Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddali ciała nauce. Program świadomej donacji na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu [WAŻNE INFORMACJE]

Monika Fajge
Monika Fajge
Na przekazanie swojego ciała po śmierci wrocławskiemu uniwersytetowi zdecydowało się kilkadziesiąt osób.
Na przekazanie swojego ciała po śmierci wrocławskiemu uniwersytetowi zdecydowało się kilkadziesiąt osób. Andrzej Banaś / Polska Press
W dzień Zaduszny pod Collegium Anatomicum we Wrocławiu pojawiły się znicze. W ten sposób studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego, jak co roku, uczcili pamięć osób, które oddały swoje ciała nauce. Akt donacji może wypełnić każdy mieszkaniec Dolnego Śląska. Dotychczas zrobiło to kilkadziesiąt osób.

Spis treści

Donacja zwłok – w imię nauki

Donacja zwłok oznacza darowiznę, nieodpłatne przekazanie swojego ciała po śmierci do celów badawczych oraz naukowych.

Dr n. med. Zygmunt Domagała z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego nie wyobraża sobie uczenia anatomii bez kontaktu studentów z ciałem zmarłego.

– Nie chodzi jedynie o oswojenie się z ludzkim ciałem, co jest niezbędne w zawodach medycznych. Ogromne znaczenie ma także nauczenie studentów szacunku do zmarłego, by mogli w przyszłości postępować zgodnie z najwyższymi zasadami etyki. Nie nauczymy ich tego jedynie za pomocą programów komputerowych i fantomów, które stanowią cenne uzupełnienie, ale nie zastąpią zajęć w prosektorium. Ważnym elementem zawodu lekarza jest pomoc w przejściu od życia do śmierci, a tu konieczna jest szczególna wrażliwość – wyjaśnia dr Domagała.

Przewidywany okres sekcjonowania zwłok wynosi 5 lat. W sekcjach uczestniczą nauczyciele akademiccy i studenci Uniwersytetu Medycznego.

Program Świadomej Donacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu działa od 2006 roku.

Do programu może przystąpić każdy mieszkaniec województwa dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego. Wystarczy, że podpisze akt donacji uwierzytelniony przez notariusza.
Akt donacji jest:

  • dobrowolny,
  • nieodpłatny,
  • nie może być źródłem żadnych korzyści majątkowych.

Dotychczas na podpisanie aktu świadomej donacji i przekazanie swojego ciała po śmierci wrocławskiemu uniwersytetowi zdecydowało się kilkadziesiąt osób.

Medycy oddali hołd osobom, które ofiarowały swoje ciała na cele naukowe
Medycy oddali hołd osobom, które ofiarowały swoje ciała na cele naukowe Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

– Donacja jest aktem najwyższego poświęcenia siebie dla zdrowia i życia przyszłych pokoleń – powiedział podczas uroczystości zaduszkowej prof. dr hab. Bartosz Kempisty, kierownik Zakładu Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Co dzieje się ze zwłokami, które trafiają na uniwersytet?

"Po upływie okresu sekcjonowania, zgodnie z wolą donatora w sprawie pochówku (zawartą w „Akcie Donacji”), zwłoki zostaną pochowane na koszt Uniwersytetu Medycznego w obrębie województwa dolnośląskiego, opolskiego lub lubuskiego.
Pochówek obejmuje spopielenie zwłok lub pochowanie w trumnie na cmentarzu komunalnym - zgodnie z życzeniem donatora. Ceremonia pochówku odbywa się w obrządku świeckim"
czytamy w akcie donacji.

Akt donacji – skąd pobrać i gdzie go złożyć?

Akt donacji dostępny jest na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Żeby dołączyć do Programu Świadomej Donacji trzeba dokument wydrukować i wypełnić.
Podpisany akt donacji, należy przekazać do Zakładu Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przy ul. Chałubińskiego 6A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska