Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 grudnia 2015 r. łatwiej będzie uzyskać zgodę na zawarcie układu ratalnego w ZUS

Joanna Stolarska ekspert Infor PL, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Od tej daty zniesiony zostanie obowiązek jednorazowej spłaty całości zaległych składek na ubezpieczenie emerytalne. Dotychczas był to bezwzględny warunek rozłożenia długu na raty.

Z tego samego powodu znacznie łatwiej będzie uzyskać zgodę na odroczenie terminu płatności składek. 
Nie od dziś przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia i udogodnień wspierających rozwój ich biznesów, tak by przy pierwszym potknięciu czy słabszym okresie nie musieli rezygnować z prowadzenia własnej firmy. Dużym obciążeniem jest regulowanie zobowiązań wynikających z ubezpieczeń, podatków czy bieżących rachunków. Łatwo wpaść w spiralę zadłużenia, skutkującą wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Przedsiębiorca w takiej sytuacji zazwyczaj nie dysponuje wystarczającymi kwotami, aby spłacić jednorazowo całość zadłużenia. Jednocześnie w systemie widnieje jako dłużnik, co burzy jego wiarygodność wśród potencjalnych kontrahentów a także uniemożliwia uczestnictwo w przetargach na intratne zamówienia publiczne.

Nowe zasady a korzyści dla przedsiębiorców
Dzięki nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 9 kwietnia 2015r. (Dz.U. z 2015r., poz. 689), już od 1 grudnia br. przedsiębiorcy zyskają dodatkowe narzędzia wspomagające rozwiązanie trudnych sytuacji. Ubiegając się o rozłożenie zadłużenia z tytułu składek na raty, płatnik nie będzie już musiał dysponować jednorazowo znaczną kwotą, przeznaczoną na spłatę całości zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenie emerytalne za zatrudnionych pracowników.
Dotychczas spłata tej części zadłużenia warunkowała zawarcie układu ratalnego z ZUS. Obowiązek jednorazowej spłaty składek emerytalnych za ubezpieczonych zamykał wielu przedsiębiorstwom drogę do zawarcia układu ratalnego. Od 1 grudnia 2015 r. ta sytuacja ulega zmianie - układem ratalnym mogą zostać objęte wszystkie zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, FGŚP i FEP.

W sytuacji gdy przedsiębiorca przewiduje trudniejszy okres i przejściową utratę płynności finansowej, wciąż będzie mógł korzystać z możliwości odroczenia terminu płatności składek. Nowością jest zniesienie warunku, jednorazowej spłaty całej sumy składek emerytalnych przed zawarciem umowy o odroczenie terminu płatności.

System ratalny
Aby ubiegać się o rozłożenie zadłużenia składkowego na raty, należy złożyć wniosek wraz z uzasadnieniem zawierającym m.in. informację dotyczącą zaległości, które chcemy rozłożyć na raty oraz propozycję okresu spłaty. Wniosek może być złożony w formie pisemnej (najczęściej), ale również elektronicznej, telefonicznej (dla płatników posiadających profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS) oraz ustnej - do protokołu sporządzonego przez pracownika oddziału ZUS.
Układ ratalny daje możliwość spłaty zadłużenia w miesięcznych ratach w okresie uzgodnionym z ZUS. Po złożeniu wniosku o rozłożenie zaległości na raty zawieszone będzie postępowanie egzekucyjne.

W kolejnym dniu po złożeniu wniosku ZUS przestanie naliczać odsetki od należności, ale w zamian naliczać będzie opłatę prolongacyjną (stanowiącą 50 proc. stawki odsetek za zwłokę).

Rozłożenie zadłużenia na raty ma formę umowy cywilnoprawnej pomiędzy przedsiębiorcą a ZUS.

Składki z odroczonym terminem płatności
Antidotum na ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia jest również możliwość uzyskania od ZUS zgody na późniejsze opłacenie składek - czyli odroczenie terminu ich płatności, bez dochodzenia ich w drodze egzekucji. Od 1 grudnia 2015 r. przedmiotem odroczenia będą składki na wszystkie ubezpieczenia, analogicznie jak w przypadku rozłożenia zadłużenia na raty. Zgoda ZUS na przesuniecie terminu zapłaty może dotyczyć tylko należności, które nie są jeszcze wymagalne (nie upłynął termin ich płatności).
Również ten rodzaj ulgi udzielany jest w formie umowy pomiędzy przedsiębiorstwem a ZUS. Analogiczne są również najważniejsze korzyści dla przedsiębiorstwa - ZUS nie prowadzi egzekucji należności opłaconych po terminie, a od dnia następnego po dniu zawarcia umowy nie są naliczane odsetki za zwłokę, a jedynie opłata prolongacyjna, która stanowi połowę kwoty należnych odsetek.


Podstawa prawna:
art. 23, art. 29, art. 40a, art. 40c–40e, art. 50 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 121; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1830

Infor PL SA
od 25 lat jest największym polskim dostawcą profesjonalnych informacji na temat prawa i ekonomii. Pomysłodawcą, założycielem firmy i Prezesem Zarządu Infor PL S.A. jest Ryszard Pieńkowski. Od 2008 roku spółka przechodzitransformację. Wcześniej działała pod nazwą Grupa Wydawnicza Infor S.A.
Odbiorcami jej produktów są właściciele firm, menadżerowie, prawnicy a także księgowi, kadrowi urzędnicy. Od wielu lat budowany jest portfel produktów papierowo-internetowych m.in. „Monitor księgowego”, „Rachunkowość Budżetowa”, „Personel i Zarządzanie”, „Gazeta Samorządu i Administracji”, serwis księgowych infor.pl, platformy internetowe IFK, IRB, aplikacja INFORorganizer, a także bogata grupa produktów inforlex.pl. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od 1 grudnia 2015 r. łatwiej będzie uzyskać zgodę na zawarcie układu ratalnego w ZUS - Kurier Poranny

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska