Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 3 grudnia w Kolejkowie w Gliwicach będzie można zobaczyć prawdziwe Miasto z Piernika

materiał informacyjny
Otulone śniegiem, rozświetlone tysiącami lampek wypełnione aromatem pierników miasto to specjalna, świąteczna sceneria Kolejkowa w Gliwicach. W 100 procentach słodka, wykonana z piernika, lukru, ciasteczek i cukierków to największa na świecie makieta kolejowa z piernika. Wystawa czeka na zwiedzających już od 3 grudnia. Wrota cudownego Miasta z Piernika otworzą się punktualnie o 12.00.

237 domków, kamieniczek, warowna twierdza, zamek książęcy w towarzystwie dziesiątek piernikowych ludzików. Z mroku wyłania się przejeżdżający czekoladowy pociąg. Oświetlone blaskiem choinek pachnące cynamonem, goździkami i imbirem miasto to świąteczna sceneria piernikowej makiety.

Cudowne Miasto z Piernika to 1,1 tony ciasta piernikowego. Nieziemski zapach zapewnia 105 kilogramów użytego miodu i 32 kilogramy korzennych przypraw. Setki kilogramów świątecznego wypieku modelarze ozdobili litrami lukru, do którego wykorzystali 308 jaj, 150 cytryn i 36 kilogramów cukru pudru. Efektem tych słodkich prac jest miasteczko o powierzchni 80 metrów kwadratowych.
Jedyna na świecie makieta kolejowa z piernika to efekt żmudnych i długotrwałych prac twórców Kolejkowa. Dla nich świąteczny okres zaczął się już latem, a budowa piernikowego miasta trwała pół roku.

Każdy element piernikowego miasteczka był najpierw wypiekany, a następnie odpowiednio przycinany. Zamek zbudowany jest z maleńkich cegiełek, które pojedynczo wycinaliśmy z wielkiego prostokątnego piernika. Później trzeba było wszystko skleić i ozdobnie polukrować. Sam zamek to 3689 miniaturowych cegiełek. Był to naprawdę twardy piernik do zgryzienia – z uśmiechem opowiada modelarz Bartek

Piernikarska tradycja zrodziła się na Śląsku już w XIV wieku, a śląscy rzemieślnicy szybko stali się mistrzami w tej dziedzinie. Historyczne korzenne wypieki miały podobną recepturę do współczesnych wypieków, ale zupełnie inny był sposób wypieku. Pierniki pieczone były w ogromnych, prostokątnych formach wykonanych z drewna – największe miały aż 105 cm wysokości.

Tworząc tę makietę chcieliśmy nawiązać do kolebki piernikarstwa, dlatego postanowiliśmy, że Miasto z Piernika otworzymy na Śląsku w Kolejkowie w Gliwicach. Dla uszanowania tradycyjnego kunsztu piekarniczego każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Pracy było sporo, ale efekt robi wrażenie – mówi twórca Kolejkowa Jakub Paczyński

Zwiedzanie niepowtarzalnej makiety wprawi w przedświąteczny nastrój już od 3 grudnia. Podróż do cudownego Miasta z Piernika to idealny sposób na poczucie magii świąt. Rodzinne spędzenie czasu w otoczeniu aromatycznych pierników i choinek to także świetny pomysł na świąteczny wypad. Kolejkowo jest czynne jest także w pierwszy i drugi dzień świąt.

Niepowtarzalną wystawę można podziwiać od 3 grudnia do 6 stycznia. Organizatorzy zapewniają, że w przypadku zainteresowania przedłużą czas na zwiedzanie.

Kolejkowo znajduje się w Centrum Handlowym Europa Centralna przy ul. Pszczyńskiej 315 w Gliwicach. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10.00–18.00, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 19 zł – normalny i 15 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska