Oddaj krew i pomóż potrzebującym. Najbardziej potrzebna jest krew grupy 0 Rh-

sz
Udostępnij:
W czwartek, 18 lipca na placu przed Magnolia Park rusza kolejna akcja krwiodawstwa. – Liczy się każda kropla – mówi Monika Kopeć z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu i podkreśla, że najbardziej potrzebna jest krew grupy 0 Rh-.

Krwiobus zaparkuje na placu przed Magnolia Park w godzinach 12.00-16.00. Przed pobraniem 450 ml krwi trzeba się zarejestrować oraz oddać wstępną próbkę do badania poziomu hemoglobiny. Samo oddanie krwi to zaledwie 8 minut, a cała procedura zajmuje około 40 minut.

- W okresie wakacyjnym krwiodawcy często przebywają na urlopach, brak jest możliwości zorganizowania akcji poboru krwi w szkołach i na uczelniach, zwiększa się liczba wypadków w związku z przemieszczaniem się ludzi, a to wszystko wpływa na uszczuplenie jej zasobów. Dlatego tym razem to my wychodzimy do mieszkańców – przyznaje Monika Kopeć i dodaje, że we wrocławskim Centrum brakuje przede wszystkim minusowych grup. – Zachęcamy do oddawania krwi przede wszystkim dawców z grupą 0 Rh-, która jest uniwersalna i można ją przetoczyć każdemu – dodaje.

Aby oddać krew wystarczy mieć od 18 do 65 lat, ważyć więcej niż 50 kilogramów, przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek, a w dniu poprzedzającym oddanie krwi spożyć co najmniej 2 litry płynów. Każda osoba chcąca oddać krew musi mieć ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zapewnia każdemu krwiodawcy ekwiwalent kaloryczny oddanej krwi, czyli osiem tabliczek czekolady.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej
2019-07-17T21:27:43 02:00, Andrzej:

Niestety używasz argumentów które nie mają poparcia w rzeczywistości (więc doczytaj gdzieś jak to działa), bo:

- pracownikowi który odda krew przysługuje dzień wolny (Rozumiem że jako przedsiębiorca sam sobie musiałbyś udzielić wolne i ponieść koszt z tym związany, bo nie generowałbyś w tym czasie zysku. Ale co do zasady prawo daje krwiodawcy możliwość odpoczynku w tym dniu, a pracodawca musi to uhonorować).

- osoba mieszkająca na terenie miasta w którym oddaje krew dostaje zwrot kosztów w formie biletów, a osoba zameldowana poza- gotówkę

(oczywiście można w tym miejscu dyskutować w nieskończoność adekwatności do realnie poniesionych kosztów, ale nie na tym raczej rzecz powinna polegać),

- faktem jest że RCKIK może odsprzedawać składniki krwi, ale pod dwoma warunkami: dawca wyraził na to zgodę termin ważności składników wkrótce minie i alternatywą będzie utylizacja tychże, co oznacza koszt dla RCKIK. Zatem lepiej odsprzedać i te składniki, a uzyskane pieniądze przeznaczyć np. na nowej generacji separatory płytek (bardzo lubię nowe separatory na ul. Czerwonego Krzyża, bo skróciły czas procedury pobierania o połowę, co oznacza podwojenie wydajności poboru),

- nie imputowałem Ci że osoby chore i potrzebujące krwi są w tej sytuacji z Twojego powodu. Natomiast spojrzenia im w oczy oczekiwałbym od osoby twierdzącej że RCKIK zgarnia kasę od szpitali i wyzyskując honorowych krwiodawców zbija niesamowite kokosy, więc nie powinno się oddawać krwi (pod takim postem pisałem).

- oczywiście że przyjmujemy że życie jest bezcenne, ale procedury medyczne są już wyceniane. W tym także uwzględnia się koszt krwi. Jeśli ten ulegnie zwiększeniu o 100 zł dla Ciebie, to te 100 zł koszty obsługi tych pieniędzy będzie ostatecznie przeniesione na podatnika (czyli Ciebie), albo system opieki zdrowotnej będzie jeszcze bardziej niewydajny. Istnieje jeszcze wariant trzeci, że jako osoba potrzebująca krwi, będziesz za nią płacić tak, jak za leki. Ponieważ podaż jest ograniczona, bo nie można krwi produkować, to może prowadzić do patologicznej sytuacji, że oddawanie krwi zgodnie z Twoją ideą stanie się sposobem zarobkowania i nagle zaczną się pojawiać rosnące oczekiwania finansowe, bo ktoś wyceni swoje 450 ml na 200 zł, kolejny na 300...Dysproporcja w szansach na przeżycie między zamożnymi i niezamożnymi będzie jak w średniowieczu...

2019-07-17T22:06:49 02:00, kapitalista:

Drogi Andrzeju

Słusznie zauważyłeś że jako przedsiębiorca nie mam urlopu, nie będę miał zwróconych strat związanych z utraconym dochodem, Zus taki sam... Pomimo to uważam że i tak Pracownikowi należy się ten 'honorowy urlop' jako przywilej. Szkoda że jest to realizowane na szkodę i stratę pracodawcy.

Odnośnie kosztów dojazdu to nie wiedziałem jak to wygląda w praktyce. No cóż... Za stracony czas i paliwo dostanę bilety równowartości 5zl. Trochę to żałosne.

Twój cytat: "osoby twierdzącej że RCKIK zgarnia kasę od szpitali i wyzyskując honorowych". Ja tak napisałem, bo tak uważam. Rckik krew dostaje za darmo ale za darmo nie daje jej potrzebującym szpitalom.

Dając kasę na fundację wiem że spora część tej kwoty (pomijając koszty własne) trafi tam gdzie trzeba. Z tychże powodów nie zamierzam oddawać krwi charytatywnie. Jednocześnie szanuję i PODZIWIAM (że Wam się chce) za to co robicie, bo jest to szlachetne i bynajmniej nie uważam Was za frajerów (odpycham ewentualne zarzuty). Co do ostatniego punktu Twej wypowiedzi to masz bardzo wiele racji, choć nie ze wszystkim się zgodzę. Ale cóż nie da się zrobić tak by absolutnie wszytko było idealne.

Drogi kapitalisto,

- fakt - z perspektywy pracodawcy absencja pracownika jest stratą. W szerszym ujęciu- jakie będą koszty społeczne (również przedsiębiorców), jeśli przez brak krwi ludzie będą umierać? Jak urlop macierzyński to inwestycja w nowe pokolenie, to krew - w zdrowych obywateli i pracowników

- o kosztach RCKIK pisałem

- czas tak jak krew jest darem dla potrzebujących

Pozdrawiam.

k
kapitalista
2019-07-17T21:27:43 02:00, Andrzej:

Niestety używasz argumentów które nie mają poparcia w rzeczywistości (więc doczytaj gdzieś jak to działa), bo:

- pracownikowi który odda krew przysługuje dzień wolny (Rozumiem że jako przedsiębiorca sam sobie musiałbyś udzielić wolne i ponieść koszt z tym związany, bo nie generowałbyś w tym czasie zysku. Ale co do zasady prawo daje krwiodawcy możliwość odpoczynku w tym dniu, a pracodawca musi to uhonorować).

- osoba mieszkająca na terenie miasta w którym oddaje krew dostaje zwrot kosztów w formie biletów, a osoba zameldowana poza- gotówkę

(oczywiście można w tym miejscu dyskutować w nieskończoność adekwatności do realnie poniesionych kosztów, ale nie na tym raczej rzecz powinna polegać),

- faktem jest że RCKIK może odsprzedawać składniki krwi, ale pod dwoma warunkami: dawca wyraził na to zgodę termin ważności składników wkrótce minie i alternatywą będzie utylizacja tychże, co oznacza koszt dla RCKIK. Zatem lepiej odsprzedać i te składniki, a uzyskane pieniądze przeznaczyć np. na nowej generacji separatory płytek (bardzo lubię nowe separatory na ul. Czerwonego Krzyża, bo skróciły czas procedury pobierania o połowę, co oznacza podwojenie wydajności poboru),

- nie imputowałem Ci że osoby chore i potrzebujące krwi są w tej sytuacji z Twojego powodu. Natomiast spojrzenia im w oczy oczekiwałbym od osoby twierdzącej że RCKIK zgarnia kasę od szpitali i wyzyskując honorowych krwiodawców zbija niesamowite kokosy, więc nie powinno się oddawać krwi (pod takim postem pisałem).

- oczywiście że przyjmujemy że życie jest bezcenne, ale procedury medyczne są już wyceniane. W tym także uwzględnia się koszt krwi. Jeśli ten ulegnie zwiększeniu o 100 zł dla Ciebie, to te 100 zł koszty obsługi tych pieniędzy będzie ostatecznie przeniesione na podatnika (czyli Ciebie), albo system opieki zdrowotnej będzie jeszcze bardziej niewydajny. Istnieje jeszcze wariant trzeci, że jako osoba potrzebująca krwi, będziesz za nią płacić tak, jak za leki. Ponieważ podaż jest ograniczona, bo nie można krwi produkować, to może prowadzić do patologicznej sytuacji, że oddawanie krwi zgodnie z Twoją ideą stanie się sposobem zarobkowania i nagle zaczną się pojawiać rosnące oczekiwania finansowe, bo ktoś wyceni swoje 450 ml na 200 zł, kolejny na 300...Dysproporcja w szansach na przeżycie między zamożnymi i niezamożnymi będzie jak w średniowieczu...

Drogi Andrzeju

Słusznie zauważyłeś że jako przedsiębiorca nie mam urlopu, nie będę miał zwróconych strat związanych z utraconym dochodem, Zus taki sam... Pomimo to uważam że i tak Pracownikowi należy się ten 'honorowy urlop' jako przywilej. Szkoda że jest to realizowane na szkodę i stratę pracodawcy.

Odnośnie kosztów dojazdu to nie wiedziałem jak to wygląda w praktyce. No cóż... Za stracony czas i paliwo dostanę bilety równowartości 5zl. Trochę to żałosne.

Twój cytat: "osoby twierdzącej że RCKIK zgarnia kasę od szpitali i wyzyskując honorowych". Ja tak napisałem, bo tak uważam. Rckik krew dostaje za darmo ale za darmo nie daje jej potrzebującym szpitalom.

Dając kasę na fundację wiem że spora część tej kwoty (pomijając koszty własne) trafi tam gdzie trzeba. Z tychże powodów nie zamierzam oddawać krwi charytatywnie. Jednocześnie szanuję i PODZIWIAM (że Wam się chce) za to co robicie, bo jest to szlachetne i bynajmniej nie uważam Was za frajerów (odpycham ewentualne zarzuty). Co do ostatniego punktu Twej wypowiedzi to masz bardzo wiele racji, choć nie ze wszystkim się zgodzę. Ale cóż nie da się zrobić tak by absolutnie wszytko było idealne.

A
Andrzej
2019-07-17T20:10:53 02:00, Andrzej:

(.....)

Udaj się na oddział onkologii dziecięcej, popatrz tym maluchom i ich rodzicom w oczy i powiedz że nie potrzebują płytek krwi, a RCKIK robi na dawcach kokosy.

Nie jestem mądralą - teoretykiem. Oddałem ponad 30 litrów i widziałem pracowników RCKIK oddających krew.

Chcesz 100 zł za 450 ml krwi pełnej? Za to będzie musiał płacić szpital. Skończy się tym, że będzie wykonywanych mniej zabiegów i więcej ludzi będzie chorować dłużej lub poumiera, albo NFZ będzie musiał wziąć więcej z budżetu. Teraz zgadnij w jaki sposób biorą się pieniądze w budżecie.

2019-07-17T20:39:22 02:00, Kapitalista:

Ponieważ lubię merytoryczne dyskusje to Ci przedstawię swoje stanowisko. Uważam że skromne 100zł za płyn którego nie da się wyprodukować, a od niego zależy czyjeś życie jest warty każdych pieniędzy. Wszak życie jest bezcenne. Zdaję sobie sprawę ze sytuacji ludzi na onkologi, ale ich sytuacja nie wynikła z powodu moich działań. Więc nie zarzucaj mnie "jak im spojrzę w oczy". Godnie - bo nie mam sobie nic do zarzucenia. Wiem jak się biorą pieniądze w budżecie. Wyobraź sobie że mi jako przedsiębiorcy nikt nie da urlopu, nie dostanę zwrotu za paliwo na dojazd. Idąc do apteki po leki też muszę za nie zapłacić. W Polsce jest praca płatna i darmowa (jako wolontariat). W podobny sposób można zrealizować krwiodawstwo, tj. honorowo lub odpłatnie. Po za tym nie wspomniałeś że RCKiK również sprzedaje krew po za Polskę. Czemu nie robi tego również honorowo czy ZA DARMO? Bo nie ma nic za darmo. Za "darmowe" szkolnictwo dla dzieci płacą wszyscy podatnicy. Pozdrawiam serdecznie

Niestety używasz argumentów które nie mają poparcia w rzeczywistości (więc doczytaj gdzieś jak to działa), bo:

- pracownikowi który odda krew przysługuje dzień wolny (Rozumiem że jako przedsiębiorca sam sobie musiałbyś udzielić wolne i ponieść koszt z tym związany, bo nie generowałbyś w tym czasie zysku. Ale co do zasady prawo daje krwiodawcy możliwość odpoczynku w tym dniu, a pracodawca musi to uhonorować).

- osoba mieszkająca na terenie miasta w którym oddaje krew dostaje zwrot kosztów w formie biletów, a osoba zameldowana poza- gotówkę

(oczywiście można w tym miejscu dyskutować w nieskończoność adekwatności do realnie poniesionych kosztów, ale nie na tym raczej rzecz powinna polegać),

- faktem jest że RCKIK może odsprzedawać składniki krwi, ale pod dwoma warunkami: dawca wyraził na to zgodę termin ważności składników wkrótce minie i alternatywą będzie utylizacja tychże, co oznacza koszt dla RCKIK. Zatem lepiej odsprzedać i te składniki, a uzyskane pieniądze przeznaczyć np. na nowej generacji separatory płytek (bardzo lubię nowe separatory na ul. Czerwonego Krzyża, bo skróciły czas procedury pobierania o połowę, co oznacza podwojenie wydajności poboru),

- nie imputowałem Ci że osoby chore i potrzebujące krwi są w tej sytuacji z Twojego powodu. Natomiast spojrzenia im w oczy oczekiwałbym od osoby twierdzącej że RCKIK zgarnia kasę od szpitali i wyzyskując honorowych krwiodawców zbija niesamowite kokosy, więc nie powinno się oddawać krwi (pod takim postem pisałem).

- oczywiście że przyjmujemy że życie jest bezcenne, ale procedury medyczne są już wyceniane. W tym także uwzględnia się koszt krwi. Jeśli ten ulegnie zwiększeniu o 100 zł dla Ciebie, to te 100 zł koszty obsługi tych pieniędzy będzie ostatecznie przeniesione na podatnika (czyli Ciebie), albo system opieki zdrowotnej będzie jeszcze bardziej niewydajny. Istnieje jeszcze wariant trzeci, że jako osoba potrzebująca krwi, będziesz za nią płacić tak, jak za leki. Ponieważ podaż jest ograniczona, bo nie można krwi produkować, to może prowadzić do patologicznej sytuacji, że oddawanie krwi zgodnie z Twoją ideą stanie się sposobem zarobkowania i nagle zaczną się pojawiać rosnące oczekiwania finansowe, bo ktoś wyceni swoje 450 ml na 200 zł, kolejny na 300...Dysproporcja w szansach na przeżycie między zamożnymi i niezamożnymi będzie jak w średniowieczu...

G
Gość
2019-07-17T17:01:30 02:00, Wyborca PO:

Ile mi zapłacicie za oddanie krwi??

2019-07-17T17:17:36 02:00, Gość:

A ile Tobie płaci PiS za taki durny komentarz?

2019-07-17T17:30:24 02:00, Gość:

PIS to zamiast dawać pasożytom 500 i 300 to niech zacznie wynagradzać krwiopijców z PO

i gangsterom udających przedsiębiorców

G
Gość
2019-07-17T17:01:30 02:00, Wyborca PO:

Ile mi zapłacicie za oddanie krwi??

2019-07-17T17:17:36 02:00, Gość:

A ile Tobie płaci PiS za taki durny komentarz?

2019-07-17T20:38:23 02:00, Gość:

A ile Tobie płaci PO za udzielanie się społeczne ?

2019-07-17T20:44:42 02:00, działacz PO:

Mogę jeździć po pijaku samochodem i potrącić śmiertelnie staruszkę na pasach i nie poniosę żadnej odpowiedzialności. Za zasługi dla PO każdy niezawisły sędzia mnie oczyści z zarzutu nawet morderstwa

2019-07-17T20:50:24 02:00, Gość:

Po pijaku to chyba wpadłem do rzeki......

ojoj ojoj

G
Gość
2019-07-17T17:01:30 02:00, Wyborca PO:

Ile mi zapłacicie za oddanie krwi??

2019-07-17T17:17:36 02:00, Gość:

A ile Tobie płaci PiS za taki durny komentarz?

2019-07-17T20:38:23 02:00, Gość:

A ile Tobie płaci PO za udzielanie się społeczne ?

2019-07-17T20:44:42 02:00, działacz PO:

Mogę jeździć po pijaku samochodem i potrącić śmiertelnie staruszkę na pasach i nie poniosę żadnej odpowiedzialności. Za zasługi dla PO każdy niezawisły sędzia mnie oczyści z zarzutu nawet morderstwa

2019-07-17T20:50:24 02:00, Gość:

Po pijaku to chyba ten komentarz był pisany...

sam jesteś po pijaku

G
Gość
2019-07-17T17:01:30 02:00, Wyborca PO:

Ile mi zapłacicie za oddanie krwi??

2019-07-17T17:17:36 02:00, Gość:

A ile Tobie płaci PiS za taki durny komentarz?

2019-07-17T20:38:23 02:00, Gość:

A ile Tobie płaci PO za udzielanie się społeczne ?

2019-07-17T20:44:42 02:00, działacz PO:

Mogę jeździć po pijaku samochodem i potrącić śmiertelnie staruszkę na pasach i nie poniosę żadnej odpowiedzialności. Za zasługi dla PO każdy niezawisły sędzia mnie oczyści z zarzutu nawet morderstwa

Po pijaku to chyba ten komentarz był pisany...

d
działacz PO
2019-07-17T17:01:30 02:00, Wyborca PO:

Ile mi zapłacicie za oddanie krwi??

2019-07-17T17:17:36 02:00, Gość:

A ile Tobie płaci PiS za taki durny komentarz?

2019-07-17T20:38:23 02:00, Gość:

A ile Tobie płaci PO za udzielanie się społeczne ?

Mogę jeździć po pijaku samochodem i potrącić śmiertelnie staruszkę na pasach i nie poniosę żadnej odpowiedzialności. Za zasługi dla PO każdy niezawisły sędzia mnie oczyści z zarzutu nawet morderstwa

G
Gość
2019-07-17T20:33:49 02:00, wesoły Romek:

Zamiast krwi nie lepiej oddać mocz, pod murem PCK.

Dobre :D

K
Kapitalista
2019-07-17T20:10:53 02:00, Andrzej:

(.....)

Udaj się na oddział onkologii dziecięcej, popatrz tym maluchom i ich rodzicom w oczy i powiedz że nie potrzebują płytek krwi, a RCKIK robi na dawcach kokosy.

Nie jestem mądralą - teoretykiem. Oddałem ponad 30 litrów i widziałem pracowników RCKIK oddających krew.

Chcesz 100 zł za 450 ml krwi pełnej? Za to będzie musiał płacić szpital. Skończy się tym, że będzie wykonywanych mniej zabiegów i więcej ludzi będzie chorować dłużej lub poumiera, albo NFZ będzie musiał wziąć więcej z budżetu. Teraz zgadnij w jaki sposób biorą się pieniądze w budżecie.

Ponieważ lubię merytoryczne dyskusje to Ci przedstawię swoje stanowisko. Uważam że skromne 100zł za płyn którego nie da się wyprodukować, a od niego zależy czyjeś życie jest warty każdych pieniędzy. Wszak życie jest bezcenne. Zdaję sobie sprawę ze sytuacji ludzi na onkologi, ale ich sytuacja nie wynikła z powodu moich działań. Więc nie zarzucaj mnie "jak im spojrzę w oczy". Godnie - bo nie mam sobie nic do zarzucenia. Wiem jak się biorą pieniądze w budżecie. Wyobraź sobie że mi jako przedsiębiorcy nikt nie da urlopu, nie dostanę zwrotu za paliwo na dojazd. Idąc do apteki po leki też muszę za nie zapłacić. W Polsce jest praca płatna i darmowa (jako wolontariat). W podobny sposób można zrealizować krwiodawstwo, tj. honorowo lub odpłatnie. Po za tym nie wspomniałeś że RCKiK również sprzedaje krew po za Polskę. Czemu nie robi tego również honorowo czy ZA DARMO? Bo nie ma nic za darmo. Za "darmowe" szkolnictwo dla dzieci płacą wszyscy podatnicy. Pozdrawiam serdecznie

G
Gość
2019-07-17T17:01:30 02:00, Wyborca PO:

Ile mi zapłacicie za oddanie krwi??

2019-07-17T17:17:36 02:00, Gość:

A ile Tobie płaci PiS za taki durny komentarz?

A ile Tobie płaci PO za udzielanie się społeczne ?

G
Gość
2019-07-17T17:01:30 02:00, Wyborca PO:

Ile mi zapłacicie za oddanie krwi??

Jak oddasz krew za PO to medal od Komorowskiego ci się należy

w
wesoły Romek
Zamiast krwi nie lepiej oddać mocz, pod murem PCK.
A
Andrzej
2019-07-17T17:27:43 02:00, Kapitalista:

Ile kasy ma z tego RCKiK a ile z tego dają człowiekowi? W Niemczech płaci się krwiodawcy chociaż oni i tak skupują Polską krew. Uważam że zarobek 50-100 zł obecne przywileje bardziej zmobilizował by ludzi by dzielić się krwią

W Niemczech krew do ratowania życia oddaje się także honorowo. Komercyjny skup prowadzą firmy wykorzystujące krew do wytwarzania leków i innych produktów farmaceutycznych oraz kosmetycznych.

W Polsce RCKIK dostaje tyle kasy (od szpitali) żeby opłacić pracowników (wiesz ile osób stoi za tym aby krew od dawcy trafiła do biorcy?), infrastrukturę, sprzęt, sterylne pojemniki etc.

Ale mędrkować potrafi ten, kto nie stał w sytuacji zagrożenia życia bliskiej osoby i świadomości że ratunek może zależeć od tego czy ktoś zupełnie obcy zdecyduje się podzielić się swoim zdrowiem.

I tak wiesz lepiej? Udaj się na oddział onkologii dziecięcej, popatrz tym maluchom i ich rodzicom w oczy i powiedz że nie potrzebują płytek krwi, a RCKIK robi na dawcach kokosy.

Nie jestem mądralą - teoretykiem. Oddałem ponad 30 litrów i widziałem pracowników RCKIK oddających krew.

Chcesz 100 zł za 450 ml krwi pełnej? Za to będzie musiał płacić szpital. Skończy się tym, że będzie wykonywanych mniej zabiegów i więcej ludzi będzie chorować dłużej lub poumiera, albo NFZ będzie musiał wziąć więcej z budżetu. Teraz zgadnij w jaki sposób biorą się pieniądze w budżecie.

G
Gość
2019-07-17T17:01:30 02:00, Wyborca PO:

Ile mi zapłacicie za oddanie krwi??

2019-07-17T17:17:36 02:00, Gość:

A ile Tobie płaci PiS za taki durny komentarz?

2019-07-17T17:30:24 02:00, Gość:

PIS to zamiast dawać pasożytom 500 i 300 to niech zacznie uczciwie wynagradzać krwiodawców

Dokładnie tak. O RH-pozdrawia. Gówno dostaniecie

Dodaj ogłoszenie