O której godzinie pojawi się pierwsza gwiazdka?

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie między godziną 16.00 a 16.15
Pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie między godziną 16.00 a 16.15 Pixabay.com
Pierwsza gwiazdka - zgodnie z polską tradycją - to sygnał, że czas najwyższy by zasiąść do wigilijnej kolacji. Kiedy pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie i gdzie jej wypatrywać? Zapytaliśmy fachowca.

- Pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie między godziną 16.00 a 16.15. To, kiedy ją ujrzymy, zależy m.in. od naszego miejsca zamieszkania - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Paweł Preś z Instytutu Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego i Planetarium przy ul. Kopernika we Wrocławiu.

- Prognozy mówią, że we Wrocławiu Wigilia ma być pochmurna, ale po południu ma się przejaśnić, więc rzeczywiście, jest szansa na zobaczenie pierwszej gwiazdki - mówi Paweł Preś.

Choć z pierwszą gwiazdką to takie małe oszustwo, bo w gruncie rzeczy to czasami nie gwiazda, a... planeta. I w tym roku rolę pierwszej gwiazdki spełni Wenus.
- Wenus pojawia się zazwyczaj nisko nad horyzontem. Powinna być więc widoczna z okien czy balkonów. Nie trzeba szukać specjalnych miejsc do tego, by ją zauważyć. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to to, by patrzeć na południowy zachód, bo to właśnie na południowym zachodzie pojawia się Wenus - przypomina Paweł Preś.

Zobacz także

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

O
O srakiej!

O której godzinie pojawi się pierwsza gwiazdka? O SRAKIEJ !

G
Gość

Redakcja do czytelników: O której godzinie pojawi się pierwsza gwiazdka?

Czytelnicy: nie wiem.

Czytelnicy do redakcji Gazety Wrocławskiej: Kiedy pojawi się pierwszy jakościowy i przestrzegający zasad etyki dziennikarskiej content w waszym serwisie?

Redakcja: nie wiem.

G
Gość

WESOŁYCH ŚWIĄT:-)

P
Potępiony
24 grudnia, 16:01, Feliz Navidad:

Ró hałem w dóópę papieża jana pawła !!!

Diabeł ci za to odpłaci.

Już w nowym roku.

A
AinaSs

Te dziewczyny zrobią dla ciebie wszystko. Wejdź i zarejestruj się za darmo --> http://getbadgirl.com

p
polak_z_krwi_i_kosti

Piersza gwiazdka jest pszereklamowana i jest symbolem religijnym a to teraz wiadomo nie po winno się tak, bo świato poglądowo ma być jednakowo żeby nie obrażać uczuć religijnych!!!

s
s

>>>Mowa nienawiści i fałszywe wiadomości zostały zakazane w Niemczech. Administratorzy portali internetowych będą musieli usuwać nieodpowiednie wpisy.

Wpisy propagujące mowę nienawiści lub tzw. "fake news" czyli fałszywe wiadomości będą musiały znikać z niemieckiego internetu w ciągu doby od wykrycia. Tamtejszy parlament uchwalił właśnie przepisy, które komplikują działanie m.in. portali społecznościowych czy portali internetowych - podaje serwis The Local.

Administratorzy, którzy będą uchylać się od nowego obowiązku mogą zostać obciążeni grzywną wynoszącą nawet 5 mln euro. Właściciele stron muszą liczyć się z karą wynoszącą nawet 50 mln euro, jeśli będą uporczywie ignorować nowe prawo.

http://www.wykop.pl/ramka/3808915/niemcy-beda-zwalczac-mowe-nienawisci-milionowe-kary-za-wpis-na-facebooku/

------------------------------------------------------------------

Jedną z głównych patologii od lat występujących w śmieciowym serwisie Gazeta Wrocławska online, jest całkowity brak kontroli nad komentarzami na własnym forum. Anonimowa możliwość dodawania komentarzy oraz brak odpowiedniej (najczęściej jakiejkolwiek) moderacji opartej na *merytorycznym* zarządzaniu pojawiającymi się treściami. To zniechęca, odrzuca i zohydza bardziej wyrobionych czytelników.

Wyjściem nie jest całkowita likwidacja systemu komentarzy (jak zrobił to np. Onet), bo ludzie wtedy zamiast dyskutować w serwisie będą dyskutują poza nim (np. w social media), co nie wydaje mi się długofalowo pozytywne dla wydawcy Gazety Wrocławskiej, dla którego najważniejszym celem powinno być utrzymanie użytkownika jak najdłużej w swojej śmieciowej domenie.

*Aktywne zaangażowanie [czytelnika] to nie klikanie*

Forum zespolone z lokalnym/miejskim czytadłem, służące do wymiany opinii, poglądów, a czasem rozumnych i merytorycznych uwag (niekiedy celniejszych niż sam artykuł), jest wysoce pożądane i z korzyścią zarówno dla medium (wzrost klikalności), jak i konsumenta treści, który z biernego pochłaniacza kontentu, staje się jego współ-twórcą, co jest przyszłością internetu tzw. sieć 2.0, gdzie użytkownicy (czytelnicy) chcą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu treści - natomiast to, co stworzono w domenie Gazeta Wrocławska to medialne prymitywne guano, zarówno pod względem produkowanych na akord miałkich treści, jak i feedbacku czytelników, gdzie jakikolwiek wartościowy komentarz, ginie w morzu hejtu i spamu.

W serwisie śmiecowym Gazety Wrocławskiej postawiono na model w którym zamiast przysłowiowego "jednego" czytelnika, który ma coś ciekawego do (o)powiedzenia, jest stu stu innych którzy piszą to, co im właśnie przyszło do głowy, ślina na język, czy po prostu wulgarnie hejtują i/lub trollują innych, którzy nie szukają w internecie, w tym także w komentarzach, okazji do hejtowania czy pisania byle czego, ale są zainteresowani treściami wyższej jakości.

Mądre i przemyślane zarządzanie komentarzami na własnym forum (czyli wirtualnej wizytówce każdej choć trochę szanującej się redakcji) skutkuje tym, że można liczyć na ciekawe opinie i budowanie autentycznej społeczności na stronie. Komentarzy zapewne było by mniej, ale charakteryzowałaby je jakość, plus takie medium zawsze mogło liczyć na komentujących.

Tymczasem w śmieciowo-plotkarskim serwisie Gazeta Wrocławska jest jak jest i nic nie zapowiada zmiany. Nie pod tym redaktorem naczelnym.

G
Gość
24 grudnia, 12:33, życzenia od *s*:

*O której godzinie pojawi się pierwsza gwiazdka?*

A co tam pierwsza gwiazdka! Wrocławian interesuje, kiedy w Gazecie Wrocławskiej, podłym i prostackim śmieciowym serwisie, pojawi się pierwszy jakościowy, przestrzegający zasad etyki dziennikarskiej i odpowiedzialności za słowo artykuł, a trend ten zostanie utrzymany, a tym samym ze śmieciowego serwisu, zostanie sam serwis. Więc kiedy?

Pewnie jak pierwsza gwiazdka z nieba spadnie i walnie w bezwzględny łeb Arkadiusza Franasa, red. naczelnego upadłej bulwarówki. Boję się tylko, że na jego miejsce natychmiast znajdzie się kolejny chętny do łajdactw "franas" i stan rzeczy zostanie zachowany. Bo klik jest klik, a wydawca wyłącznie tego najwyraźniej oczekuje.

Niemniej, niech wam (tak, z małej) wyrobnicy klikalności się (z)darzy gwiazdka z nieba, niech pijany Gwiazdor ciśnie kilka prosto w redakcję Gazety Wrocławskiej i w udających dziennikarzy "ulubieńców publiczności" - a co macie za publiczność? Codzienne rasistowskie, łamiące prawo, wulgarne, nawołujące do przemocy, odrażające w swym prostactwie, skandaliczne komentarze i trolling na waszym forum, czyli wirtualnej wizytówce każdej szanującej się choć trochę redakcji, świadczą najlepiej.

Gwiazdka spuszczona na wasze wyrabiające guano-content łby pomóc może i nie pomoże (przyjdą inni, podobni, na wasze miejsce), ale i nie zaszkodzi, a przynajmniej roszada personalna będzie i będzie o czym pisać. Więc czemu nie?

bez pozdrowień

s

Mowa nienawiści i fałszywe wiadomości zostały zakazane w Niemczech. Administratorzy portali internetowych będą musieli usuwać nieodpowiednie wpisy.

Wpisy propagujące mowę nienawiści lub tzw. "fake news" czyli fałszywe wiadomości będą musiały znikać z niemieckiego internetu w ciągu doby od wykrycia. Tamtejszy parlament uchwalił właśnie przepisy, które komplikują działanie m.in. portali społecznościowych czy portali internetowych - podaje serwis The Local.

Administratorzy, którzy będą uchylać się od nowego obowiązku mogą zostać obciążeni grzywną wynoszącą nawet 5 mln euro. Właściciele stron muszą liczyć się z karą wynoszącą nawet 50 mln euro, jeśli będą uporczywie ignorować nowe prawo.

http://www.wykop.pl/ramka/3808915/niemcy-beda-zwalczac-mowe-nienawisci-milionowe-kary-za-wpis-na-facebooku/

G
Gość

Bzdury pisze redaktor - pod wieczór będzie słoneczny zachód i gwiaździsta noc

https://www.wetteronline.de/wetter/breslau

P
Pierwsza gwiazdka

Mam na was W Y J E N A N E polaczki i sie nie pojawie

G
Gość

❤ Kiedy człowiek jest żywy? Kiedy jest w nim życie.

Dlaczego życie wieczne jest Tobie potrzebne?

Bo Bóg patrząc na ludzkość, dzieli ją na dwie grupy: na żywych i umarłych.

W tym momencie należysz do jednej bądź drugiej kategorii.

Spoglądamy na człowieka idącego po ulicy i powiadamy: „Ten człowiek na pewno żyje".

Co to znaczy? Że jego ciało jest po prostu żywe. Człowiek ten posiada życie fizyczne, lecz duch jego może być zupełnie martwy. I jeśli tak jest, jeśli ten człowiek nigdy nie narodził się na nowo z Ducha, to w oczach Bożych jest on martwy.

(Ew. Jana 3:3)

"Jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego"

(1 Jan 5:12)

Dlatego: "Ten, kto ma Syna, MA ŻYCIE, a kto nie ma Syna Bożego, NIE MA też i ŻYCIA."

(Efezjan 2:1)

"Byliście UMARŁYMI na skutek waszych występków i grzechów."

Tytusa 3:4-7)

"4 Gdy zaś ukazała się dobroć i miłość Zbawiciela, naszego Boga, do ludzi, 5 NIE ZE WZGLĘDU NA SPRAWIEDLIWE UCZYNKI, JAKIE SPEŁNILIŚMY, lecz z miłosierdzia swego zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym, 6 którego wylał na nas OBFICIE PRZEZ JEZUSA CHRYSTUSA, Zbawiciela naszego, 7 abyśmy, USPRAWIEDLIWIENI JEGO ŁASKĄ, stali się w nadziei dziedzicami ŻYCIA WIECZNEGO. "

A Ty?

Czy narodziłeś sie na nowo?

Czy masz w sobie życie wieczne?

Czy jesteś zbawiony?

Czy masz więź z Jezusem?

Czy przyjąłeś Go?

Czy chodzisz w Nim?

Miłego dnia :) ❤

❤ ❤ ❤ ❤ Prawda, czy Fałsz?

Wybierz: www. grupadomowa .pl

E
EdW

Mędrców prowadziła gwiazda na wschodzie...

Wesołych.

G
Gość

Gwiazdka nie pojawi się w ogóle,ma dość rządów Pisu i ma wy[wulgaryzm] na święta w Polsce...

ż
życzenia od *s*

*O której godzinie pojawi się pierwsza gwiazdka?*

A co tam pierwsza gwiazdka! Wrocławian interesuje, kiedy w Gazecie Wrocławskiej, podłym i prostackim śmieciowym serwisie, pojawi się pierwszy jakościowy, przestrzegający zasad etyki dziennikarskiej i odpowiedzialności za słowo artykuł, a trend ten zostanie utrzymany, a tym samym ze śmieciowego serwisu, zostanie sam serwis. Więc kiedy?

Pewnie jak pierwsza gwiazdka z nieba spadnie i walnie w bezwzględny łeb Arkadiusza Franasa, red. naczelnego upadłej bulwarówki. Boję się tylko, że na jego miejsce natychmiast znajdzie się kolejny chętny do łajdactw "franas" i stan rzeczy zostanie zachowany. Bo klik jest klik, a wydawca wyłącznie tego najwyraźniej oczekuje.

Niemniej, niech wam (tak, z małej) wyrobnicy klikalności się (z)darzy gwiazdka z nieba, niech pijany Gwiazdor ciśnie kilka prosto w redakcję Gazety Wrocławskiej i w udających dziennikarzy "ulubieńców publiczności" - a co macie za publiczność? Codzienne rasistowskie, łamiące prawo, wulgarne, nawołujące do przemocy, odrażające w swym prostactwie, skandaliczne komentarze i trolling na waszym forum, czyli wirtualnej wizytówce każdej szanującej się choć trochę redakcji, świadczą najlepiej.

Gwiazdka spuszczona na wasze wyrabiające guano-content łby pomóc może i nie pomoże (przyjdą inni, podobni, na wasze miejsce), ale i nie zaszkodzi, a przynajmniej roszada personalna będzie i będzie o czym pisać. Więc czemu nie?

bez pozdrowień

s

ż
życzenia od "s"

*O której godzinie pojawi się pierwsza gwiazdka?*

A co tam pierwsza gwiazdka! Wrocławian interesuje, kiedy w Gazecie Wrocławskiej, podłym i prostackim śmieciowym serwisie, pojawi się pierwszy jakościowy, przestrzegający zasad etyki dziennikarskiej i odpowiedzialności za słowo artykuł, a trend ten zostanie utrzymany, a tym samym ze śmieciowego serwisu, zostanie sam serwis. Więc kiedy?

Pewnie jak pierwsza gwiazdka z nieba spadnie i walnie w bezwzględny łeb Arkadiusza Franasa, red. naczelnego upadłej bulwarówki. Boję się tylko, że na jego miejsce natychmiast znajdzie się kolejny chętny do łajdactw "franas" i stan rzeczy zostanie zachowany. Bo klik jest klik, a wydawca wyłącznie tego najwyraźniej oczekuje.

Niemniej, niech wam (tak, z małej) wyrobnicy klikalności się (z)darzy gwiazdka z nieba, niech pijany Gwiazdor ciśnie kilka prosto w redakcję Gazety Wrocławskiej i w udających dziennikarzy "ulubieńców publiczności" - a co macie za publiczność? Codzienne rasistowskie, łamiące prawo, wulgarne, nawołujące do przemocy, odrażające w swym prostactwie, skandaliczne komentarze i trolling na waszym forum, czyli wirtualnej wizytówce każdej szanującej się choć trochę redakcji, świadczą najlepiej.

Gwiazdka spuszczona na wasze wyrabiające guano-content łby pomóc może i nie pomoże (przyjdą inni, podobni, na wasze miejsce), ale i nie zaszkodzi, a przynajmniej roszada personalna będzie i będzie o czym pisać. Więc czemu nie?

bez pozdrowień

s

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3