Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obniżą karę za spalenie kukły Żyda? Wniosek złoży prokuratura? Na razie "zapowiada apelację"

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Pawel Relikowski / Polska Press
Czy prokuratura odwoła się od kary dziesięciu miesięcy więzienia za spalenie kukły Żyda na wrocławskim Rynku? Czy wyręczy obronę i złoży apelację na korzyść skazanego nieprawomocnie biznesmena Piotra Rybaka? Na razie śledczy złożyli w sądzie wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku, jaki zapadł w poniedziałek. Na taki wniosek prawnicy mówią „zapowiedź apelacji”. Choć w prokuraturze zapewniają nas, że fakt iż poprosili o uzasadnienie wyroku wcale nie oznacza, że apelacja będzie.

Przypomnijmy: do spalenia kukły Żyda doszło rok temu na wrocławskim Rynku na antyimigranckiej manifestacji. Oskarżony za to o nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym Piotr Rybak bronił się, że nie chodziło o Żyda. Jego zdaniem była to „instalacja” symbolizująca biznesmena Georga Sorosa. Rybak wini go za napływ muzułmańskich imigrantów do Europy. Sąd w tę linię obrony nie uwierzył. Prokuratura domagała się dziesięciu miesięcy prac społecznych. Ale sąd uznał, że to zbyt łagodna kara. I orzekł więzienie. I to bez zawieszenia. Takiego surowego wyroku chyba nikt – z obserwatorów procesu - się nie spodziewał.

- Złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku na piśmie, to jest zapowiedź apelacji. Choć nie oznacza obowiązku jej wniesienia – tłumaczy nam wrocławski adwokat. Polecenie, by wystąpić z wnioskiem o uzasadnienie wyroku Prokuratura Rejonowa Stare Miasto dostała od przełożonych z Prokuratury Okręgowej - wynika z naszych nieoficjalnych informacji. - To była nasza decyzja – przyznaje rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Małgorzata Klaus, przekonując że była to wspólna decyzja prokuratury rejonowej i okręgowej.

- Na wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku mówi się „zapowiedź apelacji”, ale to tylko skrót myślowy – przekonuje szefowa Prokuratury Rejonowej Stare Miasto Małgorzata Kalecińska. - Chcemy po prostu poznać argumentację sądu.

Skąd przypuszczenia, że hipotetyczna apelacja miałaby zmierzać do uzyskania w wyższej instancji łagodniejszego wyroku? Bo trudno sobie wyobrazić żądanie jeszcze surowszej kary. Skoro śledczy w pierwszej instancji domagali się znacznie łagodniejszej - bo prac społecznych a nie więzienia. Prawo nie przeszkadza, by oskarżenie prosiło o łagodniejszą karę. Ale takie sytuacje zdarzają się rzadko.

Apelację z pewnością złoży obrona. Broniący Piotra Rybaka mecenas Rafał Bałkowski nie wierzy w to, by śledczy zdecydowali się odwoływać od wyroku. Jego zdaniem chcą poznać argumentację sądu i tyle. Obrona - przypomnijmy - przed Sądem Rejonowym przekonywała, że oskarżenie jest niesłuszne i Piotr Rybak powinien być uniewinniony.

Tak czy siak Sąd Rejonowy napisze uzasadnienie wyroku i dostarczy je oskarżeniu oraz obronie. W ciągu 14 dniu od dostarczenia wyroku z uzasadnieniem można złożyć apelację. Wtedy wyrok Sądu Rejonowego oceni Sąd Okręgowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska