Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 2011 roku światłowody w każdym nowo wybudowanym mieszkaniu

Tomasz Targański
Od przyszłego roku każde nowo budowane mieszkanie w Polsce będzie musiało mieć dostęp do sieci światłowodowej.

Resort infrastruktury pracuje nad rozporządzeniem, które nałoży na deweloperów taki obowiązek. Mamy więc do czynienia z jednym z wielu rządowych projektów, których celem jest rozwój internetu w Polsce.

Deweloperzy będą musieli zapewnić lokatorom wszystkie niezbędne media. W projekcie znajdzie się również zapis mówiący o konieczności zapewnienia przez wykonawcę miejsca dla kabla dostarczającego internet w innej technologii, tak by nikogo nie zmuszać do korzystania ze światłowodu. Czy nowe prawo wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami dla deweloperów?

- Nie należy się spodziewać podwyżek cen, ponieważ realne koszty podłączenia do światłowodu są niskie. Obecnie przecież większość domów posiada okablowanie internetowe, wystarczy więc zastąpić jeden kabel światłowodem. W dodatku jego upowszechnienie z całą pewnością wpłynie na obniżenie cen - przekonuje Tomasz Sołtysiński z kancelarii credit-Finance we Wrocławiu.

W świetle ministerialnego rozporządzenia, internet będzie więc traktowany tak jak prąd, woda, czy gaz - media standardowo dostarczane do mieszkań przez firmy deweloperskie. Projekt miał znaleźć się w tzw. megaustawie likwidującej bariery w rozwoju internetu w Polsce, jednak nie został on zawarty w końcowej jej wersji. W ustawie został za to zapis o konieczności zapewnienia rozwiązań umożliwiających dostarczanie do wszystkich nowych mieszkań telewizji wysokiej rozdzielczości. Słowo "światłowód" ma po-jawić się już w ministerialnym rozporządzeniu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem resortu, już od stycznia lokatorzy nowych osiedli mogą odczuć znaczące zmiany. Łącze światłowodowe posiada praktycznie nieograniczoną przepustowość - nie tylko umożliwia dostęp do szybkiego internetu, sięgającego poziomu przesyłu danych nawet do 1 GB/s, ale także zapewnia odbiór kanałów telewizyjnych w wysokich rozdzielczościach oraz łącze telefoniczne.

- Można powiedzieć, że od zastosowania światłowodu zaczął się prawdziwy internet - mówi Paweł Dobosz z Internet Union, dostawcy internetu światłowodowego we Wrocławiu. - Szybkość przesyłu danych jest znacznie wyższa niż w innych technologiach, nie ma też tak wielkich problemów z wahaniami czy przerwami w dostawach - dodaje.

Dostęp do telewizji kablowej trzeciej generacji i niemal wszystkich kanałów HD jest w ofercie dostawców inter-netu światłowodowego standardem. Tak jak usługi telefoniczne, często proponowane klientom nieodpłatnie lub za symboliczną opłatą, przy podpisaniu umowy.

Budowa szybkiego internetu
Według projektu ustawy o wspieraniu szybkiego internetu przyjętego przez rząd w każdym nowym budynku będą kable światłowodowe.

Wejście w życie projektu ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych ma ułatwić inwestowanie w infrastrukturę telekomunikacyjną, a to zwiększy konkurencję na rynku. Ma to z kolei umożliwić m.in. rozwój e-usług, np. bankowości, zakupów czy nauki w internecie.

Projekt nakłada na zarządców dróg - Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz samorządy - obowiązek budowy kanałów technologicznych. Taki kanał to zazwyczaj duża betonowa rura, położona wzdłuż drogi, w której można umieścić sieci energetyczne, gazowe czy telekomunikacyjne. Obecnie nie ma obowiązku ich budowy i nie powstają one przy wszystkich drogach. Firmy energetyczne będą miały obowiązek umożliwiać podczepienie światłowodów pod swoje linie energetyczne, a przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne będą musiały udostępnić studzienki, w których umieszczone zostaną kable.

W przyjętym przez rząd dokumencie są też m.in. zapisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego i prawa budowlanego. Zdaniem resortu, decyzje o pozwoleniu na budowę czy lokalizacyjne są niejednokrotnie odkładane nawet do ośmiu-dziewięciu miesięcy, a to zniechęca do inwestycji.

Projekt zakłada wprowadzenie terminu 65 dni na wydanie decyzji. Po tym okresie za każdy dzień zwłoki będzie możliwość ukarania urzędu, który nie wydał decyzji, karą pieniężną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska