Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od września darmowe MPK we Wrocławiu. Zobacz warunki

MAL
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Nie tylko wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy nie ukończyli 21. roku życia, ale też osoby represjonowane w czasach PRL będą od września za darmo korzystały z komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Tak zakłada projektu uchwały w tej sprawie, który powstał w ratuszu. Teoretycznie, z darmowej komunikacji mogliby skorzystać np. Władysław Frasyniuk czy Józef Pinior. Obaj nie są tym jednak zainteresowani.

- Projekt ma na celu promowanie miejskiej komunikacji zbiorowej poprzez zachęcenie do korzystania z niej uczniów oraz ich opiekunów, co przyniesie również długofalowe skutki, w postaci kształtowania się pozytywnych przyzwyczajeń młodych osób do poruszania się po mieście transportem publicznym - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Ile osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnego MPK? Ponad 46 tysięcy uczniów szkół podstawowych, blisko 3,5 tysiąca uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponad 33 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zmiany będą kosztowały miasto 10 mln zł rocznie.

Ale darmowe przejazdy miasto zaoferuje nie tylko dzieciom, ale też osobom represjonowanym z powodów politycznych oraz działaczom opozycji antykomunistycznej.

Z nowego przywileju mogliby skorzystać we Wrocławiu, np. tak znani działacze opozycji antykomunistycznej, jak Władysław Frasyniuk czy Józef Pinior. Nie obejmie ich jednak wspomniana ulga, ponieważ - choć działali w opozycji - formalnie nie mają statusu osoby represjonowanej i nie zamierzają się o niego ubiegać.

- Nie ubiegałem się i nie mam zamiaru się ubiegać o nadanie takiego tytułu, ponieważ nie uważam się za osobę poszkodowaną - mówi Władysław Frasyniuk. Podobnego zdania jest również Józef Pinior, który uważa, że taki tytuł należy się działaczom walczącym z poprzednim ustrojem, którzy obecnie znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Status działacza opozycji czy też represjonowanego przyznaje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Procedura nadawania statusu rozpoczyna się w Instytucie Pamięci Narodowej. Tam należy złożyć wniosek o wydanie decyzji w sprawie spełnieniu warunków do nadania specjalnych uprawnień. W ciągu trzech miesięcy IPN daje odpowiedź, że dana osoba nie była funkcjonariuszem organów bezpieczeństwa i z nimi nie współpracowała. Tylko wtedy można zwrócić się do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o wydanie legitymacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska