Od 1 czerwca duże zmiany czekają kierowców i pieszych

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W Kodeksie drogowym pojawił się nowy zapis, który w razie wypadku uznaje za okoliczność obciążającą pieszego rozproszenie spowodowane korzystaniem z "urządzeń „zaburzających prawidłową percepcję”.
W Kodeksie drogowym pojawił się nowy zapis, który w razie wypadku uznaje za okoliczność obciążającą pieszego rozproszenie spowodowane korzystaniem z "urządzeń „zaburzających prawidłową percepcję”. Waldemar Wylegalski/ Polska Press
Udostępnij:
Zakaz używania telefonu komórkowego, pierwszeństwo pieszego na przejściu czy ujednolicenie dozwolonej prędkości z obszarze zabudowanym bez względu na porę dnia. To tylko niektóre zmiany, które zaczną obowiązywać od 1 czerwca.

Zgodnie z nowelizacją przepisów Prawa o ruchu drogowym, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw w połowie marca tego roku, piesi zyskają dodatkowe przywileje, natomiast kierowcy będą musieli jeździć bardziej uważnie i zdecydowanie wolniej.

Od 1 czerwca pieszy zyska pierwszeństwo przed pojazdem już w momencie wchodzenia na przejście dla pieszych. Oznacza to, że kierowca widząc pieszego zbliżającego się do krawężnika będzie musiał go przepuścić, chodzi o prowadzących autobus, samochód, motocykl, czy rower.

- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście- napisano w ustawie.

Wyjątek od tej reguły stanowią tramwaje. Pojazdy szynowe są zbyt ciężkie, żeby mogły ustępować pierwszeństwa pieszym na takich zasadach, jak wcześniej wymienione pojazdy. Jednak motorniczy musi przepuścić osoby już znajdujące się na przejściu.

W Kodeksie drogowym pojawił się nowy zapis, który w razie wypadku uznaje za okoliczność obciążającą pieszego rozproszenie spowodowane korzystaniem z "urządzeń „zaburzających prawidłową percepcję”. Chodzi np. o korzystanie ze smartfonów czy słuchanie muzyki podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym określa dopuszczalną prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym na 50 km/h niezależnie od pory dnia. Dotychczas w porze nocnej (w godzinach 23-5) dopuszczalna prędkość na takim obszarze wynosiła 60 km/h.

Jak wskazywali autorzy projektu, różnica prędkości między 50 a 60 km/h ma istotne znaczenie w kontekście długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych. Wraz z początkiem obowiązywania nowych przepisów będą znikać z terenów zabudowanych znaki ograniczające prędkość do 50 km/h.

Kolejna zmiana dotyczy tzw. jazdy na zderzaku. Chodzi o obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od samochodu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Zgodnie z nowelizacją, „kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę".

Coraz popularniejsze stają się huby mobilności skoncentrowane m.in. przy centrach biurowych i ważnych węzłach komunikacyjnych, gdzie można wypożyczyć różne pojazdy bezemisyjne wielu operatorów

Zmiany w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych. Sprawdź co się zmieniło

Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Zachowanie minimalnego odstępu nie będzie obowiązywało podczas manewru wyprzedzania.

Wprowadzone zmiany w kodeksie drogowym mają zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych na drogach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Materiał oryginalny: Od 1 czerwca duże zmiany czekają kierowców i pieszych - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

I
Irene Garcia

Hi guys,I am now making extra $19k or more every month from home by doing very simple and easy job online from home. I have received exactly $20845 last month from this home job.FDgh Join now this job and start making extra cash online by

follow instruction on the given website______P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

G
Gość

Jazda na zderzaku: nareszcie będą kary. Szkoda tylko, że na początek będą niskie kwoty mandatu. Ten podły zwyczaj musi być pilnie wytępiony!

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie