięcznych zmian opatrunku. Pomimo tego na nodze Pani Joanny pozostała rozległa blizna. Czy taka sytuacja może zostać uznana za błąd w sztuce medycznej i być podstawą ubiegania się o odszkodowanie?

Odszkodowanie za oparzenie podczas operacji

Błąd w sztuce medycznej polega na postępowaniu wbrew zasadom wynikającym z wiedzy medycznej lub zaniechaniu działań leczniczych, które należało podjąć. Jeżeli błąd ten jest zawiniony i powoduję szkodę poszkodowany ma prawo ubiegać się o stosowne odszkodowanie. Jego wysokość zależy przede wszystkim od rozmiarów wyrządzonej szkody, które ocenia się po zakończeniu okresu leczenia i rehabilitacji. W takiej sytuacji konieczne jest wykazanie związku przyczynowego pomiędzy nieprawidłowym postępowaniem personelu, a zaistniałą szkodą. W praktyce wykazanie zawinionego błędu medycznego wymaga przeprowadzenia szeregu dowodów, zwłaszcza z opinii biegłych lekarzy oraz analizy dokumentacji medycznej – stąd warto skorzystać z pomocy prawników specjalizujących się w dochodzeniu tego typu odszkodowań. Ponadto warto rozważyć wystąpienie obok roszczenia odszkodowawczego z żądaniem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Cierpienie spowodowane doznaniem rozległych obrażeń, pogorszenie stanu zdrowia, czy nieodwracalne oszpecenie organizmu są powodami znaczącego dyskomfortu psychicznego, a nie raz nawet depresji, czy innych schorzeń psychicznych uzasadniających roszczenie o zadośćuczynienie.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karola

Aż boli jak czytam! Kilka lat temu przeszłam niepotrzebną operację, która też pociągneła za sobą kolejne konsekwencje. Na szczęście DRB wywalczylo mi odszkodowanie za błedy medyczne. Tu też mogliby pomóc.