O szpitalach, wyborach i pociągach na Świebodzkim rozmawiamy z wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego [TYLKO U NAS]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Marcin Krzyżanowski sprawuje funkcję wicemarszałka województwa dolnośląskiego od 2018 r.
Marcin Krzyżanowski sprawuje funkcję wicemarszałka województwa dolnośląskiego od 2018 r. Janusz Gajdamowicz
Udostępnij:
O przetargu na budowę nowego szpitala onkologicznego, naturalnych porodach na brochowskim oddziale położniczym, ponownym uruchomieniu Dworca Świebodzkiego i nadchodzących wyborach samorządowych opowiada nam Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego zasiadający w ławach Sejmiku Dolnośląskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Budowa nowego szpitala onkologicznego to jedno z priorytetowych zadań, jakie stoi obecnie przed Urzędem Marszałkowskim. Jak się okazuje, w ostatnim czasie znacznie wzrosły szacunkowe koszty jego budowy. Co dalej z tym projektem, jakie są możliwości kontynuacji przetargu, a w konsekwencji przystąpienie do jego realizacji?

Atak Rosji na Ukrainę wywołał olbrzymie napięcia na rynku budowlanym. Tylko wyroby stalowe w ciągu roku podrożały o 200 proc., a marcu obserwowaliśmy wzrost niektórych materiałów nawet o 70 proc. w ciągu jednego tygodnia. Niepewność rynku powoduje, że firmy wysoko wyceniają realizację inwestycji oraz ryzyko związane z sytuacją międzynarodową. Te czynniki spowodowały, że w odpowiedzi na przetarg otrzymaliśmy jedną ofertę od firmy PORR SA na kwotę 1,42 mld zł. Przetarg odbywał się w formule dialogu konkurencyjnego, a w trakcie procedury wpłynęło pół tysiąca zapytań od wykonawców, dlatego zaskoczeniem była w efekcie tylko jedna oferta. Spodziewaliśmy się, że mogą one przekraczać budżet w wysokości 727 mln zł, zaplanowany na realizację tej inwestycji, ale wartość oferty, która wpłynęła - uniemożliwiła nam podpisanie umowy. Muszę dodać, że od początku obecnej kadencji zarządu województwa, stworzyliśmy od zera montaż finansowy tej inwestycji, co pokazuje, że wybudowanie centrum onkologicznego dla Dolnoślązaków na miarę XXI w., to dla nas priorytet. Przetarg na wybór jego wykonawcy musi zostać ogłoszony ponownie, ale tym razem w formie przetargu nieograniczonego. Równocześnie będziemy zwiększać budżet tej inwestycji mimo, że obecna sytuacja nam w tym nie pomaga.

W pierwszych dniach kwietnia dotarła do nas informacja, że szpital w Wałbrzychu wstrzymał przyjęcia pacjentów onkologicznych i nie przedłużył umowy ze spółką Affidea, która odpowiadała za ich leczenie. Jak dzisiaj wygląda sytuacja tamtejszych pacjentów?

Odpowiadając na to pytanie, warto wrócić do tego co wydarzyło się 15 lat temu w tej placówce. Została wówczas podpisana umowa pomiędzy szpitalem a prywatną firmą, którą w uproszczeniu możemy przedstawić - w pewnym schemacie - jako wybudowanie i prowadzenie radioterapii przez ten podmiot, w zamian za użyczenie przez szpital nieruchomości. Obecnie wykonywanie tych usług odbywa się poza strukturą szpitala, który posiadając kontrakt z NFZ musi kupować usługi na zewnątrz. W maju kończy się umowa, którą w sposób cywilizowany chcemy rozwiązać, co spotkało się z delikatnie mówiąc - z niezadowoleniem Affidei. Dążymy do tego, aby opieka medyczna nad pacjentami onkologicznymi była kontynuowana i rozwijana w ramach struktury organizacyjnej wałbrzyskiego szpitala. Kompleksowe świadczenia onkologiczne nadal będą udzielane wszystkim potrzebującym osobom, zarówno w ramach zespołu poradni specjalistycznych, jak i zakładu radioterapii. Robimy wszystko, aby ta zmiana następowała jak najbardziej przychylnie dla pacjentów, którzy są cały czas przyjmowani, a leczenie kontynuowane. Uruchomiliśmy też specjalny telefon 885 454 848, pod którym można uzyskać wszelkie informacje na ten temat.

W szpitalu im. Falkiewicza na wrocławskim Brochowie zachodzą ostatnio spore zmiany w zakresie opieki położniczej. Na czym polegają?

Od grudnia 2021 r. przekształcamy tamtejszy oddział porodowy na taki, który jest bardziej przyjazny dla rodzących tam kobiet. Uruchomiliśmy projekt „Sale Porodów Naturalnych”, co spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem i dużym zainteresowaniem przyszłych mam. Dlatego przystosowujemy obecny blok i część położniczą na sale do takich porodów. O pozytywnym wpływie tych zmian świadczy wzrost ich liczby – jeszcze w styczniu było to 180, a w marcu już 250. Obniżono tam także odsetek nacięć krocza z 75 do ok. 30 proc., oraz zmniejszyła się ilość cięć cesarskich z 52 do 46 proc. Obecnie w szpitalu działają trzy sale porodów naturalnych, w najbliższym czasie mają zostać uruchomione kolejne, a docelowo będzie ich osiem.

Jak informowały media, w ostatnim czasie został tam też zamknięty oddział pediatryczny. Co się takiego wydarzyło?

To oddział pediatryczno-reumatologiczny, którego praca została wstrzymana czasowo - od 15 kwietnia do 10 maja - ze względu na brak personelu medycznego. Chodzi o lekarzy specjalistów niezbędnych do zachowania funkcjonowania oddziału. Trudności kadrowe wynikają z trwających absencji chorobowych oraz urlopów macierzyńskich i rodzicielskich. Dyrekcja szpitala prowadzi rozmowy z personelem lekarskim, aby jak najszybciej zapewnić kontynuację opieki nad pacjentami.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił ostatnio, że rusza realizacja programu Kolej Plus. Wśród zaakceptowanych wniosków znalazło się długo oczekiwane ponowne uruchomienie Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu, ale też innych linii w regionie. Nasze województwo od dawna o to zabiegało. Czy można dzisiaj już mówić o realnych terminach tych inwestycji?

Na Dolnym Śląsku stawiamy na kolej. Naszym celem jest przejęcie od państwa ponad 20 nieczynnych dotychczas linii kolejowych o łącznej długości ponad 300 km, a następnie ich rewitalizacja i przywrócenie połączeń pasażerskich. W dużej mierze już się to udaje. Zależy nam, aby Dolnoślązacy mieli jak najlepszy dostęp do kolei i łatwy dojazd do stolicy województwa. Do rządowego programu Kolej Plus zgłosiliśmy cztery projekty, na długo wyczekiwane realizacje. Ostatecznie trzy z nich otrzymały dofinansowanie, a są to: budowa infrastruktury kolejowej na odcinku Wrocław Świebodzki – Wrocław Muchobór, rewitalizacja linii do Bogatyni oraz rewitalizacja trasy do Złotoryi. Wrocławianie szczególnie cieszą się z powrotu po ponad trzech dekadach kolei na Dworzec Świebodzki, który w końcu odzyska swoją pierwotną funkcję. Program Kolej Plus zakłada realizację inwestycji do 2028 r. i przewiduje dofinansowanie projektów przez państwo (PKP PLK) przy zachowaniu wkładu własnego zaangażowanych samorządów.

Trwa konkurs dotyczący cyberbezpieczeństwa „Cyberton 2022” ogłoszony przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Jakie cele mu przyświecają i dlaczego włączyli się do niego nasi sąsiedzi z Czech?

W ostatnim czasie, intensywnie rozwijamy współpracę z naszymi czeskimi sąsiadami z Kraju Kralovohradeckiego. Ta współpraca opiera się głównie na projektach edukacyjnych, skierowanych do naszej młodzieży. W dniach 27-28 kwietnia uczniowie, którzy wygrali dolnośląskie eliminacje, pojechali do czeskiego Dvůr Králové i wraz z uczniami z Czech wzięli udział w konkursie „Czech Cybertron 2022”. Cyberbezpieczeństwo nabiera obecnie szczególnego znaczenia, a inicjatywa ma na celu doskonalenie wiedzy i umiejętności w warunkach zbliżonych do realnego funkcjonowania firm i infrastruktury strategicznej. W Czechach nasi uczniowie będą mogli doskonalić swoje umiejętności w systemach naśladujących funkcjonowanie elektrowni jądrowej. W tym roku będziemy chcieli zorganizować podobne warsztaty jeszcze raz – tym razem na Dolnym Śląsku.

Nie sposób nie spojrzeć dzisiaj na Ukrainę, która już dwa miesiące zmaga się z rosyjską agresją. Urząd Marszałkowski od pierwszego dnia włączył się do pomocy dla uchodźców wojennych i mieszkańców Ukrainy. Jak wygląda ta pomoc na dzisiaj? Jak się w nią można włączać?

Jako Samorząd Województwa podejmujemy wiele działań, które stanowią realną pomoc dla obywateli Ukrainy zarówno tych, którzy przyjechali do naszego kraju szukając schronienia, jak i tych, którzy pozostali na Ukrainie, aby bronić swojej ojczyzny. Uchwałą Sejmiku Województwa zdecydowaliśmy o przeznaczeniu 5 mln zł z budżetu województwa, na wsparcie Ukraińców. Utworzyliśmy Międzynarodowy HUB Pomocy Humanitarnej, w którym magazynowane są najpotrzebniejsze produkty, które wysyłamy na Ukrainę. Do Przemyśla trzykrotnie wysyłaliśmy pociągi Kolei Dolnośląskich, którymi bezpiecznie przewieźliśmy obywateli Ukrainy na Dolny Śląsk. Zakupiliśmy i wysłaliśmy za pośrednictwem naszej przychodni DOLMED środki medyczne i opatrunki o wartości 1,5 mln zł. Przekazaliśmy do ukraińskich szpitali 10 karetek wypełnionych potrzebnymi artykułami. Uruchomiliśmy bezpłatne kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy, w tym również dla kadry medycznej. Prowadzimy punkt medyczny na Dworcu PKP we Wrocławiu. Jedna z naszych przychodni rozpoczyna również pomoc w koordynacji zatrudnienia pracowników ochrony zdrowia w zakresie procedury zatrudnienia i tłumaczenia dokumentów. W najbliższym czasie zakupimy i wyślemy na Ukrainę kolejną partię niezwykle potrzebnych opatrunków i środków medycznych, niezbędnych w leczeniu ofiar wojny. Osobom, które chcą pomagać uchodźcom tworzymy wiele możliwości – m.in. poprzez włączenie się w akcje organizowane przez organizacje pozarządowe czy wysyłając zgłoszenie na adres: wolontariat@duw.pl.

Popolitykujmy na koniec. Coraz częściej wspomina się o nadchodzących wyborach samorządowych, wskazując kandydatów na prezydentów miast czy burmistrzów. O ile sejmikowa koalicja PiS z Bezpartyjnymi Samorządowcami ma się dobrze, to jednak w dużych miastach regionu wygląda to zupełnie inaczej. Czy Prawo i Sprawiedliwość ma już swojego kandydata na prezydenta Wrocławia i pomysł na nadchodzącą kampanię wyborczą – zarówno na poziomie władz województwa, jak i samych włodarzy poszczególnych miast i gmin?

Żadne wiążące decyzje w sprawie kandydata na prezydenta Wrocławia jeszcze nie zapadły. Biorąc pod uwagę poparcie, które uzyskała w poprzednich wyborach Poseł Mirosława Stachowiak-Różecka, to właśnie ona jest nadal naszym naturalnym kandydatem na to stanowisko. Rodzi się tu pytanie - czy ona sama będzie chciała wystartować kolejny raz? Kampanie w poszczególnych miejscowościach będą powstawały w oparciu o obserwację i inicjatywy radnych PiS, którzy na co dzień zaangażowani są w sprawy lokalnych społeczności. Co do kampanii do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego to będziemy podkreślać, że jesteśmy ugrupowaniem politycznym, które traktuje poważnie swoich wyborców i obietnice złożone w trakcie kampanii wyborczej. Obiecywaliśmy, że będziemy rozwijać kolej i to się dzieje. W różnych częściach województwa po wielu latach przywracamy połączenia kolejowe, zakupiliśmy w tej kadencji pociągi za niemalże 1 mld zł. Będziemy także pokazywać, że jesteśmy wiarygodnym partnerem, który nie boi się wyzwań w trudnych i nieprzewidywalnych czasach.
Rozmawiał Janusz Gajdamowicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nowe podejście NATO wobec zagrożenia ze strony Rosji

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie