Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od dróg starożytnego Rzymu do spękanej ziemi Afryki

km
Technologia posadzek artbetonu we wrocławskim afrykarium - rozmowa z Grażyną Marciniak, współwłaścicielką firmy Artbeton, wykonawcą dekoracyjnych posadzek i szkieletu wieloryba w afrykarium.

O wykonaniu przez firmę Artbeton wersji starożytnych posadzek do filmu Quo Vadis Jerzego Kawalerowicza już swojego czasu pisaliśmy. Teraz pojawiliście się w afrykarium….

Tak, na zlecenie Generalnego Wykonawcy Afrykarium PB Inter-System SA, podjęliśmy się wykonania kilku tysięcy m2 posadzek w obiekcie o niespotykanej dotąd aranżacji miejsca do życia dla dzikich zwierząt afrykańskich. Zadanie bardzo ciekawe, ale jednoczenie niezwykle trudne. Realizowaliśmy nowatorski projekt ARC2 Fabryki Projektowej, pod przewodnictwem pani Doroty Szlachcic, któremu musieliśmy sprostać pod względem formy i charakteru posadzek, z drugiej strony czekały nas surowe wymogi dotyczące sposobu ich bezpiecznego użytkowania przez zwierzęta i zwiedzających ludzi, nad czym z kolei czuwał osobiście prezes Zoo, pan Radosław Ratajszczak.

W jaki sposób powstawały posadzki w afrykarium?

Podłoże stanowił odpowiednio modyfikowany beton z naturalnymi, barwionymi posypkami na bazie kwarcu. Wybrane wzory posadzek zostały odciśnięte w świeżej nawierzchni przy pomocy przygotowanych przez nas wcześniej specjalnych matryc imitujących płyty kamienne, deskę, falowany piasek pustyni czy spękaną ziemię i w końcowej fazie zaimpregnowane. Kolorystyka i charakter posadzek w każdym z siedmiu ekosystemów musiały przede wszystkim współgrać ze scenografią sztucznych skał wykonywanych z kolei przez firmę hiszpańską. Efekt spójności całości aranżacji udało się osiągnąć dzięki ścisłej współpracy z panią Dorotą Szlachcic, jako projektantem i wizji Hiszpanów. Trzeba pamiętać o tym, że afrykarium to prototyp na skalę europejską, więc nie było gotowych rozwiązań. Pojawiały się szczegóły ,co do których mieliśmy wątpliwości i wtedy przychodził z nam pomocą pan dyrektor Ratajszczak, którego ogromne doświadczenie praktyczne pomogło nam rozwiązać niejeden problem.

A szkielet wieloryba?

Technologia artbetonu daje nieograniczone wręcz możliwości aranżacji przestrzeni.
Szkielet wieloryba wykonaliśmy odwzorowując z fotograficzną dokładnością jego elementy z eksponatu, znajdującego się we wrocławskim Muzeum Przyrodniczym Ogrodu Botanicznego. Z kolei w toaletach przy wejściu głównym do ZOO, gdzie artbetonem obłożyliśmy podłogi i ściany, w sztuczną skałę ścienną wkomponowaliśmy,, oko słonia”. Odcisnęliśmy tam także skamieliny i oryginalne liście z palmiarni ZOO. Pierwowzorem "oka słonia" był… stuletni eksponat, znajdujący się magazynach ZOO.

Pracowaliście w czynnym ZOO , w otoczeniu zwierząt.

Tak, można wręcz stwierdzić , że w wykonaniu posadzek uczestniczyli też mieszkańcy ZOO, prawdziwy wielbłąd i waran afrykański . Odcisnęły bowiem na naszych posadzkach swoje ślady. Oczywiście musieliśmy najpierw odwzorować je w glinie, aby stworzyć matryce odciskowe ich śladów. W tej operacji pomogli nam pracownicy ZOO, którzy swoimi ,tylko
im znanymi sposobami ,skłonili zwierzęta do owocnej współpracy, aczkolwiek nie odbyło się
to bez przygód i zabawnych sytuacji. Od dawna interesowaliśmy się technologiami niszowymi i postanowiliśmy
wprowadzić taką na nasz rynek . Niemal od razu znalazła ona zastosowanie jako znaczący element scenografii do filmu „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza. Zainteresowanie filmowców technologią Artbetonu rozpoczęło się w momencie, w którym okazało się, że wykonanie starożytnej drogi kamiennej o ściśle określonej kolorystyce i skomplikowanej formie będzie zadaniem niezwykle trudnym i czasochłonnym. Osiągnięcie efektu „zużytych” płyt kamiennych oraz uformowanie kolein i krawężników przy użyciu naturalnych materiałów kamiennych wiązałoby się z koniecznością sprowadzenia wielkich ilości naturalnego materiału, cięcia i pracowitego szlifowania. W przypadku betonu stemplowanego to tylko kwestia wykonania odpowiednich matryc i dostosowania się do kolorystycznych wymagań scenografii, również poprzez artystyczną patynację.
Nasza przygoda z filmem trwała kilka miesięcy, ponieważ okazało się, że niemal wszystkie nawierzchnie w dekoracjach montowanych do scen kręconych w Polsce (ok.7000 m2) - drogi, place, posadzki pałacowe, studnie i eleganckie „starożytne” fontanny wykonane zostaną z artbetonu. Janusz Sosnowski , główny scenograf ,,Quo Vadis’’ postawił surowe wymagania dotyczące nie tylko formy i barwy, ale przede wszystkim nadania naturalnego charakteru ,wyrazistości i realizmu odtwarzanym nawierzchniom .

Afrykarium jest już otwarte dla zwiedzających. Firma Artbeton wykonała tam kilka tysięcy m2 dekoracyjnych posadzek. Czy wytrzymają napływ setek tysięcy odwiedzających?

Nie mamy tu obaw. W naszej technologii wykonuje się nie tylko tarasy, posadzki wewnętrzne, płaskorzeźby i sztuczne skały, ale też np. torowiska i nawierzchnie mostów. Przy natężonej eksploatacji każda posadzka , również typowo kamienna, ulega przetarciu. Technologia betonu odciskanego stamped-concerete jest tak pomyślana ,że takie przetarcia powodują nawet lepszy, bardziej realistyczny efekt odciśniętej nawierzchni, która ma przecież w jakiś sposób udać materiał naturalny (forma płyty kamiennej, cegły czy deski). Przykład takiego zjawiska można zaobserwować w Universal Studios na Florydzie w USA, odwiedzanym przez miliony turystów, gdzie w technologii stamped concrete wykonano tysięce m2 ciągów pieszych i ulice . Jedna z nich po ponad dwudziestu latach użytkowania wygląda tak , jak na zamieszczonym zdjęciu. Przetarcia w fakturze cegły spotęgowały jeszcze efekt realizmu .

W jaki sposób wykorzystacie zdobyte w afrykarium doświadczenie?

Praca w afrykarium potwierdziła tezę ,że kluczem do sukcesu jest umiejętność
ścisłej, kreatywnej współpracy z projektantem, aby osiągnąć zamierzony efekt scenograficzny. Podam tu przykład "starej, sfatygowanej, drewnianej kładki" w strefie Kongo afrykarium, którą wykonaliśmy z odciskanego betonu.

Ciekawe doświadczenie, a co Artbeton może zaproponować współczesnemu odbiorcy?

Z Artbetonu wykonujemy wszelkie nawierzchnie zewnętrzne – podjazdy, pasaże, chodniki, tarasy, otoczenia basenów, a także wewnętrzne - nawierzchnie w restauracjach, dyskotekach, starych zamkach, czy kościołach. Dużym zainteresowaniem cieszą się także schody, ściany oraz elementy małej architektury. Kilka lat temu wprowadziliśmy nową formę, w postaci prostych płyt technicznych. Nasza technologia otwiera przed architektami możliwość atrakcyjnego kształtowania monolitycznych powierzchni bez warstw wyrównujących, kleju, płytek i spoin – najbardziej podatnych na mróz i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki możliwościom tworzenia matryc o dowolnych wzorach ,zaprojektowanych według indywidualnych potrzeb, użycie technologii artbetonu pozwala podjąć się odtworzenia praktycznie każdej nawierzchni. Istnieje też możliwość wkomponowania w nawierzchnię dowolnej grafiki, np.firmowego logo. Nawierzchnie Artbeton są wytrzymałe i nie wymagają pracochłonnych i kosztownych konserwacji. Są konkurencyjne cenowo w stosunku do nawierzchni kamiennych. Ważny jest też fakt, że metoda ta jest stosunkowo szybka, co pozwala znacznie skrócić czas realizacji inwestycji.

Na czym dokładnie polega technologia artbetonu?

Technologia stamped-concrete, czyli odciskanego betonu pozwala zamienić zwykłą, szarą powierzchnię betonu w „naturalny kamień”, „kostkę granitową”, „cegłę klinkierową”, „dębową deskę” czy stworzyć zupełnie nową jakość. Technologia stamped-concrete polega na wykonaniu odpowiednio zbrojonej wylewki betonowej, powierzchniowym dozowaniu naturalnych posypek kwarcowych, odciskaniu powierzchni specjalnymi matrycami i impregnacji tak uzyskanej nawierzchni. Stosowane zabiegi zwiększają wytrzymałość powierzchni betonu. Zalety stosowania naszych rozwiązań to:

•monolityczność płyty,
•możliwość uzyskania różnorodnych form i barw,
•zwiększona wytrzymałość powierzchni na ściskanie i ścieranie ,
•odporność na skrajne warunki atmosferyczne

Rozwiązanie to jest idealne również do odnowienia starych nawierzchni betonowych, których stan techniczny jest na tyle dobry, że można traktować je jako podłoże pod wylewkę z nowym wykończeniem. Wykonujemy również posadzki stricte przemysłowe w halach i warsztatach, a także płyty stropowe. Tutaj zastosowanie ma technologia betonu zacieranego mechanicznie. Ostatnio wprowadziliśmy też na nasz rynek nowatorską, amerykańsko-duńską technologię wylewania krawężników bezpośrednio na budowie. Metoda ta wpływa nie tylko na oszczędność czasu ich wykonania, ale przede wszystkim pozwala na ciekawe kształtowanie przestrzeni poprzez możliwości uzyskania najbardziej nawet finezyjnych kształtów, form i barw, współgrających z otoczeniem. Ważną zaletą tej technologii jest możliwość wylania krawężnika na już istniejącym podłożu, czego nie da się wykonać przy zastosowaniu tradycyjnej metody montażu krawężników prefabrykowanych. Specjalne formy pozwalają na wykonywanie krawężników w kształcie np. starej cegły czy granitowych bloków .

Dziękuję za rozmowę.

Więcej informacji na temat możliwości zastosowania technologii Artbeton znajduje się na stronie internetowej www.artbeton.pl

Artbeton
ul. Na Niskich Łąkach 13B
50-422 Wrocław
Tel/fax: 071 341 56 35, 341 46 49

Firma Artbeton jest członkiem Dolnośląskiej Izby Gospodarczej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska