"Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca". Wybrano 15 laureatów III edycji programu

Materiał informacyjny PFR
Udostępnij:
17 listopada 2021 roku w Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród specjalnych „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca”. Jest to już trzecia edycja zainaugurowanego w 2019 roku programu, będącego wyróżnieniem dla przedsiębiorców, którzy zaangażowali się we wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) w swoich firmach, wykorzystując PPK jako element systemu benefitów pracowniczych i osiągając wysoką partycypację wśród pracowników.

Laureatami III edycji zostało 15 pracodawców. Z rąk Roberta Zapotocznego, prezesa zarządu PFR Portal PPK oraz Tomasza Filla, wiceprezesa zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, nagrody odebrali przedstawiciele:

 • Ambasada Królestwa Norwegii
 • Colgate-Palmolive (Poland) sp. z o.o.
 • CTDI Poland sp. z o.o.
 • Doosan Babcock Energy Polska S.A.
 • Elektrotim S.A.
 • Ensono sp. z o.o.
 • Grodno S.A.
 • HBH sp. z o.o. sp. komandytowa
 • Infosys Poland sp. z o.o. Oddział w Poznaniu
 • Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowie Lubelskim
 • Pall Poland sp. z o.o.
 • Poczta Polska S.A.
 • PORR S.A.
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 • Zakład produkcyjno-handlowy „DROMADER”

- To dzisiejsze spotkanie przygotowywaliśmy po to, żeby dać wyraz naszego uznania tym z Państwa, którzy są zaangażowani w program Pracowniczych Planów Kapitałowych. Mam nadzieję, że dla Państwa dzisiejsza gala będzie ciekawym doświadczeniem, bardzo miłym, a w kolejnych latach Wasi pracownicy bardzo mocno będą doceniać fakt, że byliście od samego początku orędownikami tego programu. − powiedział Robert Zapotoczny, prezes zarządu PFR Portal PPK i dodał, że na dzisiejszym rynku pracownik jest dobrem, o które trzeba się troszczyć.

PPK jako element systemu benefitów

Celem zainaugurowanego w 2019 roku programu „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca” jest wyróżnienie przedsiębiorców, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem we wdrażaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) w swoich firmach. Dzięki życzliwej i otwartej postawie pracodawcy, pracownicy mogą liczyć na zrozumienie i wsparcie w budowaniu prywatnych oszczędności. Za wkład w tworzenie przyjaznego środowiska pracy oraz budowanie finansowego zabezpieczenia pracowników, w programie przyznawana jest nagroda specjalna „Odpowiedzialnego i Przyjaznego Pracodawcy”.

Kim jest odpowiedzialny i przyjazny pracodawca?

Podczas gali wręczenia nagród, wyróżnieni pracodawcy i przedsiębiorcy mówili, kim ich zdaniem jest odpowiedzialny pracodawca i jakimi cechami powinien się wyróżniać. − Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca traktuje pracowników jako inwestycję długoterminową. Nie patrzy na pracowników w kategoriach osoby, która dzisiaj pracuje, a jutro może zmienić firmę. Pracodawca tworzy zawodową rodzinę. Więzy krwi zastępują więzy w pracy. W naszej firmie wspieramy się, mamy pięć wartości, które wyznajemy i tworzymy wspólne DNA − mówi Lucyna Roszyk, główny specjalista ds. komunikacji, PORR S.A.

Pracownicze Plany Kapitałowe

- Staramy się razem z PFR Portal PPK z poziomu PFR przekonywać pracowników, że warto uczestniczyć w programie PPK, że warto się nie wypisywać, ponieważ efekty tego długoterminowego oszczędzania − choć będą widoczne za wiele lat − wielu ludziom pomogą godnie żyć na starość. Bez Państwa zaangażowania nie byłoby takiego wyniku uczestnictwa w PPK, jaki mamy dzisiaj. Żeby otrzymać to dzisiejsze wyróżnienie, trzeba było uzyskać partycypację powyżej 50%, znacznie więcej niż średnia dla całego rynku, choć są wśród nas firmy, które zapewniły uczestnictwo na poziomie nawet 90% − powiedział podczas gali Tomasz Fill, wiceprezes zarządu PFR.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych. Jest on tworzony nie przez samego pracownika, lecz wspólnie – przy jednoczesnym udziale pracodawców oraz państwa. Dlaczego warto oszczędzać w PPK? Po raz pierwszy, żeby posiadać oszczędności, nie trzeba nic robić − wystarczy pozostać w programie. A warto oszczędzać, żeby mieć zabezpieczenie w szczególnych sytuacjach życiowych, takich jak ciężka choroba czy kupno mieszkania. W takich przypadkach odłożone małym wysiłkiem oszczędności są bezcenne. Jak to działa? Wpłata pracownika to 2% wynagrodzenia + dobrowolnie do 2%. Wpłata pracodawcy to 1,5% wynagrodzenia + dobrowolnie do 2,5%. Z kolei wpłata państwa to 250 zł na powitanie + 240 zł co roku.

Gromadzimy dodatkowe środki na przyszłość przy w miarę niewielkim wkładzie własnym. Do tego dokłada się kwota wpłacona przez pracodawcę i państwo. Gdy przypomnimy sobie o nich za kilka lat okaże się, że na koncie są już zgromadzone konkretne środki. PPK to program dla pracownika, ale również dla pracodawcy: wysokość dopłat pracodawcy może być dla potencjalnych pracowników ważnym argumentem, aby wybrać daną firmę, a dla pracodawcy szansą na pozyskanie stałych i kompetentnych pracowników - powiedział Marcin Żółtek, wiceprezes zarządu TFI PZU SA.

Wideo

Materiał oryginalny: "Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca". Wybrano 15 laureatów III edycji programu - Polska Times

Dodaj ogłoszenie