Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odcięcie dostaw gazu przez Rosję nie musi oznaczać trwałego osłabienia złotego [KOMENTARZ]

Dariusz Świniarski, Zarządzający Funduszami w Skarbiec TFI
mat. prasowe
Wstrzymanie dostaw gazu do Polski, Litwy i Bułgarii jest pokłosiem dekretu prezydenta Rosji, w którym wskazał, że dostawy te mają być rozliczane w rublach. Ponadto wstrzymanie dostaw może być traktowane jako ostrzeżenie dla krajów zachodnich i dotyczyć zarówno płatności za gaz w rublach, jak i planów dalszego dozbrajania Ukrainy.

W przypadku samej Polski kontrakt jamalski miał zakończyć się pod koniec grudnia 2022 r. W związku z wcześniejszym wstrzymaniem dostaw gazu Polska będzie musiała zapewnić dodatkowe źródła tego surowca do końca roku w wielkości ok. 7,5 mld m3, co jest znaczącym wolumenem, a zastąpienie ich transakcjami na rynku spotowym podniesie ceny zakupu vs. te w kontrakcie jamalskim.

W tym momencie implikacje wczorajszej decyzji Rosji dotykają krajowej waluty. Wyższe ceny gazu w br. to kolejny czynnik proinflacyjny, który będzie pogłębiał ujemne realne stopy procentowe, co pomimo trwającego cyklu podwyżek stóp przez NBP nie będzie zwiększało atrakcyjności inwestycyjnej PLN. Złotemu jak i innym walutom z koszyka emerging markets nie pomaga obecne otoczenie makro i umacniający się amerykański dolar. Siła USD wynika z jastrzębich wypowiedzi członków FOMC, którzy w otoczeniu 8,5% inflacji CPI komunikują do rynku potrzebę podwyżek stóp procentowych w USA o 50-75 pb. na majowym posiedzeniu.

Informacja o wstrzymaniu dostaw gazu z Rosji, która podbije i tak już obecnie wysokie poziomy krajowej CPI, jest negatywną informacją, która pojawia się w momencie trwającej presji na PLN. Krajowej walucie dodatkowo ciąży nierozwiązany konflikt z UE oraz brak akceptacji KPO. Wydaje się, że rząd ma w ręku argumenty, które mogłyby zatrzymać osłabianie się PLN. Czy zdecyduje się położyć na stół te argumenty i pokaże, że jest zdeterminowany walczyć z inflacją przeciwdziałając osłabianiu się krajowej waluty, zobaczymy. 

Podsumowując, osłabienie złotego w reakcji na wstrzymanie dostaw gazu z Rosji nie jest zaskoczeniem. Natomiast trwałość osłabienia może być zmitygowana przez umiejętne działania ze strony rządzących, zarówno od strony fiskalnej jak i monetarnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odcięcie dostaw gazu przez Rosję nie musi oznaczać trwałego osłabienia złotego [KOMENTARZ] - Dziennik Bałtycki

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska