Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Mniej pociągów do Legnicy. Nowe do Wiednia i Budapesztu

Marcin Kaźmierczak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Udostępnij:
Od dziś (niedzieli 9 grudnia 2018) na kolei obowiązuje nowy rozkład jazdy. Gdzie przybędzie pociągów, a gdzie podróżnym będzie wiodło się gorzej?

W nowym rozkładzie jazdy próżno, przede wszystkim, szukać jedynego miejskiego połączenia z Wojnowa na Dworzec Główny. To efekt remontu, który jeszcze w grudniu ma rozpocząć się na tej linii. Pociągi znikną na rok.

Mniej pociągów łączy ze stolicą Dolnego Śląska z Legnicę i Środę Śląską (26 zamiast 27 par). Ich liczba wzrośnie dopiero w połowie przyszłego roku, gdy po 9 latach wrócą połączenia Lubin – Legnica – Wrocław. Pomiędzy tymi miastami będzie kursowało 10 par pociągów. Nie zmieni się za to ilość połączeń przyspieszonych. Nadal będzie ich sześć. Ostatni skład do Środy Śląskiej i Legnicy odjedzie o godz. 22.45.

Mniej pociągów jeździ także pomiędzy Wrocławiem a Kątami Wrocławskimi - 23 zamiast 24. Ostatni skład z Wrocławia do Kątów wyjedzie o godz. 23.02.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Mniej pociągów do Legnicy. Nowe do Wiednia i Budapesztu

Od grudnia Jelcz-Laskowice z Wrocławiem łączył 20 par pociągów, zamiast 18 jak dotychczas. Siedem z nich nie skończy biegu na Dworcu Głównym we Wrocławiu, a pojedzie dalej do Oleśnicy i Milicza. Ostatni pociąg do Jelcza-Laskowic odjedzie o godz. 22.39.

21 zamiast 17 par pociągów połączy Oleśnicę z Wrocławiem. Podobnie jak w przypadku Jelcza-Laskowic siedem z nich nie skończy biegu na Dworcu Głównym we Wrocławiu, a pojedzie dalej przez Brochów i Siechnice do Jelcza-Laskowic. Ostatni pociąg regionalny do Oleśnicy odjedzie z Wrocławia o godz. 22.32.

Liczba połączeń z Wrocławiem obsługiwanych składami regionalnym nie zmieni się za to w przypadku Oławy (23), Trzebnicy (16), Wołowa (20), Świdnicy (6) i Obornik Śląskich (20).

Od lutego pociągi wrócą także do Milicza. Będzie to siedem par składów relacji Jelcz-Laskowice - Krotoszyn. Pociągi nie będą zatem kończyły biegu na Dworcu Głównym, a jeździły przez Wrocław od Brochowa przez Mikołajów, Nadodrze i Sołtysowice.

W projekcie nowego rozkładu jazdy zmiany dotkną także połączenia dalekobieżne. Od grudnia więcej pociągów połączy Wrocław z Gdynią (7 zamiast 6). Pociągi nad morze pojadą także 30 minut krócej. Mniej pociągów PKP Intercity pojedzie za to do Poznania (12 zamiast 16). Krócej pojedziemy za to do Krakowa. Najszybsze składy dotrą tam w 3 godziny i 9 minut, czyli 20 minut krócej niż teraz. Szybciej dotrzemy też do Szczecina (4 godziny i 10 minut zamiast 5 godzin i 4 minut) i Łodzi (3 godziny i 5 minut zamiast 3 godzin i 34 minut). Wrocław z Warszawą nadal będzie łączyć 14 par pociągów, w tym dwa Pendolino.

W niedzielę 9 grudnia - Wrocław zyska także codzienne połączenie kolejowe z Wiedniem i Budapesztem. Pociągi EuroNight Metropol z Dworca Głównego będą odjeżdżały o godz. 23. Do Wiednia dojadą rano o godz. 7, a do Budapesztu o godz. 8.35. Również w nocy będzie kursował pociąg powrotny. Z budapesztańskiego dworca Keleti odjedzie o godz. 19.30, a z wiedeńskiego dworca głównego o godz. 22.10, by we Wrocławiu pojawić się o godz. 5.05.

Od niedzieli bezpośrednio nie dojedziemy jednak do Drezna. Trzeba będzie przesiąść się w Węglińcu.
– Ta zmiana jest podyktowana niewystarczającą pojemnością niemieckiego taboru w stosunku do potrzeb – tłumaczy Wojciech Zdanowski, dyrektor departamentu infrastruktury w urzędzie marszałkowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
Folwark Marczów

Przyjmę gruz z rozbiórki LK 283.

G
Gość
Dołącz do naszej społeczności!

Zainstaluj w swoim telefonie darmową aplikację "Zello Walkie Talkie".
(Możesz także zainstalować aplikację na komputerze i nasłuchiwać w domu!)
Zarejestruj się.
Następnie wejdź na kanał wroclaw112.

Jakie są możliwości:
- Możesz informować innych uczestników o utrudnieniach na drodze,
- Słyszysz komunikaty innych uczestników,
- Możesz zrobić zdjęcie kolizji, pożaru itp i wysłać na kanał, wtedy wszyscy zobaczą zdjęcie.
- Aplikacji można użyć do poszukiwania osób lub np. skradzionego samochodu (wysyłasz zdj. i dajesz komunikat.)
- Służby informują Nas na kanale, gdzie należy zrobić "korytarz życia",
- W przypadku przeróżnych zagrożeń (powódź, pożar), łatwo można się komunikować i pomagać innym lub samemu taką pomoc otrzymać.
L
LOL
Zmniejsza ilość połączeń. Logic
a
a jakto kupić?
Zakup biletów do/ze stacji położonych na terytorium Austrii.
I tak oto w XXI wieku na stronie PKP czytamy iż:
"Bilety do/z Wiednia można zakupić w kasach biletowych prowadzących sprzedaż biletów w komunikacji międzynarodowej oraz w przypadku pociągu IC 407 Chopin w internetowym systemie sprzedaży e-IC. "
G
Gość
zamiast wracać do artykułu i go poprawiać? Nie szkoda czasu?
Jednak Berlin dalej sobie fruwa.
To może pomogę.
Wypadałoby napisać, że pociąg Metropol z Budapesztu i Wiednia przez Wrocław jedzie do Berlina i tam kończy bieg bo z artykułu wynika, że we Wrocławiu. Tym samym czytelnicy dowiadują się o nowym połączeniu również z Berlinem skąd mamy szybkie połączenia z Brukselą czy Paryżem. I kolejowe i przy okazji lotnicze.
100 LAT
Każdy kraj ma swój rezerwat rdzennych dzikich mieszkańców.
G
Grażynka
To akurat dobrze, bo w przypadku przywrócenia klei na tej trasie- a jest to w planach, to nie będzie kosztu rozbiórki starego torowiska, wiec w czym problem, będzie tańsza odbudowa linii.
S
Seba
Tutaj w Lwówku spokój mamy-
szyny szybko rozkradamy
Jedna szyna oraz śróbki
-zaraz mamy na litr wódki
Lwówek to jest nasza wiocha
-tu kolei nikt nie kocha.
b
borsuk
na stronie pkp nie ma możliwości wpisania ani drezdna ani wiednia - jak się kupuje takie bilety?
K
Kuba
Zaczynam pracę we Wrocławiu o 7, jadę z Jelcza. lepszy samochód i korki w mieście? Z Wrocławia jadę do pracy na 7 do Jelcza, też szybciej samochodem?
K
Krowa z Marczowa
Tera z koleją mamy spokój. Pks też pogoniliśmy. Wreszcie żadne obce po wsi nie bedą pętać.
A
Ave
Pociąg stracił sens
G
Gość
Podpowiedzi:
1. Tytuł, Jelcz, mniej - brak konsekwencji skoro będzie więcej.
2. Wiedeń, Budapeszt, Metropol - a Berlin odfrunął sobie w siną dal.
3. Sprawdź dokładnie resztę opisanych pociągów.
D
Dwdtr
Nadal występują kilkugodzinne dziury w połączeniach do miast ościennych A także zbyt późne poranne przyjazdy do Wrocławia i analogicznie ostatnie wyjazdy wieczorne powinny być przesunięte na godziny oscylujące ok.24 00 a w weekendy powinny kursować wzorem trójmiejskiej SKM-ki,proszę zauważyć że wiele osób zaczyna pracę we Wrocławiu w godzinach 4-5 rano a kończy 23-24 i My wszyscy powinniśmy słać petycję do różnych instytucji w celu zauważenia tego zagadnienia.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie