Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy zbiornik przeciwpowodziowy na Dolnym Śląsku. Gdzie powstał i jak wygląda? [ZDJĘCIA]

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Zbiornik Roztoki, nowa inwestycja Wód Polskich w Kotlinie Kłodzkiej
Zbiornik Roztoki, nowa inwestycja Wód Polskich w Kotlinie Kłodzkiej źródło: Wody Polskie / fot. Jerzy Malicki
Na Dolnym Śląsku powstał właśnie kolejny zbiornik przeciwpowodziowy. Zbudowano go w miejscu, gdzie ludzie pamiętają tragiczne wydarzenia z 1997 roku i przy każdym wezbraniu wody, liczą że nie dojdzie do powtórki. Mowa oczywiście o Kotlinie Kłodzkiej, gdzie kilka dni temu uruchomiono zbiornik Roztoki. To pierwszy z czterech powstających tam suchych zbiorników przeciwpowodziowych. Prace przy kolejnych trwają w Boboszowie, Szalejowie i Krosnowicach.

Zbiorniki, które powstają w Kotlinie Kłodzkiej są budowane w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Docelowo będą do cztery suche zbiorniki przeciwpowodziowe w:

  • Boboszowie,
  • Szalejowie,
  • Krosnowicach
  • Roztokach.

Zadaniem zbiorników jest zmniejszenie zagrożenia powodziowego w dolinach rzek, na których są one zlokalizowane oraz pośrednio również na Nysie Kłodzkiej i tym samym w całej Kotlinie Kłodzkiej. Praca zbiorników umożliwia redukcję fali wezbraniowej. Łączna pojemność retencyjna wszystkich czterech polderów wynosi przeszło 16 mln m3. Budowa obiektów ma się zakończyć do końca 2023 roku.

ZOBACZ NOWY ZBIORNIK NA ZDJĘCIACH:

Zbiornik Roztoki, nowa inwestycja Wód Polskich w Kotlinie Kłodzkiej

Nowy zbiornik przeciwpowodziowy na Dolnym Śląsku. Gdzie pows...

Zbiornik Roztoki jest pierwszą oddaną inwestycją w ramach tego projektu. Powstawał w latach 2018 - 2021, a koszt budowy wyniósł 235 mln złotych. Polder Roztoki został zlokalizowany na potoku Goworówka, stanowiącym dopływ Nysy Kłodzkiej.

ZBIORNIK ROZTOKI W LICZBACH:
pojemność wynosi 2,7 mln m3
powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu osiąga 48 ha
zapora zbiornika ma długość 756 m
obiekt bezpośrednio ma chronić 1200 mieszkańców okolicznych miejscowości.

Wraz z pozostałymi powstającymi trzema polderami, zbiornik Roztoki, ma tworzyć kaskadę, służącą systemowemu zarządzania przepływem wód wezbraniowych - tłumaczą Wody Polskie. Urzędnicy dodają także, że budowa zbiornika Roztoki została zrealizowana zgodnie z wszelkimi wymogami środowiskowymi. Ponad 85 procent czaszy zbiornika jest pozostawiona w stanie naturalnym. Konstrukcja obiektu umożliwia migrację ryb, stworzone zostały granitowe komory dla nietoperzy. Kompensacje przyrodnicze obejmowały nasadzenia ponad 21 tys. drzew iglastych i liściastych, blisko 20 tys. krzewów oraz odnowę siedlisk łęgowych i łąkowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Leśniański Zbiornik Wodny to najstarszy na terenach obecnej Polski zbiornik zaporowy, który w 1905 roku powstał na rzece Kwisie, między Gryfowem Śląskim a Leśną.Maksymalna głębokość zbiornika to 12 metrów, a zapora jest wysoka na 45 metrów. LOKALIZACJA NA MAPIE

Piękne zalewy i tamy na Dolnym Śląsku. Świetny pomysł na wycieczkę!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska