Obwodnica Luboszyc i Irządz już otwarta dla kierowców

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 323 na odcinku Luboszyce – Ciechanów dobiegła końca. Tym samym poprawił się dojazd m.in. do Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, a okoliczni mieszkańcy odetchnęli z ulgą.

Przebudowany prawie pięciokilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 323 jest obwodnicą wsi Luboszyce i Irządze. Podczas modernizacji rozbudowane zostało skrzyżowanie w Ciechanowie na połączeniu obwodnicy z istniejącą drogą nr 323, a na skrzyżowaniu z dawną drogą wojewódzką nr 330 powstało rondo.

Jednym z celów wybudowania obejścia Luboszyc i Irządz było zwiększenie przejezdności na drodze nr 323 poprzez wyeliminowanie przejazdu przez okoliczne miejscowości. Nowa trasa omija tereny zabudowy mieszkaniowej co bezpośrednio wpływa na poprawę bezpieczeństwa pieszych.

-To kolejna niezwykle ważna inwestycja wpływająca na lepsze skomunikowanie Dolnego Śląska, ale też ważne ze względu na mieszkańców tego obszaru, bo zdecydowanie poprawia komfort ich życia. Auta znikają spod okien ich domów, ruch się uspokaja, można bezpiecznie i bez problemu przejść na drugą stronę ulicy. – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Obwodnica w istotny sposób wpłynie także na poprawę jakości powietrza oraz zmniejszy poziom hałasu.

- Tą drogą porusza się wiele aut ciężarowych jadących od strony mostu na Odrze. Teraz będą kursować po drodze parametrami dostosowanej do ich tonażu. Warto w tym miejscu podkreślić, że obwodnica ułatwi mieszkańcom powiatu górowskiego także dostęp do rynku pracy w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. Często to właśnie trudności z dojazdem wpływają na decyzje dotyczące miejsca pracy - dodaje Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Wykonawcą inwestycji była firma Budimex. Koszt realizacji całego projektu wyniósł ponad 40,5 mln zł i został on sfinansowany m.in. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020. Pieniądze pochodzą także z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego i budżet państwa.

Dodaj ogłoszenie