Odnawialne źródła energii. Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę i kiedy to się zwróci?

Anna Hutek
Anna Hutek
Inwestycja w odnawialne źródła energii to nie tylko sposób pozwalający zadbać o środowisko. To również metoda, dzięki której można oszczędzać. Od kilku lat bezkonkurencyjnym liderem na rynku odnawialnych źródeł energii jest wykorzystanie z energii słonecznej. Instalacja paneli fotowoltaicznych wiąże się ze sporą inwestycją. Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na montaż paneli słonecznych? Kiedy zwrócą się koszty montażu instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne i dlaczego to się opłaca.

Odnawialne źródła energii w Polsce

Czy słyszałeś kiedyś o skrócie OZE? Zwane również zieloną energią, to odnawialne, czyli niewyczerpalne źródła energii. OZE w odróżnieniu od nieodnawialnych źródeł energii takich jak węgiel kamienny czy ropa naftowa to rozwiązanie przyjazne środowisku. Wykorzystując nieodnawialne źródła energii zużywamy ich zasoby, co powoduje degradację środowiska, a w konsekwencji całej planety.

Skąd się bierze energia elektryczna w Polsce? W Polsce energia elektryczna w większości pochodzi z nieodnawialnych źródeł energii. Najczęściej wykorzystywany (niemal 80% całej energii) jest węgiel kamienny oraz brunatny. Tym sposobem z roku na rok środowisko naturalne cierpi coraz bardziej, dlatego ważnym jest, by stopniowo rezygnować z użycia nieodnawialnych źródeł energii zastępując je OZE. Każdy z nas może przyczynić się do ratowania środowiska inwestując w ekologiczne rozwiązania.

Jakie są odnawialne źródła energii w Polsce?

 • Energia wiatrowa – energia uzyskiwana, dzięki ruchowi powietrza napędzającego turbiny wiatrowe. W ten sposób produkowany jest prąd elektryczny.
 • Energia wodna – do uzyskania energii stosuje się turbiny wodne, które energię prądów wodnych zmieniają na energię elektryczna.
 • Energia słoneczna - do produkcji energii elektrycznej wykorzystywane są moduły fotowoltaiczne. Zdecydowanie najbardziej “niezależne” od warunków pogodowych odnawialne źródło energii.
 • Pozostałe odnawialne źródła energii: biomasa, energia geotermalna oraz biogaz.

box1

Czy warto inwestować w panele słoneczne?

Czy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną? Czy panele słoneczne się opłacają? Jak podaje firma Edison Energia opłacalność inwestycji zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy postawić na wysokiej jakości elementy instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu unikniemy nieprzewidzianych awarii oraz zwiększymy jej potencjał oraz efektywność. Opłacalność paneli fotowoltaicznych zależy od:

 • jakości falownika,
 • kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych.
 • realnego zużycia energii elektrycznej.
 • wysokości dofinansowania w ramach programu rządowego Mój Prąd.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym opłacalność inwestycji jest odsprzedaż energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki. Takie rozwiązanie wymaga instalacji on-grid, czyli systemu przyłączonego do zewnętrznej sieci energetycznej.

Dlaczego to się opłaca? Jak podaje Edison Energia:

Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, tymczasem nasze zapotrzebowanie energetyczne nie utrzymuje się na tym samym poziomie. Nadwyżka prądu, jaki wyprodukuje fotowoltaika możesz wówczas przekazać do zewnętrznej sieci (można je odebrać w późniejszym okresie). Obecnie jednak osoby fizyczne nie mogą sprzedawać energii.

To rozwiązane będzie szczególnie korzystne dla firm, które będą mogły oszczędzić na samodzielnej produkcji prądu, dodatkowo budując wizerunek marki. To idealny sposób na podniesienie atrakcyjności oraz wartość biznesu.

Przyszłość odnawialnych źródeł energii? Fotowoltaika

Popularność fotowoltaiki z roku na rok rośnie, również w Polsce. Korzystanie z energii słonecznej jest możliwe niemal, w każdych warunkach, w końcu słońce świeci wszędzie. To długoterminowa inwestycja, która się opłaca.

Dlaczego warto inwestować w panele słoneczne?

 • Fotowoltaika jest przyjazna środowisku. Wykorzystane energii słonecznej nie wymaga zastosowania procesu spalania, podczas którego dochodzi do emisji CO2 oraz innych szkodliwych substancji. W końcu, każdy z nas w okresie jesienno-zimowym zmaga się z przykrymi skutkami smogu.
 • Fotowoltaika pozwala oszczędzić pieniądze. Koszt instalacji paneli słonecznych nie jest mały. Jednak w konsekwencji inwestycja się zwraca, dzięki braku wysokich rachunków za prąd. Panele słoneczne pozwalają również znacznie zmniejszyć koszt utrzymania budynków.
 • Fotowoltaika pozwala na niezależność energetyczną. Panele fotowoltaiczne pozwalają pozbyć się problemu przerw w dostawie energii. Dodatkowo wyeliminowana zostanie kwestia podwyżek cen prądu.

Ponadto inwestycja w panele słoneczne firmy Edison Energia to również:

 • Gwarancja na instalację fotowoltaiczna na 25 lat - w przypadku paneli dobrej jakości okres prawidłowego funkcjonowania to nawet 40 lat.
 • Możliwość dostosowania ustawienia paneli do różnych powierzchni montażowych. Panele słoneczne mogą zostać umieszczone: dachach domów, garażach czy budynkach gospodarczych, a także na gruncie.
 • Optymalizacja ustawień modułów. Panele słoneczne mają być zamontowane tak, by działać jak najbardziej efektywnie i wydajnie. Najkorzystniejsze będzie umieszczenie ich na południową stronę.
 • Szybki montaż paneli słonecznych. Zazwyczaj instalacja paneli trwa jeden dzień. Dodatkowo decydując się na instalację fotowoltaiczną, której moc nie przekracza 50 kW, a całość konstrukcji na budynku nie przekracza 3m, nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Podobnie dzieje się w przypadku instalacji wolnostojącej.

Fotowoltaika? Kiedy to się zwróci?

Jeśli zastanawiasz się nad instalacją paneli słonecznych z pewnością w Twojej głowie rodzi się wiele pytań. Czy panele fotowoltaiczne się opłacają? Kiedy fotowoltaika się zwróci? Nie jest możliwe jednoznaczne określenie terminu zwrotu kosztów instalacji fotowoltaicznej. Decyzja o montażu fotowoltaiki nie jest prosta, ponadto wiąże się ze sporą inwestycją finansową. Jednak warto pamiętać, o tym, że im wcześniej zdecydujemy się na instalację paneli słonecznych tym szybciej zaobserwujemy korzyści płynące z braku wysokich rachunków za prąd. Kiedy możemy spodziewać się zwrotu kosztów za fotowoltaikę? Jak podaje ekspert firmy Edison Energia:

To zależy od kilku czynników – np. wykorzystanych ulg, czy dotacji. Jednakże można przyjąć, iż instalacja może zwrócić się po ok 5,5 – 7 latach. – dodaje Maciej Małecki, Dyrektor Sprzedaży

box2

Fotowoltaika to energia przyszłości. Za inwestycją przemawia nie tylko troska o środowisko, ale również wiele korzyści ekonomicznych oraz ekologicznych. Inwestując dzisiaj w niedługim czasie zaobserwujesz spore oszczędności w portfelu oraz spokój i zadowolenie jaki daje niezależność energetyczna.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc

Dobry tekst, dzięki, sam jestem wielkim zwolennikiem fotowoltaiki i promotorem, na mojej wsi namawiam wszystkich do założenia paneli. Ja mam panele od Macom eco energy i jestem bardzo zadowolony.

Dodaj ogłoszenie