Odbudują spalony kościół w Oławie. Ksiądz: Dach będzie jeszcze przed zimą

Malwina Gadawa
Kościół św. Józefa w Oławie spłonął w Boże Ciało
Kościół św. Józefa w Oławie spłonął w Boże Ciało fot. Tomasz Hołod
Udostępnij:
Proboszcz kościoła Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie chce jak najszybciej odbudować zabytkowy kościół św. Józefa w Oławie, który spłonął w Boże Ciało. - Na pewno trzeba będzie zadaszyć kościół jeszcze przed zimą - mówi w rozmowie z Gazetą Wrocławską.

Jak wygląda teraz sytuacja spalonego kościoła św. Józefa?
– Po majowym pożarze powstała już ekspertyza z zarysem odbudowy. Wojewódzki konserwator wypowiedział się pozytywnie na jej temat. 19 sierpnia na temat tej ekspertyzy wypowie się także Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jeżeli nie będzie żadnych uwag, to natychmiast składamy wniosek w Starostwie Powiatowym o pozwolenie na odbudowę kościoła. Prace porządkowe i zabezpieczające obiekt już wykonaliśmy. Mamy nadzieję, że będziemy mogli jak najszybciej rozpocząć dalsze prace. Na pewno trzeba będzie zadaszyć kościół jeszcze przed zimą.

Czy jest już gotowy projekt nowego kościoła? Będzie on identyczny z tym spalonym?

– Prace nad projektem są już na ukończeniu. W swej bryle kościół pozostanie taki sam, zgodnie z decyzją urzędu konserwatorskiego. W najbliższym czasie będziemy prosić o wykonanie projektu wnętrza. Tutaj nie musimy przywracać poprzedniego stanu, a zatem możemy pomyśleć o nowym wnętrzu, więc jakieś zmiany na pewno będą wprowadzone. Jakie, to się okaże dopiero, gdy projekt będzie już gotowy. Kościół ma być także ogrzewany zimą.

Ile do tej pory udało się zebrać pieniędzy, a ile jeszcze brakuje? Czy będą organizowane zbiórki funduszy?
– Jesteśmy wdzięczni wszystkim ofiarodawcom z naszej parafii, z Oławy i z Dolnego Śląska, Polski i zagranicy. Dotychczas w ciągu dwóch miesięcy udało się zebrać około 40 tysięcy złotych. W planie są koncerty na rzecz odbudowy. Można także cały czas wpłacać pieniądze na konto w Banku Spółdzielczym, nr konta: 11 9585 0007 0010 0017 2244 0021.

Kościół św. Józefa w Oławie, przy ul. Janowskiego spłonął 30 maja.
Ogień strawił dach, wieżę i całe wnętrze zabytkowego kościoła. Pożar kościoła wybuchł najpierw na poddaszu sąsiadującego z nim budynku mieszkalnego i stąd przeniósł się do świątyni.
Pożar kościoła św. Józefa w Oławie spowodował 36-letni mężczyzna, mieszkaniec gminy Domaniów, który na poddaszu sąsiadującego z kościołem budynku wyrzucił niedopałek papierosa. Wojewódzki konserwator zabytków po obejrzeniu kościoła orzekł, że świątynię trzeba odbudować. Od tego czasu ksiądz Paweł Cemborwicz, proboszcz oławskiej parafii, stara się zebrać pieniądze na ten cel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jasiu
... i nie tylko ich
:)
Jeśli to prawda- Brawo chłopaki!
K
KP
Ksiądz nie powiedział że Kościół odgruzowywany był przez kibiców Śląska Wrocław FC Oława I Moto-Jelcza Oława......
Dodaj ogłoszenie