Wasze zdjęcia
  Galeria wrocławskich kotów

  Dzień Kota 2019

  Rozwiń
  Obrażał Ukrainki na basenie. Sąd: Zakaz wstępu do aquaparku....

  Obrażał Ukrainki na basenie. Sąd: Zakaz wstępu do aquaparku. Lekarze: Może być groźny

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Obrażał Ukrainki na basenie. Sąd: Zakaz wstępu do aquaparku. Lekarze: Może być groźny

  ©Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse

  Wrocławianin ubliżał Ukrainkom – klientkom wrocławskiego aquaparku – twierdzi prokuratura. Miał też znieważyć dwójkę pracowników Wrocławskiego Parku Wodnego. A do tego obrazić pracownicę stacji benzynowej z powodu jej koloru skóry. Ale najważniejsze jest to, że mężczyzna – twierdzą lekarze zatrudnieni przez śledczych – ma zaburzenia osobowości i może być groźny dla otoczenia.
  Obrażał Ukrainki na basenie. Sąd: Zakaz wstępu do aquaparku. Lekarze: Może być groźny

  ©Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse

  Do pierwszego zdarzenia doszło w maju na jednej z wrocławskich stacji benzynowych. Oskarżony dziś mężczyzna zaczął wyzywać jej pracownicę, a na ulotce reklamowej „nakreślił obraźliwy rysunek”. Został zatrzymany i wszczęto w jego sprawie postępowanie.

  Mniej więcej miesiąc później – we wrocławskim aquaparku - doszło do kolejnego incydentu. Prokuratura uważa, że popełniono aż pięć przestępstw. Oskarżony miał wygrażać dwóm klientkom z powodu ich narodowości. Miał znieważać obywateli Ukrainy nawołując do przemocy wobec nich oraz znieważyć dwójkę pracowników parku wodnego.

  Po tym zdarzeniu na kilka miesięcy trafił do aresztu. Gdy wyszedł, sąd zastosował wobec niego kaucję. Ma też zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych i zakaz odwiedzania aquaparku przy Borowskiej we Wrocławiu. Sam oskarżony przekonywał w śledztwie, że nie ma żadnych narodowościowych czy rasowych uprzedzeń. Swoje zachowanie tłumaczył tym, że wzburzyły go obraźliwe komentarze pod jego adresem formułowane na jednym z portali społecznościowych.

  Główny problem tej historii to osobowość oskarżonego. Typu "borderline” - napisali eksperci. Czyli z pogranicza choroby psychicznej. Jest impulsywny „w sytuacjach frustrujących podejmuje działania impulsywne, agresywne” - napisali o nim biegli. A to nie koniec. „Zachodzi wysokie prawdopodobieństwo” - cytuje ich opinię uzasadnienie aktu oskarżenia – popełnienia przez niego czynu zabronionego z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia w przyszłości”. Konieczna jest terapia „w trybie ambulatoryjnym”.

  Co w takiej sytuacji można zrobić? Doktor nauk medycznych Jerzy Pobocha, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej przyznaje, że osoby, u których stwierdzono osobowość „borderline” są agresywne. Po pierwsze - istotne jest czy prognoza ekspertów prokuratury jest trafna. W Niemczech – gdzie tego typu ekspertyzy są na bardzo wysokim poziomie – nietrafna jest co dziesiąta.

  Przymusowe leczenie – tłumaczy doktor Pobocha - można zastosować w dwóch przypadkach. Jeśli okazałoby się, że osoba bezpośrednio zagraża sobie albo innym. Wtedy natychmiast umieszcza się ją w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym. Sąd może też – na wniosek rodziny albo prokuratora – orzec konieczność leczenia. Na oddziale szpitalnym albo „w trybie ambulatoryjnym”. Z tym, że jeśli osoba nie będzie stawiać się w przychodni możliwe jest umieszczenie jej w szpitalu. Ale w tym drugim przypadku toczy się sądowe postępowanie, które zwykle trwa około roku. Można też obowiązek leczenia zapisać w wyroku. Gdyby wrocławski sąd uznał oskarżonego z aquaparku za winnego popełnionych przez niego przestępstw.

  Inaczej rzecz wyglądała jeśli ktoś uznany jest za niepoczytalnego całkowicie. Tak było w przypadku sprawcy podpalenia biura poselskiego minister Beaty Kempy. Wtedy nie ma aktu oskarżenia. Sprawa jest umarzana a osoba trafia na przymusowe leczenie do szpitala.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (31)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co to za nieudolna propaganda?

  XD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Niemal zero informacji o tym, co się stało i jakie to poważne przestępstwo popełnił ten człowiek (Popisał po ulotce? Skrytykował kolor skóry? I został aresztowany? To żart) za to cały artykuł o...rozwiń całość

  Niemal zero informacji o tym, co się stało i jakie to poważne przestępstwo popełnił ten człowiek (Popisał po ulotce? Skrytykował kolor skóry? I został aresztowany? To żart) za to cały artykuł o pseudo konowałach. Czyżby delikatna sugestia, że od tego spektakularnego wydarzenia w Aquaparku osoby obrażające słownie Ukr-ów i innych cudzoziemców będą od ręki "diagnozowane" przez "ekspertów" jako niebezpieczne dla innych i traktowane metodą psychuszek? Odsyłam do historii.
  Nie ma to jak wyprodukować klientów, przestępców, czubków a przy okazji zamknąć ludziom usta.
  Może człowiek ma dość widoku zatrudnianych obcych i notorycznego słuchania ukraińskiego w miejscach publicznych? Przymusem nie naprawi się tak uzasadnionych frustracji. Stronniczy artykułz którego nic nie wynikazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kara powinna być natychmiastowa i surowa

  Jaras-Łódź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  Innaczej nie zatrzyma się agresji
  Idź na wybory ! Bo mochery-oszołomy po mszy pójdą stadnie. Parlament Europejski -bogata emerytura.Polska to władza dla kumpli w spółkach państwowych.
  35% to...rozwiń całość

  Innaczej nie zatrzyma się agresji
  Idź na wybory ! Bo mochery-oszołomy po mszy pójdą stadnie. Parlament Europejski -bogata emerytura.Polska to władza dla kumpli w spółkach państwowych.
  35% to MOCHEROWY beton. Na szczęście gramialnie opuszczający ten ziemski padół. Za kilka lat kościoły będą puste.
  Wyrosło pokolenie głupków nie znających wojny, podatnych na manipulacje populistów.

  Hanna Stadnik ps. "Hanka" brała udział w Powstaniu Warszawskim. Weteranka była pytana na antenie TVN24, wspomniała ojca Lecha i Jarosława Kaczyńskich, Rajmunda. też powstańca Warszawskiego. Hanna Stadnik przypomniała sytuację, gdy Lech Kaczyński wygrał wybory w Warszawie, środowisko powstańcze gratulowało Rajmundowi.
  - Powiedział: "moim dzieciom nie wolno dać władzy, bo zniszczą każdego, kto będzie od nich lepszy, bo są złośliwi" - powiedziała Hanna Stadnik. - Ojciec, jeśli to mówi, to wie, co mówi.

  Kazmierz Kutz
  Do tego dojść musiało. Po przemianie ustrojowej musiała dojść do głosu długo tłumiona polska głupota. Dochodziła do głosu powoli, w miarę dzielenia się ludzi na demokratów i nacjonalistów. Przybrała na sile po katastrofie pod Smoleńskiem, zwłaszcza że wolnorynkowy liberalizm nie nadał właściwego priorytetu dziedzinom duchowym, także naukom o walce polskiej demokracji. Zaś edukację oddał w ręce kleru.To był kardynalny błąd Tadeusza Mazowieckiego, który teraz wydaje swoje owoce. Szkoła, po indoktrynacji komunistycznej, weszła w indoktrynację katolicką. Laickość systemu edukacyjnego stała się fikcją. Polski zaśmierdły nacjonalizm zaboru rosyjskiego zmieszał się z prymitywnym katolicyzmem i powstała ideologiczna mieszanina potrawy teraz realizowanej pod nazwą „dobrej zmiany".

  PO w 2015 roku wydało na cele społeczne ponad 39 mld, PIS około 23 mld na program 500 plus, wprowadzono roczny płatny urlop rodzicielski, odliczanie ulg na dzieci także od składek zusowskich, współfinansowanie opiekunek dzieci i pobytu w przedszkolach, wreszcie program „złotówka za złotówkę”, który zachęcał do podejmowania pracy, bo nie odbierał zasiłku po przekroczeniu progu dochodowego

  Prokurator generalny Zbigniew Ziobro przerzucił na W******** Kwaśniaka winę za pobicie, mówiąc, że „być może był zaatakowany właśnie dlatego, że Komisja Nadzoru Finansowego przez długi czas rozzuchwalała przestępców, pozwalając im w sposób bezkarny wyprowadzać miliardy złotych”, jest kuriozum intelektualnym, moralnym i prawnym.

  Adam Michnik
  Upiory totalitaryzmu powróciły, z całą pogardą dla pluralizmu, państwa prawa, równości, dialogu i gotowości do kompromisu.

  Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar
  Przeciwnicy wymierzania kary śmierci odnoszą kolejne sukcesy. Wbrew woli społeczeństw kara śmierci znika z kodeksów karnych kolejnych państw.
  "Jeśli zaś ktoś posunąłby się do tego, że bliźniego zabiłby podstępnie, oderwiesz go nawet od mego ołtarza, aby ukarać śmiercią.” (Wj 21:14)
  Bóg dał przykazanie: „Nie zabijaj” i ustanowił karę za zabicie drugiego człowieka. Powyższy cytat jest jasny - nie ma miejsc ani sytuacji ani stanowisk dających sprawcy ochrotnę. Zauważmy też, że jedynie w przypadku morderstwa Bóg zezwolił oderwać przestępcę od ołtarza, co czyni przytoczony cytat wyjątkowym (zobacz 1Krl 1:50, 1Krl 2:28).

  Ewa Raczko na konferencji prasowej dotyczącej wysokości wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim stwierdziła, że pensje pracowników NBP nie pochodzą z budżetu państwa i nie są też środkami publicznymi, dlatego też bank nie poda wysokości zarobków zatrudnionych tam osób.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Precz z wojnami

  XD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  "nie znających wojny" i bardzo dobrze, że nie znają wojny - wojna to dno, zagrywki ludzi u władzy rękami niewinnych obywateli. Tamci sobie siedzą na górze i ciągną za sznurki, młodzi niezwiązani z...rozwiń całość

  "nie znających wojny" i bardzo dobrze, że nie znają wojny - wojna to dno, zagrywki ludzi u władzy rękami niewinnych obywateli. Tamci sobie siedzą na górze i ciągną za sznurki, młodzi niezwiązani z ich fanaberiami idą pod przymusem na front i giną. Czym się tak zachwycasz?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciebie...

  Max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  dzbanie powinno się zamknąć!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wrocław

  Hshs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

  Pewnie było tak że do ukrainki powiedział "jesteś głupia "i "zaraz cię dotknę " (wygrazanie i ublizanie) do ochrony powiedział "też jesteście głupi" i wielka afera w gazecie bo teraz Ukraińcom nie...rozwiń całość

  Pewnie było tak że do ukrainki powiedział "jesteś głupia "i "zaraz cię dotknę " (wygrazanie i ublizanie) do ochrony powiedział "też jesteście głupi" i wielka afera w gazecie bo teraz Ukraińcom nie można nic powiedzieć bo to obraża a politykom (szczególnie PO) nawet nie można powiedzieć że źle rządzą bo już zostajw to zgłoszone pod nazizm i nawoływanie do faszyzmu. Ludzie ogarnijcie się! !!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do borderline doprowadzają warunki życia w tym

  taka prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  nieszczęśliwym, okradzionym, oszukanym, a teraz opresyjnym Bantustanie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Borderline też mi

  Psycholog Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 3

  80% wrocławskich kierowców cierpi na borderline to nie powód żeby im zabierać prawo jazdy. Duszą w sobie nienawiść jednak mają kredyt na mieszkanie muszą jakoś spędzać te godziny w korkach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hejt

  Anka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 5

  Jak rozumiem, po dwóch dniach skończyło się u was walczenie z hejtem w komentarzach. Norma.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja

  Wawrzyniec Pruski, polski dziedzic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Co mieliście Rybok na myśli pisząc: Gdy wyszedł, sąd zastosował wobec niego kaucję ???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jakaś paranoja

  ula (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  Zawsze byli są i będą różni wariaci, którzy są agresywni w mowie. Często tylko wówczas, gdy inni są zaczepni, hałaśliwi czy zachowujący się wyzywająco.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GDYBY TAK SKIEROWAĆ NA PRZYMUSOWĄ TERAPIĘ

  JAKIEŚ 99% POLAKÓW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 17

  TO MOŻE NAWET ZROBIŁOBY SIĘ TU KIEDYŚ NORMALNIE ;)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  U towarzyszowi marzy się powrót do psychuszek?!

  huehue (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 5

  Proponuję zacząć od osób nadużywających capslocka.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JA TAM PRZYNAJMNIEJ NIE UDAJĘ

  PRZED SOBĄ I ŚWIATEM (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

  ŻE JESTEM JAKIŚ "NORMALNY", JAK CI KTÓRZY SORTUJĄ POLAKÓW ;)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja

  Wawrzyniec Pruski, polski dziedzic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Ale udają ci, którzy mówią, że trzeba strząsnąć szarańczę, walić dechą, dorżnąć watahę, skakać z okien. I jeszcze ten, co już się przeniósł na łono Abrahama, ten, co to go zwolnili z Auschwitz ze...rozwiń całość

  Ale udają ci, którzy mówią, że trzeba strząsnąć szarańczę, walić dechą, dorżnąć watahę, skakać z okien. I jeszcze ten, co już się przeniósł na łono Abrahama, ten, co to go zwolnili z Auschwitz ze względu na zły stan zdrowia też udawał, że jest normalny.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NA SZCZĘŚCIE NIE WIEM, JAK BYŁO I CO SIĘ WYDARZYŁO W AUSCHWITZ

  I TY TEŻ NIE WIESZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  I JA SIĘ TEŻ DOŚĆ SZYBKO OBUDZIŁEM Z SOLIDARNOŚCIOWEJ BAJKI, ZRESZTĄ JA, "STARY SOCJALISTA", ŻEBY NIE POWIEDZIEĆ "KOMUCH", NIGDY NIE SYMPATYZOWAŁEM Z TĄ BAJKĄ I MNIE SIĘ TA AMERYKA NIGDY NIE...rozwiń całość

  I JA SIĘ TEŻ DOŚĆ SZYBKO OBUDZIŁEM Z SOLIDARNOŚCIOWEJ BAJKI, ZRESZTĄ JA, "STARY SOCJALISTA", ŻEBY NIE POWIEDZIEĆ "KOMUCH", NIGDY NIE SYMPATYZOWAŁEM Z TĄ BAJKĄ I MNIE SIĘ TA AMERYKA NIGDY NIE PODOBAŁA, JAKO SPEŁNIENIE MOICH MARZEŃ...I DLATEGO NAPISAŁEM PRZECIEŻ WYRAŹNIE 99%...NAIWNOŚCIĄ JEST WIELKĄ MYŚLENIE, ŻE JAK JEDEN KACZOR BYŁ ZŁY, TO DRUGI BĘDZIE DOBRY, A PRZYNAJMNIEJ LEPSZY...BO JA JUŻ NIE JEDNO W ŻYCIU WIDZIAŁEM I WIEM, ŻE OSTATECZNIE ON ZAWSZE SIĘ OKAŻE GORSZY OD POPRZEDNIEGO, TEN PIERWSZY BYŁ PRZYNAJMNIEJ SZCZERY...DO BÓLU MOŻE, ALE SZCZERY...TEN OBECNY DOPIERO SZYKUJE POLAKOM SWÓJ (A RACZEJ AMERYKAŃSKI) SPEKTAKL...WOJENNY...TO WSZYSTKO CO SIĘ DZIEJE TO SĄ DOBRZE PRZEMYŚLANE PRZYGOTOWANIA, BY BARANKI DO TEJ WOJNY NASTROIĆ I W OFIERZE ZŁOŻYĆ...TAK ŻE DORZYNAĆ WATAHY BĘDĄ NIE CI, PO KTÓRYCH SIĘ TEGO SPODZIEWASZ ;)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Borderlin - czyli z pogranicza choroby psychicznej?

  P... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 6

  Borderline to zaburzenia pomiędzy zaburzeniami psychotycznymi (schizofrenicznymi) a zaburzeniami neurotycznymi (nerwicami). Dziennikarz miał okazję nauczyć się nowego pojęcia, zamiast tego wybrał...rozwiń całość

  Borderline to zaburzenia pomiędzy zaburzeniami psychotycznymi (schizofrenicznymi) a zaburzeniami neurotycznymi (nerwicami). Dziennikarz miał okazję nauczyć się nowego pojęcia, zamiast tego wybrał szerzenie własnej niepoprawnej interpretacji terminu. Z pogranicza choroby psychicznej może być zmyślanie pojęć i ignorowanie faktów.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Już się nie popisuj

  heheh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  w robolu, gazecie dla ludzi którzy w liczbie mnogiej piszą "pacjentą" będziesz tłumaczył takie rzeczy? Uprościł na ile się dało, a jak ktoś chce to sobie poczyta.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo