Obrażał Ukrainki na basenie. Sąd: Zakaz wstępu do aquaparku. Lekarze: Może być groźny

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse
Wrocławianin ubliżał Ukrainkom – klientkom wrocławskiego aquaparku – twierdzi prokuratura. Miał też znieważyć dwójkę pracowników Wrocławskiego Parku Wodnego. A do tego obrazić pracownicę stacji benzynowej z powodu jej koloru skóry. Ale najważniejsze jest to, że mężczyzna – twierdzą lekarze zatrudnieni przez śledczych – ma zaburzenia osobowości i może być groźny dla otoczenia.

Do pierwszego zdarzenia doszło w maju na jednej z wrocławskich stacji benzynowych. Oskarżony dziś mężczyzna zaczął wyzywać jej pracownicę, a na ulotce reklamowej „nakreślił obraźliwy rysunek”. Został zatrzymany i wszczęto w jego sprawie postępowanie.

Mniej więcej miesiąc później – we wrocławskim aquaparku - doszło do kolejnego incydentu. Prokuratura uważa, że popełniono aż pięć przestępstw. Oskarżony miał wygrażać dwóm klientkom z powodu ich narodowości. Miał znieważać obywateli Ukrainy nawołując do przemocy wobec nich oraz znieważyć dwójkę pracowników parku wodnego.

Po tym zdarzeniu na kilka miesięcy trafił do aresztu. Gdy wyszedł, sąd zastosował wobec niego kaucję. Ma też zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych i zakaz odwiedzania aquaparku przy Borowskiej we Wrocławiu. Sam oskarżony przekonywał w śledztwie, że nie ma żadnych narodowościowych czy rasowych uprzedzeń. Swoje zachowanie tłumaczył tym, że wzburzyły go obraźliwe komentarze pod jego adresem formułowane na jednym z portali społecznościowych.

Główny problem tej historii to osobowość oskarżonego. Typu "borderline” - napisali eksperci. Czyli z pogranicza choroby psychicznej. Jest impulsywny „w sytuacjach frustrujących podejmuje działania impulsywne, agresywne” - napisali o nim biegli. A to nie koniec. „Zachodzi wysokie prawdopodobieństwo” - cytuje ich opinię uzasadnienie aktu oskarżenia – popełnienia przez niego czynu zabronionego z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia w przyszłości”. Konieczna jest terapia „w trybie ambulatoryjnym”.

Co w takiej sytuacji można zrobić? Doktor nauk medycznych Jerzy Pobocha, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej przyznaje, że osoby, u których stwierdzono osobowość „borderline” są agresywne. Po pierwsze - istotne jest czy prognoza ekspertów prokuratury jest trafna. W Niemczech – gdzie tego typu ekspertyzy są na bardzo wysokim poziomie – nietrafna jest co dziesiąta.

Przymusowe leczenie – tłumaczy doktor Pobocha - można zastosować w dwóch przypadkach. Jeśli okazałoby się, że osoba bezpośrednio zagraża sobie albo innym. Wtedy natychmiast umieszcza się ją w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym. Sąd może też – na wniosek rodziny albo prokuratora – orzec konieczność leczenia. Na oddziale szpitalnym albo „w trybie ambulatoryjnym”. Z tym, że jeśli osoba nie będzie stawiać się w przychodni możliwe jest umieszczenie jej w szpitalu. Ale w tym drugim przypadku toczy się sądowe postępowanie, które zwykle trwa około roku. Można też obowiązek leczenia zapisać w wyroku. Gdyby wrocławski sąd uznał oskarżonego z aquaparku za winnego popełnionych przez niego przestępstw.

Inaczej rzecz wyglądała jeśli ktoś uznany jest za niepoczytalnego całkowicie. Tak było w przypadku sprawcy podpalenia biura poselskiego minister Beaty Kempy. Wtedy nie ma aktu oskarżenia. Sprawa jest umarzana a osoba trafia na przymusowe leczenie do szpitala.

Wideo

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

X
XD

"nie znających wojny" i bardzo dobrze, że nie znają wojny - wojna to dno, zagrywki ludzi u władzy rękami niewinnych obywateli. Tamci sobie siedzą na górze i ciągną za sznurki, młodzi niezwiązani z ich fanaberiami idą pod przymusem na front i giną. Czym się tak zachwycasz?

M
Max

dzbanie powinno się zamknąć!

J
Jaras-Łódź

Innaczej nie zatrzyma się agresji
Idź na wybory ! Bo mochery-oszołomy po mszy pójdą stadnie. Parlament Europejski -bogata emerytura.Polska to władza dla kumpli w spółkach państwowych.
35% to MOCHEROWY beton. Na szczęście gramialnie opuszczający ten ziemski padół. Za kilka lat kościoły będą puste.
Wyrosło pokolenie głupków nie znających wojny, podatnych na manipulacje populistów.

Hanna Stadnik ps. "Hanka" brała udział w Powstaniu Warszawskim. Weteranka była pytana na antenie TVN24, wspomniała ojca Lecha i Jarosława Kaczyńskich, Rajmunda. też powstańca Warszawskiego. Hanna Stadnik przypomniała sytuację, gdy Lech Kaczyński wygrał wybory w Warszawie, środowisko powstańcze gratulowało Rajmundowi.
- Powiedział: "moim dzieciom nie wolno dać władzy, bo zniszczą każdego, kto będzie od nich lepszy, bo są złośliwi" - powiedziała Hanna Stadnik. - Ojciec, jeśli to mówi, to wie, co mówi.

Kazmierz Kutz
Do tego dojść musiało. Po przemianie ustrojowej musiała dojść do głosu długo tłumiona polska głupota. Dochodziła do głosu powoli, w miarę dzielenia się ludzi na demokratów i nacjonalistów. Przybrała na sile po katastrofie pod Smoleńskiem, zwłaszcza że wolnorynkowy liberalizm nie nadał właściwego priorytetu dziedzinom duchowym, także naukom o walce polskiej demokracji. Zaś edukację oddał w ręce kleru.To był kardynalny błąd Tadeusza Mazowieckiego, który teraz wydaje swoje owoce. Szkoła, po indoktrynacji komunistycznej, weszła w indoktrynację katolicką. Laickość systemu edukacyjnego stała się fikcją. Polski zaśmierdły nacjonalizm zaboru rosyjskiego zmieszał się z prymitywnym katolicyzmem i powstała ideologiczna mieszanina potrawy teraz realizowanej pod nazwą „dobrej zmiany".

PO w 2015 roku wydało na cele społeczne ponad 39 mld, PIS około 23 mld na program 500 plus, wprowadzono roczny płatny urlop rodzicielski, odliczanie ulg na dzieci także od składek zusowskich, współfinansowanie opiekunek dzieci i pobytu w przedszkolach, wreszcie program „złotówka za złotówkę”, który zachęcał do podejmowania pracy, bo nie odbierał zasiłku po przekroczeniu progu dochodowego

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro przerzucił na W******** Kwaśniaka winę za pobicie, mówiąc, że „być może był zaatakowany właśnie dlatego, że Komisja Nadzoru Finansowego przez długi czas rozzuchwalała przestępców, pozwalając im w sposób bezkarny wyprowadzać miliardy złotych”, jest kuriozum intelektualnym, moralnym i prawnym.

Adam Michnik
Upiory totalitaryzmu powróciły, z całą pogardą dla pluralizmu, państwa prawa, równości, dialogu i gotowości do kompromisu.

Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar
Przeciwnicy wymierzania kary śmierci odnoszą kolejne sukcesy. Wbrew woli społeczeństw kara śmierci znika z kodeksów karnych kolejnych państw.
"Jeśli zaś ktoś posunąłby się do tego, że bliźniego zabiłby podstępnie, oderwiesz go nawet od mego ołtarza, aby ukarać śmiercią.” (Wj 21:14)
Bóg dał przykazanie: „Nie zabijaj” i ustanowił karę za zabicie drugiego człowieka. Powyższy cytat jest jasny - nie ma miejsc ani sytuacji ani stanowisk dających sprawcy ochrotnę. Zauważmy też, że jedynie w przypadku morderstwa Bóg zezwolił oderwać przestępcę od ołtarza, co czyni przytoczony cytat wyjątkowym (zobacz 1Krl 1:50, 1Krl 2:28).

Ewa Raczko na konferencji prasowej dotyczącej wysokości wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim stwierdziła, że pensje pracowników NBP nie pochodzą z budżetu państwa i nie są też środkami publicznymi, dlatego też bank nie poda wysokości zarobków zatrudnionych tam osób.

I
I TY TEŻ NIE WIESZ

I JA SIĘ TEŻ DOŚĆ SZYBKO OBUDZIŁEM Z SOLIDARNOŚCIOWEJ BAJKI, ZRESZTĄ JA, "STARY SOCJALISTA", ŻEBY NIE POWIEDZIEĆ "KOMUCH", NIGDY NIE SYMPATYZOWAŁEM Z TĄ BAJKĄ I MNIE SIĘ TA AMERYKA NIGDY NIE PODOBAŁA, JAKO SPEŁNIENIE MOICH MARZEŃ...I DLATEGO NAPISAŁEM PRZECIEŻ WYRAŹNIE 99%...NAIWNOŚCIĄ JEST WIELKĄ MYŚLENIE, ŻE JAK JEDEN KACZOR BYŁ ZŁY, TO DRUGI BĘDZIE DOBRY, A PRZYNAJMNIEJ LEPSZY...BO JA JUŻ NIE JEDNO W ŻYCIU WIDZIAŁEM I WIEM, ŻE OSTATECZNIE ON ZAWSZE SIĘ OKAŻE GORSZY OD POPRZEDNIEGO, TEN PIERWSZY BYŁ PRZYNAJMNIEJ SZCZERY...DO BÓLU MOŻE, ALE SZCZERY...TEN OBECNY DOPIERO SZYKUJE POLAKOM SWÓJ (A RACZEJ AMERYKAŃSKI) SPEKTAKL...WOJENNY...TO WSZYSTKO CO SIĘ DZIEJE TO SĄ DOBRZE PRZEMYŚLANE PRZYGOTOWANIA, BY BARANKI DO TEJ WOJNY NASTROIĆ I W OFIERZE ZŁOŻYĆ...TAK ŻE DORZYNAĆ WATAHY BĘDĄ NIE CI, PO KTÓRYCH SIĘ TEGO SPODZIEWASZ ;)

H
Hshs

Pewnie było tak że do ukrainki powiedział "jesteś głupia "i "zaraz cię dotknę " (wygrazanie i ublizanie) do ochrony powiedział "też jesteście głupi" i wielka afera w gazecie bo teraz Ukraińcom nie można nic powiedzieć bo to obraża a politykom (szczególnie PO) nawet nie można powiedzieć że źle rządzą bo już zostajw to zgłoszone pod nazizm i nawoływanie do faszyzmu. Ludzie ogarnijcie się! !!

C
CCC.

A ty masz cos owsikowego

t
taka prawda

nieszczęśliwym, okradzionym, oszukanym, a teraz opresyjnym Bantustanie.

W
Wro

A u nas się wynosi na piedestał żołnierzy wyklętych, z których część to mordercy. Zresztą sam Piłsudski mordował Ukraińców. Po prostu co kraj to inne wiedza o historii i inne na nią spojrzenie. Np w Austrii dzieci w szkołach uczą się, że tylko Niemcy byli nazistami.

P
Psycholog Andrzej

80% wrocławskich kierowców cierpi na borderline to nie powód żeby im zabierać prawo jazdy. Duszą w sobie nienawiść jednak mają kredyt na mieszkanie muszą jakoś spędzać te godziny w korkach.

G
Gość

Ale udają ci, którzy mówią, że trzeba strząsnąć szarańczę, walić dechą, dorżnąć watahę, skakać z okien. I jeszcze ten, co już się przeniósł na łono Abrahama, ten, co to go zwolnili z Auschwitz ze względu na zły stan zdrowia też udawał, że jest normalny.

A
Anka

Jak rozumiem, po dwóch dniach skończyło się u was walczenie z hejtem w komentarzach. Norma.

G
Gość

Co mieliście Rybok na myśli pisząc: Gdy wyszedł, sąd zastosował wobec niego kaucję ???

b
błąd założeń

nie wszyscy Polacy są tacy jak ty, nie możesz tak uogólniać...

m
mili!

zrobic banderowskich pedofili i ludobojcow z upa bohaterami narodowymi i oddawac im czesc na calej upainie - bo to chore psychicznie. I masz jasnosc jacy to mili ludzie z milutkiego panstwa.

u
ula

Zawsze byli są i będą różni wariaci, którzy są agresywni w mowie. Często tylko wówczas, gdy inni są zaczepni, hałaśliwi czy zachowujący się wyzywająco.

Dodaj ogłoszenie