MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odpowiedzi do matury z biologii. Opinie uczniów na temat egzaminu: "Będzie z 10 proc.", "Co to było...". Arkusz CKE

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Kliknij i sprawdź odpowiedzi do matury z biologii >>>
Kliknij i sprawdź odpowiedzi do matury z biologii >>>Jakub Steinborn
Matura z biologii 2022 rozpoczęła się dzisiaj o godz. 9.00, a zakończyła o godz. 12.00. Jest to piąty najczęściej wybierany przedmiot dodatkowy na maturze. W tym roku do egzaminu przystąpiło ponad 46 tys. maturzystów. Jak uczniowie poradzili sobie z biologią? Zdający opuścili już sale egzaminacyjne. „Będzie z 10 proc.”, "O matko, co to było...", "Zrobiłem wszystkie zadania" – piszą maturzyści. W tym tekście pojawił się arkusz CKE wraz z proponowanymi odpowiedziami.

Matura z biologii 2022. Arkusze + odpowiedzi

W tym tekście około godz. 14.00 pojawi się arkusz egzaminu z biologii. Na bieżąco będą pojawiać się także proponowane odpowiedzi.

Odpowiedzi do zadań z matury z biologii 2022, poziom rozszerzony - SPRAWDŹ >>>

Kliknij w zdjęcia i zobacz proponowane odpowiedzi:

(odpowiedzi będą pojawiać się na bieżąco od godz. 14.00)

Odpowiedzi opracowała dla nas Ania Kazimierczuk - nauczycielka biologii po Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi popularny kanał na YouTube pod nazwą aniodbiologii, gdzie w sympatyczny sposób pomaga w przygotowaniu do matury.

Egzamin maturalny z biologii a opinie uczniów. "Co to było..."

Maturzyści dzisiaj (12 maja 2022 roku) o godz. 9.00 przystąpili do egzaminu z biologii. Przyszli medycy (i nie tylko) na napisanie matury z biologii mieli 180 minut. Jednak niektórzy zdecydowali się na wcześniejsze oddanie arkusza.

Trwa głosowanie...

Jak Ci poszła matura z biologii poziom rozszerzony?

Pojawiają się komentarze na temat tegorocznego egzaminu maturalnego z biologii. Był łatwy czy trudny? Wielu zdających podkreśla, że matura nie poszła im najlepiej, a zadania nie należały do najprostszych:

Będzie z 10 proc.

O matko, co to było...

I te rośliny w każdym zadaniu :|

Śmieszna była ta biologa, po 1,5 h wyszłam

Co pojawiło się na maturze z biologii? Z relacji uczniów wynika, że było dużo zadań dotyczących fizjologii roślin. Maturzyści wspominają także o zadaniu "z wiewiórką" i zadaniach obliczeniowych.

Niektórzy jednak zaznaczają, że arkusz wcale nie był taki trudny, a matura poszła im dobrze.

Matura z biologii jest jednym z przedmiotów dodatkowych. W jej przypadku nie obowiązuje tzw. próg zdawalności. Uczeń, który otrzyma bardzo słaby wynik z tego egzaminu i tak uzyska świadectwo dojrzałości. Jeśli jednak zdający chce kontynuować swoją karierę na przykład na uczelni medycznej, dużą rolę odgrywa tutaj dobrze napisania matura z biologii. Zdający wyniki swoich matur poznają 5 lipca 2022 roku.

Matura z biologii 2022 okiem nauczyciela

Zapytaliśmy Annę Kazimierczuk, nauczycielkę biologii i autorkę kanału YouTube aniodbiologii, o to, jak ocenia arkusz egzaminacyjny z biologii na poziomie rozszerzonym:

– Ogólnie rzecz biorąc arkusz raczej nie był szczególnie zaskakujący. Pojawiły się zagadnienia wielokrotnie występujące w poprzednich latach oraz w zbiorach zadań, np. zjawisko osmozy, proces chemiosmozy, rozumienie nazewnictwa binominalnego, przeobrażenie u owadów, rozróżnianie chorób bakteryjnych i wirusowych. ogólna znajomość etapów oddychania komórkowego itd. Nie było właściwie żadnych zadań obliczeniowych, skomplikowanych krzyżówek genetycznych, rysowania wykresów. Pojawiło się natomiast kilka dłuższych, nieco zawiłych tekstów, które trzeba było dokładnie przeanalizować – to jednak zdarza się praktycznie co roku.

Nasza ekspertka wyjaśniła także, które zadania były według niej nietypowe i trudniejsze.

– Nieco zaskakujące było dla mnie zadanie z wzorami zębowymi. Teoretycznie można było odgadnąć właściwie odpowiedzi na bazie podstawowej wiedzy (np. że wiewiórki nie mają kłów) oraz na zasadzie eliminacji. Wydaje mi się jednak, że nie każdy zdaje sobie sprawę, że krowy (i inne przeżuwacze) nie mają górnych siekaczy. Myślę, że tu niektórzy mogli mieć problem. Dość podchwytliwe było również zadanie o mitogenach i białku RB1 – to wymagało uważniejszego zastanowienia się nad wynikami krzyżówki genetycznej. – komentuje Anna Kazimierczuk. Nieco trudne było też zadanie z fragmentem łańcucha polipeptydowego – zwłaszcza jeśli ktoś nie jest biegły w odczytywaniu uproszczonych wzorów chemicznych.

Nauczycielka ocenia, że tegoroczna matura była na standardowym poziomie.

– Sądzę, że możliwe było osiągnięcie na tej maturze dobrego wyniku, chociaż oczywiście wszystko ostatecznie zależy od przyjętego przez komisję egzaminacyjną modelu odpowiedzi – czasami jest on nadmiernie – w moim odczuciu – surowy i eliminuje odpowiedzi, które może nie są wybitnie precyzyjne, ale nie są też niepoprawne. Miejmy nadzieję, że w tym roku okaże się on łaskawy – podsumowuje Anna Kazimierczuk, nauczycielka biologii.

Promki na markę House!

Materiały promocyjne partnera
od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska