Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryj Drezno – Sophienkirche (Kosciół św. Zofii)

km
Richard Peter | Kranzniederlegung anläßlich des 13. Februar 1945 mit Erinnerungstafel "Die Toten mahnen. Verhindert einen neuen 13. Februar 1945" | Ansicht mit Ruine der Sophienkirche | Quelle: Deutsche Fotothek, Inventarnummer df_ps_0000328 | Zugriff: http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Fotothek_df_ps_0000328_Kranzniederlegung_anl%C3%A4%C3%9Flich_des_13._Februar_1945_mit_Erin.jpg
Richard Peter | Kranzniederlegung anläßlich des 13. Februar 1945 mit Erinnerungstafel "Die Toten mahnen. Verhindert einen neuen 13. Februar 1945" | Ansicht mit Ruine der Sophienkirche | Quelle: Deutsche Fotothek, Inventarnummer df_ps_0000328 | Zugriff: http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Fotothek_df_ps_0000328_Kranzniederlegung_anl%C3%A4%C3%9Flich_des_13._Februar_1945_mit_Erin.jpg
W nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku Drezno zostało zbombardowane przez aliantów. Cenne dzieła sztuki i oraz większość budynków została zniszczona. Podczas tej nocy 27 kościołów padło ofiarą nalotów powietrznych, głównie w centrum miasta. W latach 1992 – 2005 odbudowano słynną Frauenkirche, jednak nie każda świątynia została przywrócona do dawnej świetności.

Budowa
Sophienkirche, znajdująca się w sąsiedztwie Drsedener Zwinger i Residenzschloss, była przedmiotem sporu dotyczącego słuszności obudowy świątyni. Przez część społeczeństwa do dzisiaj ta decyzja nie została zaakceptowana.

W 1272 roku po raz pierwszy wymieniany jest zakon Franciszkanów do którego przynależał budynek kościelny zrealizowany na planie centralnym, składający się z jednej nawy. W 14 -15 wieku budowla poszerzona została o drugą nawę tworząc kościół halowy. Około roku 1400 w kościele utworzona została kaplica, którą sfinansowała rodzina Bussman (dzisiaj Busmannkapelle). W okresie reformacji zakon tracił coraz bardziej na znaczeniu. Kościół zakonu używany był jako spichlerz i zbrojownia. Pod koniec stulecia świątyni przywrócono jej właściwą funkcje, gdyż cmentarze Frauenkirche i Kreuzkirche nie wystarczały. 1602 roku kościołowi franciszkańskiemu nadano imię św. Zofii.

Znaczenie dla Drezna

Szczególne znaczenie Sophienkirche osiągnęła w 1727 roku. Protestanckie nabożeństwa dworskie przeniesione zostały ze Schlosskapelle właśnie do kościoła św. Zofii. Kościół stał się wiec nie tylko miejscem modlitw ludzi dworu królewskiego ale również głównym kościołem luterańskiej Saksonii. Również w historii architektury Sophienkirche zajmuje szczególnie ważne miejsce. W przeciwieństwie do innych Kociołów nie został on nadbudowany w konsekwencji poszerzenia. Tym sposobem zachowano oryginalne wymiary budowli.
Wielu mieszkańców Drezna nie może zrozumieć dlaczego kościół o takim znaczeniu dla miasta został w latach po wojnie i wczesnym okresie DDR pominięty w planach obudowy.

Zniszczenia podczas drugiej wojny światowej

Po pierwszej zimie stan drezdeńskim kościołów znacznie się pogorszył. 28 Lutego zawaliło się sklepienie oraz podtrzymujące je filary Sophienkriche. Ze względów finansowych nie było możliwości zabezpieczenia ruiny. Władze miasta początkowo chciały przywrócić ruinę do dawnej świetności, jednak trend zamiany starego na nowe pozostawił w tej kwestii pole do dyskusji. Sophienkirche, zamek, opera oraz Taschebnbegrpalais miały zostać zburzone a w ich miejsce miały powstać inne budynki. Przeciwko zburzeniu protestowali jednak konserwatorzy zabytków. W Lipcu 1948 roku zdjęte musiały zostać dzwony Sophienkirche. W Sierpniu dyskutowano nad całkowitym zburzeniem. Uważano ze stan kościoła nie pozwala już na jego odbudowę. Koszty odbudowy oraz nakład sił były by za duże. Przeciwnicy zburzenia kościoła tłumaczyli jednak, że odbudowa jak i zburzenie kościoła będą kosztowały tyle samo co jego zburzenie, dlatego powinno się myśleć o odbudowie. Główną świątynią miała jednak być Kreuzkirche.

W 1950 roku obydwie wieże Sophienkirche zostały, ze względów bezpieczeństwa, przeznaczone do rozbiórki. Materiały które nadawały się do użytku zostały wykorzystane przy odbudowie Kreuzkirche i Dresdener Zwinger. Nowe plany zagospodarowania tego terenu przewidywały w tym miejscu budowę kina.

Odbudowa czy rozbiórka?

Sophinekirche miała w ramach wielkiej rozbiórki w 1951 roku zniknąć całkowicie z planu zagospodarowania miasta. Myśl aby zachować ruiny kościoła jako pomnik upamiętniający wydarzenia wojny została szybko porzucona. W planach zagospodarowania kościół św. Zofii, w roku 1958, nie został uwzględniony. Argumentem było twierdzenie, że nie jest wystarczająco charakterystyczny dla miasta Drezno. Gotyckie budowle miały być nietypowe dla miasta renesansu, a nacisk położno na odbudowe Fraunekirche i Tachenbergpalais

1962 zaczęła się rozbiórka kościoła. Nie pomogły żadne akcje protestacyjne. W 1963 roku zakończono prace rozbiorowe. Tym sposobem Drezno straciło ważny dla miasta budynek pod względem architektury i rodzaju budownictwa.

Wspomnienie

Rok po rozbiorze Sophienkirche na jej miejscu powstała Restauracja. W 1994 roku postanowiono stworzyć miejsce upamiętniające istnienie kościoła. W projekt zagospodarowania tego miejsca, który powstał w ramach konkursu, postanowiono odbudować Busmankapelle kościoła franciszkańskiego, w jego ówczesnym miejscu. Prace budowlane zaczęły się w 2009 roku i trwają do dzisiaj

Jednocześnie związek działający na rzecz Sophienkirche starał się o postawienie miejsca pamiątkowego. W miejscu gdzie dawniej stal kościół postawiono tablice pamiątkową z podobizną kościoła . Również dawny zarys budynku został odwzorowany przy pomocy czerwonej kostki brukowej.

Informacje ogólne

Dojazd samochodem: A4 aż do zjazdu Dresden-Hellerau, następnie B170 aż do Rathenauplatz. W centrum znajdują się miejsca do parkowania.
Dojazd pociągiem: do Hauptbahnhof Dresden, dalej Tram nr 8, 9, 11 aż do „Postplatz“ lub liniami 4, 8, 9 aż do „Theaterplatz“.

Mają państwo pytania? Proszę pisać na adres: [email protected]
© Anja Schulze | taktiker 2014
Sachsen Dresden Sophienkirche

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska