Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy system poboru opłat na drogach. Ruszają prace

sz
Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęły pracę nad nowym systemem poboru opłat drogowych. Jak zgodnie podkreślili obaj ministrowie system ma być oparty o najnowsze rozwiązania techniczne.
Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęły pracę nad nowym systemem poboru opłat drogowych. Jak zgodnie podkreślili obaj ministrowie system ma być oparty o najnowsze rozwiązania techniczne. Przemyslaw Swiderski
Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęły pracę nad nowym systemem poboru opłat drogowych. System ma być oparty o najnowsze rozwiązania techniczne.

NOWY SYSTEM POBORU OPŁAT DROGOWYCH

3 listopada 2018 r. Główny Inspektor Transportu Drogowego przejął pobór opłat drogowych od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i działających w jego imieniu wykonawców. Równocześnie rozpoczęto prace nad stworzeniem i uruchomieniem całkowicie nowego Krajowego Systemu Poboru Opłat. Obsługę istniejącej infrastruktury i opracowanie koncepcji nowego rozwiązania powierzono Instytutowi Łączności, nadzorowanemu przez Ministerstwo Cyfryzacji.

- System będzie wykorzystywał system geoinformacyjny, czyli mapy cyfrowe. Planujemy wykorzystywać tzw. cyberbramownice. Czyli punkty określające, gdzie zaczyna się i kończy odcinek płatny. Jeżeli w systemie poboru opłat będą chcieli uczestniczyć kierowcy prywatni, co będzie wygodne przy przejeżdżaniu przez autostrady, to będą oni mogli korzystać z aplikacji na smartfona - tłumaczył prof. Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności.

- Nowy polski system powstanie w oparciu o nowocześniejsze niż dotychczas rozwiązania, zbliżone do stosowanych obecnie na świecie. Będzie miał otwartą architekturę, pozwalającą na dalszą rozbudowę – powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Priorytetem strony publicznej jest, aby nowy system:

  • powstał w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania, stosowane obecnie na świecie, z wykorzystaniem technologii GNSS, transmisji danych w systemach komórkowych (LTE/5G) i Big Data,
  • był otwarty na nowe funkcjonalności poprzez rozbudowę o kolejne moduły,
  • przechowywał wrażliwe dane na terenie Polski i udostępniał je służbom nadzorującym przestrzeganie prawa bez pośrednictwa prywatnych firm,
  • korzystał z istniejącej infrastruktury związanej z poborem opłat,
  • współpracował z systemami funkcjonującymi w innych krajach Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska