Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nurkowie będą szukali niemieckiegoo transportera

Małgorzata Moczulska
Takiego transportera spodziewają się nurkowie na dnie
Takiego transportera spodziewają się nurkowie na dnie fot. Żarowska Izba historyczna
Czy na dnie niewielkiego jeziora w zalanym dawnym kamieniołomie w pobliżu Siedlimowic w powiecie świdnickim leży niemiecki półgąsienicowy transporter z czasów II wojny światowej?

Takie opowieści krążą o tym miejscu od dawna. Mówi się, że 18 metrów pod taflą wody znajdują się tajemnicze pozostałości z czasów wojny. Słychać nawet głosy, że to sprzęt, który Polacy wrzucili do kamieniołomów, by pozbawić amunicji niemieckich wrogów.
- Część tej tajemnicy została odkryta podczas prób nurkowych przeprowadzonych w 2002 i 2004 roku, które potwierdziły obecność pojazdu o militarnym rodowodzie, a także relacje nieżyjącego już byłego mieszkańca Siedlimowic, który był naocznym świadkiem zatapiania pojazdu w kamieniołomie - mówi Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.

Dodaje, że o tym, co dokładnie kryje ta ciemna głębia, przekonamy się już 28 czerwca, kiedy na dno ponownie zejdą płetwonurkowie. Tym razem z Centralnego Ośrodka Nurkowego w Wałbrzychu.
Poza dawnym kamieniołomem odwiedzą też wyrobisko (dawną cegielnię) w pobliskich Imbramowicach. Zdaniem wielu historyków obiekty cegielni przekształcone zostały na potrzeby niemieckiej Luftwaffe i istniało tutaj utajnione lotnisko polowe wraz z ośrodkiem szkoleniowym i bazą remontową samolotów, z których korzystać mogła owiana tajemnicą i legendą specjalna jednostka KG 200 (Niemcy utworzyli ją w 1944 roku).

- Jesteśmy pewni, że wyrobisko kryje wrak lub elementy samolotu transportowego Junkers Ju 52. Na dnie spoczywać mają poza tym elementy innych samolotów w postaci m.in. skrzydeł i silników. W różnych informacjach, które do nas dotarły, pojawia się ponadto niemiecka armata przeciwlotnicza - wymienia Bogdan Mucha.
Dodaje, że interesującym obiektem dla podwodnej ekspedycji jest też kolejka linowa, zalana kopalnia gliny, gdzie pod taflą wody znajdują się żelazne maszty konstrukcji oraz stacja załadunku wagoników, wraz z innymi obiektami, które nigdy nie ujrzały już światła dziennego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska