"Odjechane" projekty nowego wrocławskiego kościoła [ZOBACZ]

Redakcja

Wideo

Zobacz galerię (29 zdjęć)
Na Nowych Żernikach powstanie kościół – takie jest założenie planistów projektujących modelowe osiedle w pobliżu ul. Kosmonautów. Właśnie rozstrzygnęli koncepcyjny konkurs na projekt świątyni. Stowarzyszenie Architektów Polskich szukało futurystycznych projektów, jak mówił koordynator Nowych Żernik Zbigniew Maćków, "odjechanych". Pierwszą nagrodę i aż 60 tysięcy złotych zdobyli Jerzy Adamiczka, Bartosz Adamiczka i Tomasz Broma z Adamiczka Consulting. Żaden z projektów nie zostanie zrealizowany. Ewentualna budowa kościoła będzie możliwa z pieniędzy wiernych.

150 tys. zł do puli nagród w konkursie na najlepszy projekt kościoła na wzorcowym osiedlu, przekazał miastu rząd w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Nie chodziło o projekt architektoniczny, lecz studialny, koncepcyjny. Było to pole do popisu dla architektów, studentów, kooperatyw, których nie ograniczały żadne kwestie organizacyjne, w tym budżet. Mieli puścić wodze fantazji.

– To mają być „odjechane” projekty. Kościół będzie mógł znaleźć się pod ziemią, unosić się nad nią, pozostawiamy pełną dowolność. Chcemy pokazać kawał dobrej architektury – wyjaśniał Maćków, koordynator Nowych Żernik. Od początku zakładano, że zwycięski projekt kościoła nie zostanie wykonany. – Miasto nie jest od stawiania kościołów. Kuria będzie mogła wykorzystać te projekty, ale wcale nie musi – przyznaje Maćków.

KONKURS NA KOŚCIÓŁ NA NOWYCH ŻERNIKACH – WYNIKI
1. NAGRODA (60 000 zł)
Adamiczka Consulting, Wrocław – Jerzy Adamiczka, Bartosz Adamiczka, Tomasz Broma
Uzasadnienie Jury:
Praca, która doskonale zamyka i podkreśla oś kompozycyjną osiedla, jednocześnie świadomie usuwając się na drugi plan. Ta zasada czytelnie wpisuje się w filozofię Kościoła ubogiego, będącego blisko ludzi. Projekt wyraźnie przyjazny użytkownikowi, nie narzucający się, „zapraszający”. To skromna architektura zaprojektowana z doskonałą jasnością rozwiązań i wyraźnym akcentowanie przestrzennym. Ogród tworzący tło ołtarza, z możliwością obserwacji zmienności pór roku i upływu czasu, wskazuje wiernym na wagę relacji pomiędzy współczesnym człowiekiem i Naturą. Trafny dobór skali i tekstury użytych materiałów umiejętnie tworzy atmosferę wyciszenia, niezbędną dla przestrzeni sakralnej.

2. NAGRODA (40 000 zł)
Zespół autorski: Wojciech Iwachów, Międzybórz; Katarzyna Raczyńska, Chełm; Anna Stachi, Dzierżoniów
Uzasadnienie Jury:
Bryła kościoła umiejętnie domyka i akcentuje główną oś kompozycyjną osiedla. Fascynująca propozycja z prostą ideą i wyraźnym odniesieniem do kontekstu. Pracę nagrodzono za umiejętne stworzenie koncepcji przestrzennej. Zaproponowane rozwiązanie formalne wyraźnie wskazuje granicę pomiędzy sacrum i profanum – zewnętrzna osłona tworzy przestrzeń pomiędzy prześwietloną strefą sacrum a granicą świata „zewnętrznego” Dyskusyjne wydaje się umiejscowienie wejścia głównego bezpośrednio w strefie ołtarza.

3. NAGRODA EX AEQUO (20 000 zł)
Zespół autorski: Witold Sienkiel, Kraków / Przemysław Drabiński, Kraków
Uzasadnienie Jury: Awangardowe ujęcie tematu wyznacza nowa typologie dla projektu przestrzeni sakralnych w XXI wieku. Wieża kościelna została potraktowana jako wyraźny akcent –wizualna ikona miejsca. Lokalizacja przestrzeni publicznej nad główną funkcją obiektu - nawą kościoła jest nowatorskim potraktowaniem przestrzeni sakralnej i relacji pomiędzy sacrum a profanum przestrzeni osiedla.

3. NAGRODA EX AEQUO (20 000 zł)
OVO Grąbczewski Architekci Oskar Grąbczewski, Katowice – zespół projektowy: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marek Grąbczewski, Dobrochna Lata, Marta Lata, Łukasz Lata, Łukasz Migała, Mateusz Pietryga
Uzasadnienie Jury: Interesująca gra przestrzenna z zsynkopowanymi bryłami tworzy wyrazisty kontrapunkt na zamknięciu osi kompozycyjnej. Jury doceniło rzeźbiarski charakter założenia wpisany w kwartałowy układ osiedla. Racjonalny plan, interesująca gra przestrzeni tworzą mocny akcent w relacji z kontekstem. Stonowane wnętrze z grą światła w strefie ołtarzowej dają pożądany efekt sakralności.

WYRÓŻNIENIE EX AEQUO (5 000 zł)
Tomasz Berezowski, Katowice; Dyrda Fikus Architekci, Tomasz Berezowski, Radosław Fikus
Uzasadnienie Jury: Wyróżnienie przyznano za próbę minimalistycznego rozwiązania formalnego, z korzystnym rozwiązaniem układu centralnej przestrzeni liturgicznej, wzbogaconej o czytelna symboliką Nieba i kopuły. Wysoko intelektualny projekt - jeden z najbardziej interaktywnych "liturgicznie". Dodatkowo jeden z niewielu projektów, który zachowuje tradycyjną symbolikę kopuły. Przyjęta forma graficzna projektu nie ukazuje ewentualnych walorów pracy.

WYRÓŻNIENIE EX AEQUO (5 000 zł)
Zespół autorski: Michał Szkudlarski, Biuro Architektoniczne "MS", Opole; Wentario Pracownia Architektury Andrzej Nowak, Opole; Marta Kondziela, Opole
Uzasadnienie Jury: Wyróżnienie przyznano za czytelne rozwiązanie otwartości stref sacrum kościoła i towarzyszących mu funkcji na strukturalne obszary otaczające zabudowy mieszkaniowej i zieleni parku oraz nowatorski charakter tektoniki wnętrza sakralnego.
Projekt wyróżniony za swoją przejrzystość i surowość rozwiązań tworzących w efekcie prostotę przestrzeni sakralnej.

Komentarze 47

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

1 – 2

1 – 2

szukaj na fb: kz nszz solid.arno.sc orga.nis.tów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10)
i opuszczonymi kropkami między literami.

Resztę obejmuje PiS – lamowska CENZURA!

1 – 2

M
MISIEK

... że Ando mógł przypadkiem być w Barcelonie i widział pawilon Miesa ;-) no ale żeby aż od niego zżynać to by już pojechał po bandzie

D
DobryMuslim

A moze by tak w koncu meczet z prawdziwego zdazenia?? Dosc dyktatu katoli!! Ilez mozna gniezdzic sie w Centrum Kultury Muzulumanskiej? Czy w Polsce nie widza nowych swiatowych trendow? Pierd...y zascianek pelen ksenofobii i rasizmu!

M
MISIEK

Nie chciałbym Cię obrazić ale to właśnie Ty dałeś przykład chwalebnej pokory i głębokiej refleksji imputując , że tak wybitny architekt jak Tadao Ando (dla mniej zorientowanych - laureat nagrody Pritzkera w 1995 roku ) "zerżnął", jak byłeś się łaskaw wyrazić , ów patent do kogokolwiek. Przypomnę też że projekt ten powstał o ile sobie przypominam ok. 1985 roku, jest jednym z klasyków architektury i Ando ( jeden z guru mojej architektonicznej młodości) mógł się co najwyżej inspirować dziełami swoich największych poprzedników "szklanym" domem Philipa Johnsona czy kościołem metodystów Richarda Neutry.
Jeżeli chodzi o dzwonienie , plecenie trzy po trzy i rady na temat dokształcenia się to architekturą zawodowo i z potrzeby serca zajmuję się już od ponad 40 lat (widziałem być może ze 100 tysięcy projektów) wygrałem parę konkursów i cytując klasyka "mówię jak jest"

a
architekt ... wierzący

Wielki konkurs na nowy kościół ... aż 155 prac konkursowych !!! Pewnie, że to konkurs studialny i wiadomo, że nie będzie się realizować pokazanych projektów ... ale zobaczywszy nagrodzone prace pojawiły się we mnie mocno mieszane uczucia . Zadałem sobie pytanie : Czy gdyby na wszystkich nagrodzonych projektach zasłonić znak krzyża pojawiający się na elewacjach to kto odgadłby patrząc na te wizualizacje, że mamy do czynienia z budynkiem kościoła ? Ciekawy jestem ilu widzów odpowiedziałoby twierdząco na takie pytanie ? ... Nie przemawia do mnie próba szukania "na siłę" nowej przestrzeni Sacrum . Jakoś przez wieki architekci-twórcy nie odważyli się na to, aby projektowany przez nich budynek kościoła NIE PRZYPOMINAŁ budynku kościoła ... Owszem, zmieniały się style architektoniczne ... ale forma kościoła przypominała zawsze kościół ... to miał być zawsze widzialny znak Boga tutaj na ziemi ... Proponowane nowe formy architektoniczne po prostu nie przypominają kościoła i kojarzą mi się raczej z : muzeum, domem kultury , halą sportową, więzieniem etc... Zapewne to nowatorskie, gdy projektuje się budynek kościoła w formie kwadratowego labiryntu i to wykonanego z prasowanej ziemii czy zamczyska lub podziemnej sali konferencyjnej albo olbrzymiego betonowego sześcianu .... pytanie tylko czy to jest kościół ? pytanie tylko, czy wierzący będą chcieli tam się modlić ... nie wiem ... - może warto zapytać się zwykłych ludzi, którzy wierzą, modlą się i chodzą do kościoła ...

d
dbl

Zanim zacznie się błyszczeć wiedzą (sic!) na forach proponuję się dokształcić i dowiedzieć skąd Ando 'zerżnął' ów patent, bo pierwowzorem nie jest bynajmniej jego projekt. Problemem tego kraju jest rzesza ludzi, którym się wydaje, że jak gdzieś dzwoni to oni najlepiej wiedzą gdzie i to im daje prawo pleść trzy po trzy, byle pleść. Trochę pokory i refleksji, że być może nie wszystkie rozumy pozjadałem.

s
staszek

smutne. mamy takie śmietniki na osiedlu, troche mniejsze i moze nie wykonczone trawertynem ale smutne i ten ciemny niski sufit. Przytlaczajace i z pewnoscia nadzieja toto nie napawa. NIe ma to na tych obrazkach sily . Dosc pusta, choc elegancka i modna forma. Z Grecja /znalazlem taki komentrz/ to nie ma nic wspólnego. Nie mozna haslami budowac rzeczywistosci. Taki korporacyjny kościól. Ale widac takie czasy. I zeby bylo jasne. Wczale nie pochwalam lat80tych w tym zakresie.
Drugie miejsce jest leprze, 3 rowniez, choc te wieze romansko jakiestam to troche przesada. Dla mnie kleska. Trzeba sie rozejzrec co sie na swiecie robi w tym zakresie, a jednak robi sie cos, czasami nawet bardzo ciekawego. Grecja -prosze bardzo, ale Grecja i jej myślenie o przestrzeni sacrum.
To ja ide sie modlic pod drzewo. Tam z pewnoscia mozna spotkac Boga.....tu nie

M
MISIEK

Projekt nagrodzony I nagrodą w jedynym interesującym jego aspekcie czyli ogrodem za przeszkloną ścianą ołtarzową jest karykaturalnym plagiatem kościoła "church on the water " japońskiego architekta Tadao Ando. Można to łatwo sprawdzić z pomocą wujka Google. Poza tym jest kompilacją fałszywej skromności , manipulacji wizualnych oraz totalnego bezsensu funkcjonalnego i technologicznego. Gdyby ktoś wnikliwie przeczytał opis dowiedziałby się, że ściany budynku o eleganckiej teksturze "stratyfikacyjnej" wyglądającej na trawertyn (zapewne ze strony "Arroway") mają być wykonane z ubitej ziemi . Gdyby projekt miał być wykonany w Górnej Wolcie być może miało by to jakiś sens. Ciekawe dlaczego w ramach eksperymentu "intelektualnego" autorzy projektu nie wykonali z ziemi załączonego na zdjęciach modelu ( ten jest zrobiony z drewna). Warto też przypomnieć słowa z ewangelii o domu zbudowanym na piasku. Autorzy są chyba ludżmi wiary większej niż apostołowie licząc na to że budowla taka przetrwałaby pierwszą porządną nawałnicę jak również na to, że ogród sam się zasieje roślinami innymi niż chwasty.
W projekcie jest mowa o Naturze przez duże N funkcjach społecznych itd. natomiast nie ma ani słowa o Bogu. A na marginesie stacji drogi krzyżowej jest 14 a nie 15 jak sądzą autorzy.
II nagrodę tak skomentował mój nastoletni syn ." Jedynym powodem dla którego autorzy nie muszą się spodziewać procesu wytoczonego przez następców Steve'a Jobsa jest to że krzyż w tym plagiacie Apple store nie jest nadgryziony "
Pozostałe uwagi j.w.
Kończę bo mnie palce bolą

W
Walter

Świetny projekt kościoła, podoba się nawet ateiście.
Architekci ewidentnie zerwali z 2000-letnią tradycją układu bazyliki i nawiązują do antycznej Grecji :) Brawo. Nigdy więcej potworków z lat 80-90

n
nibywrocławianin

Jeśli przyszłością ma być kościół wyglądający jak mauzoleum, to co to za przyszłość? Wielki cmentarz?

A
ANTYKLER

BUNKIER PRZECIW ATOMOWY??CHA,CHA???HITLER KAZAŁ SOBIE COŚ TAKIEGO WYBUDOWAĆ W BIAŁOWIEŻY!WIERNI DADZĄ??,TZN. DA PAŃSTWO PiS, Z PIENIĘÐZY PODATNIKÓW, BEZ PYTANIA CZY SOBIE TEGO ŻYCZĄ!!CZEMU NIE OŚRODEK DLA PRZEWLEKLE CHORYCH, DLA SAMOTNYCH LUDZI STARSZYCH, CZEMU NIE OSIEDLE DLA MATEK Z DZIEĆMI???

P
Puro brat romka

Super projekt, bardzo mi sie podoba.

n
neron13

Ciekawe i dla mnie osobiście zabawne recenzje - pechowo się składa lubię muzykę i znam jej charakterystyki a ponadto jestem geografem z wykształcenia. Pierwszy nokaut to były "synkopowane bryły", ale i tak nie przebiły "tektoniki wnętrza". Uwaga tworzę neologizm do wykorzystania przez fachowych recenzentów: "okluzyjna trwałość" albo inny: "peryhelium strzelistości". PS Nie musicie powoływać się, że to cytat ze mnie ;)

n
neron13

Nie tylko tradycyjne w stylu kościół z dzwonnicą, czy meczet z minaretem ale faktycznie interesujące i z przesłaniem tak szerokim jak to możliwe - Bóg podzielił się dobrem z całym światem więc o tym nie zapominajmy. Na tym tle trochę rozbawił mnie projekt opolski. Byłem ostatnio w nowej kaplicy cmentarnej w Opolu i może ładny, ale jednak już widziany w naturze obiekt rozśmieszył mnie jako projekt oryginalnego rozwiązania dla Nowych Żernik - skala większa, ale reszta jakby znajoma.

d
dusiołek

Zgadzam się!

Dodaj ogłoszenie