Oczko wodne w twoim ogrodzie - za i przeciw

Materiał powstał we współpracy z Akwarium24
Udostępnij:

Oczko wodne to niewątpliwie przepiękna ozdoba ogrodu. Stawy tego typu sięgają tradycją Starożytności. Zawsze doceniano ich niezwykły urok i to, jak pięknie komponują się z resztą aranżacji terenu zielonego. Dawniej sztuczne stawy przydomowe były domeną arystokracji. Tylko najbogatsi mogli sobie pozwolić na tego typu założenie w ogrodzie. Dzisiaj zbudowanie oczka wodnego w ogrodzie jest dużo bardziej przystępne. Co oczywiście nie oznacza, że jest to rzecz tania. Można jednak z pewnością zoptymalizować koszta dobierając wielkość, kształt i rodzaj sztucznego zbiornika do naszego budżetu.

Oczko wodne - argumenty za

Oczko wodne w ogrodzie przydomowym tworzy wyjątkowy mikroklimat sprawiając, że możemy się jeszcze lepiej zrelaksować podczas wiosennego i letniego wypoczynku. Aranżacja ogrodu ze sztucznym zbiornikiem nabiera urody, wręcz piękna i działa niezwykle kojąco. Przy akwenie zbierają się ptaki i żaby, które kumkaniem obwieszczają swoją obecność. Jeśli jesteś osobą kochającą przyrodę i najlepiej regenerujesz się na łonie natury, oczko wodne w twoim ogrodzie jest zdecydowanie dla ciebie.

Oczko wodne sprawdzi się świetnie osobom, które uwielbiają podglądać ptaki. Większość naszych dziko żyjących gatunków jest trudna do zaobserwowania, zwłaszcza w mieście. Do oczka wodnego z pewnością będą przylatywać niezwykłe okazy ptaków, których w inny sposób nie miałbyś szansy zobaczyć.

Ci z was, którzy szczycą się pięknem swojej posesji i lubią zapraszać gości, aby z nimi posiedzieć przy kawie czy piwie w domu lub w przydomowym ogródku - będą się mieli czym pochwalić gdy założą oczko wodne. Akwen przydomowy, zwłaszcza gdy jest atrakcyjnie zaplanowany i dobrze utrzymany tworzy niesamowicie urokliwe wrażenie. Oświetlenie, które można na oczku zamontować, fontanny, czy kaskady wody, ozdoby oraz przepiękne wodne rośliny - to wszystko sprawia, że nasz ogród robi piorunujące wrażenie. Efekt wow u gości - murowany!

Oczko wodne - argumenty kontra

Oczko wodne wygląda w ogrodzie przepięknie. Jest jednak przedsięwzięciem drogim - samo jego założenie kosztuje, następnie dochodzą niemałe koszty utrzymania. Prąd zasilający pompy i filtry to duży wydatek, cykliczna zmiana wody jest także droga, karma dla ryb, preparaty uzdatniające wodę i odżywki dla ryb i roślin - oczko wodne to przedsięwzięcie na lata, które zawsze będzie generowało spore rachunki. Dlatego tak ważne jest planowanie akwenu ogrodowego z głową. Niezależnie od tego, czy zlecisz jego budowę profesjonalnej ekipie, czy zbudujesz oczko sam, przeprowadź bardzo dokładną analizę koniecznych czynności, kosztów i problemów, które mogą pojawić podczas całego przedsięwzięcia. Na przykład sprzęt, który jest niezbędny - pompy, filtry, napowietrzanie, urządzenia zamontowane przy fontannach lub kaskadach - może w niespodziewanym momencie się zepsuć. Albo po prostu okaże się, że jest nieodpowiedni. Wydatki na przydomowy akwen wodny mogą kumulować się do naprawdę sporych kwot.

Materialne zobowiązania związane z założeniem i prowadzeniem oczka to jedno. Oprócz tego musisz liczyć się z szeregiem cyklicznych prac, które będziesz musiał wykonywać każdego roku. Oprócz prac renowacyjnych, ważna jest ciągła dbałość o jakość wody, jej odpowiedni odczyn i natlenienie. Rośliny i ryby muszą mieć optymalne warunki bytowania. Należy zabezpieczać oczko nie tylko w trakcie sezonu grillowego. Jesienią, gdy spadają z drzew liście, należy staw przykrywać siatką. A zimą, gdy oczko zamarza, konieczne jest wykuwanie przerębli - inaczej nasze ryby mogą nie przeżyć zimnej pory roku. Konserwacja i bieżąca kontrola sprawności osprzętu są niezbędne i stanowią kolejny obowiązek.

Oczko wodne w twoim ogrodzie to niewątpliwa radość z obserwowania piękna i gwarancja pełnego relaksu dla osób odpoczywających nieopodal. Z uwagi na nakłady finansowe oraz zobowiązania czasowe, które związane są z twoim prywatnym stawem, trzeba znaleźć jak najlepsze źródło sprzętu i fachowej porady. Profesjonalny sklep akwarystyczny to właściwy adres. Znajdziesz tu produkty których szukasz oraz doświadczonych pracowników, na których wsparcie będziesz mógł liczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie