Oborniki Śląskie: Priorytetem jest poprawa jakości dróg

Materiał partnera zewnętrznego
O tym, jak gmina Oborniki Śląskie przyciąga turystów na swój teren, rozmawiamy z burmistrzem Arkadiuszem Poprawą

Oborniki Śląskie leżą w północno-wschodniej części województw dolnośląskiego, w powiecie trzebnickim. Najbardziej znaną osobistością, która była związana z miastem był urodzony w 1798 roku we Wrocławiu Karl von Holtei, poeta romantyczny, pisarz i aktor. Z czego jeszcze słynie gmina?
Gmina Oborniki Śląskie to niewielka (ponad 19 tysięczna) gmina, która jest urokliwie położona u podnóża Kocich Gór w północno–wschodniej części województwa dolnośląskiego. Panuje tutaj jedyny w swoim rodzaju mikroklimat, który pozwala odpocząć od zgiełku dnia codziennego.

Nasze lasy i parki są oazą zieleni i spokoju, a bogata fauna i flora zachwyci każdego. W każdej z 23 wsi należących do gminy Oborniki Śląskie odnaleźć możemy wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Wśród zakątków leśnych znajdują się ruiny zamków, pałace, grodziska czy kurhany. I najważniejsze – aktywni mieszkańcy, którzy od wielu lat współtworzą naszą rzeczywistość, to dzięki którym dzieje się u nas tak wiele. Na terenie całej gminy każdy odnaleźć może dla siebie wiele propozycji do aktywnego spędzania czasu wolnego – od portu nad rzeką Odrą w Urazie, licznych szlaków pieszych i rowerowych, jazdę konną w którejś z 6 stadnin, aż po narciarstwo biegowe w zimie. W mieście znajdują się hale sportowe, odkryty basen oraz oświetlone boiska do siatkówki plażowej. W pobliskich miejscowościach znajdują się akweny wodne przeznaczone na kąpieliska z wyznaczonymi strefami wędkarskimi.

Gmina oferuje również atrakcje dla biegaczy – dwa razy do roku organizowane są biegi po bezkresie zieleni, która kusi zapachem dębów, jesionów, jaworów, modrzewi i sosen. Niewątpliwie miejscami wartymi uwagi są ruiny zamku Auras w Urazie oraz Kompleks Parkowo - Pałacowy w Bagnie, należący obecnie do Zgromadzenia Księży Salwatorianów. Ponadto zapraszam do zwiedzenia XIV – wiecznych kościołów w Lubnowie i Rościsławicach. Początki gminy Oborniki Śląskie datuje się na ok. 1300 r., kiedy to najprawdopodobniej powstała wieś na prawie magdeburskim. Pierwsza pisemna wzmianka o Obornikach Śląskich pochodzi z roku 1305, dotyczy ona nałożenia na wieś Obora dziesięciny dla biskupa wrocławskiego. Przez 200 lat Oborniki należały do rodziny Schaubertów. Gdy odkryto źródła słabej szczawy żelazistej Karol Wolfgang Schaubert w 1835 roku rozpoczął budowę nowoczesnego uzdrowiska w północno-zachodniej części wsi. Wykorzystywało ono położenie (las Sittenwald), malowniczy krajobraz, wody, łagodny klimat. Odtąd Oborniki zaczęły przekształcać się w miejsce wypoczynku i uzdrowisko. Po przyłączeniu Śląska do Polski ustalono urzędową nazwę Oborniki Śląskie, dla odróżnienia od Obornik pod Poznaniem. Oborniki Śląskie otrzymały prawa miejskie w 1945 r.

Duży nacisk stawiają Państwo na rozwój turystyki w gminie. Jakie zrealizowane inwestycje przy wsparciu środków unijnych, przyczyniły się do tego, że coraz więcej osób odwiedza ten teren?
W obecnej kadencji gmina pozyskała środki unijne o wartości ponad 37 milionów złotych, z czego całkowita wartość złożonych projektów opiewa na kwotę ponad 67 milionów. Mówiąc wprost - dużo się u nas dzieje. Oborniki nazywanie są „zielonymi płucami Wrocławia”, a co za tym idzie musimy dbać o rozwój naszej gminy pod względem turystycznym oraz ekologicznym. Udało nam się pozyskać pieniądze na remont jednego z największych basenów odkrytych na Dolnym Śląsku. Inwestycja na kwotę około 13 milionów złotych właśnie się rozpoczęła. Planujemy zmodernizować basen pływacki i przekształcić go w aquapark zewnętrzny z dużą ilością atrakcji dla najmłodszych. Bardzo prężnie rozwijamy bazę sportową, wyremontowaliśmy budynek i hale sportowe Obornickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz boiska szkolne i piłkarskie.

Poza tym staramy się rozwijać turystykę rowerową. Budujemy ścieżki rowerowe, które prowadzą głównie przez lasy, więc sprzyja to uprawianiu turystyki aktywnej. U nas każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Ścieżki piesze, rowerowe, konne, trasy nordic walking, stawy rekreacyjne, boiska sportowe to oferta, z której można skorzystać o każdej porze roku. W ciągu roku na naszym terenie odbywa się wiele imprez sportowych, m.in. maraton rowerowy, biegi, rozgrywki piłkarskie czy mistrzostwa we florecie. Prężnie działają stowarzyszenia, które pozyskują środki zewnętrzne na poprawę bazy sportowej (np. budowa boisk do piłki siatkowej plażowej) i działania sportowe (czyli zawody sportowe, treningi czy wyjazdy na mecze). Razem z organizacjami pozarządowymi przede wszystkim stawiamy na młodzież. W tym celu przeznaczane są coraz większe środki finansowe na rozwój i różnorodność dyscyplin sportowych, w których młodzi ludzie mogli by osiągnąć sukcesy.

Które zadania chcieli Państwo zrealizować w pierwszej kolejności?
Priorytetem w gminie są zadania związane z poprawą jakości dróg, powietrza oraz infrastruktury sportowej. Pozyskaliśmy kilka projektów dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Poddaliśmy termomodernizacji (w ramach środków pozyskanych z UE) kilka budynków, w których wymieniliśmy ogrzewanie na ekologiczne. Realizujemy projekty związane z fotowoltaiką dla mieszkańców. Mamy własny gminny program dotyczący wymiany pieców, a to wszystko po to, aby powietrze w naszej gminie było czystsze. Jednym ze szczególnie ważnych działań w gminie jest projekt pn. "Budowa sieci dróg dla rowerów oraz parkingów Parkuj i Jedź (P&R) na terenie gmin Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Oleśnica i miasta Oleśnica" koordynowany przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Głównym celem projektu rozpoczętego w 2016 roku, jest redukcja niskiej emisji transportowej oraz poprawa transportowej mobilności mieszkańców w ramach kompleksowej strategii promowania i rozwoju transportu rowerowego na terenie gmin objętych przedsięwzięciem. Realizacja projektu wspólnie z ARAW-em i innymi gminami była dla nas bardzo ważna. Dzięki realizacji takich projektów partnerskich zawsze mamy większe szanse na pozyskanie środków finansowych. Dzięki nim wybudowaliśmy ponad 6 kilometrów dróg rowerowych i 3 duże parkingi „Parkuj i Jedź” przy dworcach PKP. W Obornikach Śląskich powstało 57 miejsc parkingowych, w Osoli 19 miejsc, a w planach mamy dokończenie jeszcze ostatniego parkingu w Pęgowie na kolejne 51 miejsc. Wszystkie są oczywiście przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i posiadają stojaki na rowery.

Jakie inwestycje mają Państwo w planach?
Obecnie jesteśmy na etapie podpisywania umowy partnerskiej z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Gminą Wisznia Mała, aby w ogłoszonym już naborze w ramach RPO WD 2014 -2020 złożyć wspólnie wniosek o dofinansowanie do kolejnej budowy dróg rowerowych na naszym terenie. Tym razem na odcinkach Oborniki Śląskie – Kuraszków przez Siemianice oraz Zajączków – Szewce, aby połączyć się z Gminą Wisznią Małą i Wrocławiem. W najbliższym czasie zyskamy kolejne ścieżki rowerowe! Wszystko za sprawą Odrzańskiej Drogi Rowerowej.

Na terenie naszej gminy planowany szlak rozpocznie się przy ujściu Widawy i poprowadzi wzdłuż rzeki Odry w kierunku Urazu. Większa część trasy poprowadzi przez tereny zielone oraz wał przeciwpowodziowy. Planujemy również złożyć wniosek o granty dla mieszkańców na modernizację systemów grzewczych i odnawialne źródła energii - projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej. W tej kwestii widzimy bardzo duże zainteresowanie naszych mieszkańców. Nadal będziemy rozwijać bazę sportową, planujemy złożyć kolejny wniosek do Ministra Sportu i Turystyki na zagospodarowanie terenu i boiska sportowego wraz z bieżnią i lodowiskiem aby stworzyć kompleks sportowo - rekreacyjny z parkingami na wysokim poziomie.

Jakie inne kluczowe inwestycje udało się zrealizować, dzięki pieniądzom z UE?
Dzięki środkom unijnym udało nam się również doposażyć wszystkie nasze szkoły w sprzęt dydaktyczny, pracownie komputerowe oraz wyposażenie pracowni przyrodniczych. W każdej szkole odbywają się bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Dzięki pozyskanym środkom unijnym spełniamy marzenie mieszkańców Obornik o modernizacji kina Astra, które od wielu lat nie mogło funkcjonować. Projekt ten o wartości ponad 4 milionów złotych jest obecnie realizowany. Jako jedna z nielicznych gmin na terenie Dolnego Śląska, w partnerstwie z DSDiK pozyskaliśmy środki unijne na przebudowę całego centrum Obornik Śląskich – drogę wojewódzka nr 340, 342, 343 o wartości ponad 16 milionów złotych.

Na przestrzeni ostatnich lat powstało kilkanaście nowych placów zabaw, kilka siłowni zewnętrznych nowoczesny Skate Part i Street Workaut Park. Dbamy o to, by rozwijało się nie tylko miasto, ale również tereny wiejskie. Dzięki pozyskanym środkom wsparliśmy także nasze jednostki OSP w nowoczesny sprzęt ratunkowy. Naszym sukcesem jest pozyskanie środków na zakup średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla OSP w Urazie. W obecnej chwili budujemy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych i zrekultywowaliśmy składowisko. Na te zadania także pozyskaliśmy środki zewnętrzne. Otrzymaliśmy również dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszaru Wiejskich na budowę dwóch świetlic wiejskich w Pęgowie i Bagnie. Zaraz po podpisaniu umowy przystąpimy do realizacji zadania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska