Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od dziś można głosować na Drzewo Roku. Startują dwa drzewa z Dolnego Śląska (ZOBACZ)

Marcin Walków
Platan Cesarz, Cesarzowice (gm. Środa Śląska)
Platan Cesarz, Cesarzowice (gm. Środa Śląska) Tomasz Pikuła/Klub Gaja
1 czerwca rozpoczyna się głosowanie w kolejnej edycji konkursu Drzewo Roku. Wśród 16 drzew z całego kraju są dwa okazy z Dolnego Śląska. To platan Cesarz z Cesarzowic (gm. Środa Śląska) i dąb Dębosław Chrobrek z Wąsosza (pow. górowski). Drzewo, które wygra w internetowym głosowaniu, będzie reprezentować Polskę w konkursie Europejskie Drzewo Roku. W ubiegłym roku w etapie krajowym zwyciężył dąb Słowianin z Dębiny (gm. Jelcz-Laskowice) na Dolnym Śląsku.

Platan Cesarz ma około 330 lat. Jest wysoki na około 23 metry, a obwód pnia liczy ponad 8 metrów. Rośnie na terenie pałacowego parku i ogrodu.

- Drzewo rosło będąc świadkiem wielu wydarzeń, zarówno tych radosnych, jak zabawy, przyjęcia, śluby, chrzciny, ale także tych smutnych, rozstań, kłótni, pogrzebów, zawieruchy wojennej, a także spalenia i zniszczenia pałacu. Imię drzewa pochodzi od postaci Napoleona, który jadąc w kierunku Pielaszkowic, aby podpisać pakt 36-godzinnego zawieszenia broni i zawarcia rozejmu pomiędzy Rosją, Prusami i Francją, przejeżdżał przez miejscowość - uzasadnia Daniel Meusz, sołtys Cesarzowic, który zgłosił drzewo do konkursu.

Dębosław Chrobrek to dąb szypułkowy. Ma około 160 lat. Mierzy około 22 metrów wysokości, a jego pień w obwodzie ma 3,6 metra. Jest to drzewo otoczone opieką przez uczniów Szkoły Podstawowej w Wąsoszu.

- Gdyby drzewa potrafiły mówić, pewnie dowiedzielibyśmy się wielu ciekawostek o życiu ówczesnych mieszkańców. Drzewo doskonale pamięta wojnę i czasy, kiedy Wąsosz po wielu latach zaborów powrócił do macierzy. Dzisiaj majestatycznie spogląda na bawiącą się dziatwę, podczas przerw między lekcjami. W letnie dni daje im schronienie przed słońcem, jesienią bawi kolorami liści i owocami, a wiosną, wraz z odgłosami przylatujących ptaków, po raz kolejny budzi się do życia - napisali przedstawiciele szkoły w uzasadnieniu do złożonego wniosku.

Warto wspomnieć, że drzewo nosi imię Dębosław Chrobrek od 2006 roku. Jest ono wynikiem ogłoszonego w szkole konkursu.

16 drzew biorących udział w konkursie Drzewo Roku 2015 zostało wyłonionych spośród 115 zgłoszeń. Internetowe głosowanie trwa do końca czerwca. Z jednego adresu e-mail można oddać tylko jeden głos. Głosy są zliczane po kliknięciu w link potwierdzający, który przyjdzie na podany adres e-mail. Głosować można, klikając w ten LINK.

O TYM PISALIŚMY: Dąb Słowianin ubiegłorocznym zwycięzcą konkursu Drzewo Roku
NA NASTĘPNEJ STRONIE: Pozostałe drzewa w konkursie Drzewo Roku 2015

Aleja Dębów – Kalety (woj. śląskie); relaksacyjna aleja w Truszczycy, w której odbywa się corocznie „Bieg o Laur Złotego Dębu”.
Dąb Bolko – Hniszów (woj. lubelskie); wiekowy dąb, którego imieniny są obchodzone przez okolicznych mieszkańców podczas imprezy o nazwie „Bolkowanie”.
Dąb Dzidek – Sołtysy (woj. opolskie); dąb, który strzeże skarbu leśniczego, jest także inspiracją i gospodarzem dawnej leśniczówki.
Dąb Jan – Gołuchów (woj. wielkopolskie); drzewo pod którym został pobity rekord Guinessa w kategorii ,,Największe zgromadzenie ludzi przebranych za drzewa".
Dąb Sobieskiego – Ustroń (woj. śląskie); dąb, który zasadzili mieszkańcy Ustronia na pamiątkę przejścia oddziałów króla polskiego Jana Sobieskiego pod Wiedeń.
Dąb Wielkanocny – Janowiec Wielkopolski (woj. kujawsko-pomorskie); drzewo kajakarzy, które rozpadło się na cztery strony świata ale nadal żyje.
Dąb Zbyszko – Woziwoda (woj. kujawsko-pomorskie); dający chorym dzieciom „siłę dębu”.
Grab Jacek – Siedlce (woj. mazowieckie); Atlas z Aleksandrii, pod którym przechadzał się Stanisław August Poniatowski.
Jabłoń Pani Wandy - Konstancin (woj. mazowieckie); magiczna jabłoń, która znalazła się w konkursie w bardzo osobliwy sposób...
Jodła Lasumiła - Baligród (woj. podkarpackie); Matka lasu, bohaterka jednego ze wspomnień Józefa Pawłusiewicza.
Jesion z Arkadii - Arkadia (woj. łódzkie); drzewo Amora i kultu Rycerza z Ogrodu Romantycznego w Arkadii.
Jesion ze Strońska – Strońsko (woj. łódzkie); drzewo po którym corocznie odbywa się Turniej Rycerski o laur Wójta gminy Zapolice.
Łazarska Wierzba Łącząca – Poznań (woj. wielkopolskie); drzewo z „Ogrodu Łazarz”, który jest pierwszym projektem przywracającym utraconą przyrodę w centrum Poznania.
Reliktowa sosna z Sokolicy – Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie); 500-letnia sosna rosnąca bezpośrednio nad przepaścią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska