MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy sprzęt do walki z rakiem za 8,5 mln zł już we Wrocławiu (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Agata Grzelińska
Fot. Pawel Relikowski
W Dolnośląskim Centrum Onkologii przy ul. Hirszfelda otwarto wczoraj nową pracownię z najnowocześniejszym aparatem PET-CT. Tym samym chorzy będą tam kompleksowo diagnozowani i leczeni. Dotychczas na badania skanerem byli wożeni do pracowni przy pl. Borowskiej.

Aparat kosztował około 8,5 mln zł, a cała inwestycja, w tym dostosowanie pomieszczeń, ponad 10 mln zł.
- O tę pracownię staraliśmy się kilkanaście lat. Posłuży nie tylko do diagnostyki, ale także do planowania kompleksowego leczenia - mówi dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO.

PET-CT, czyli skaner z wbudowanym tomografem, pozwala wykryć nawet bardzo małe zmiany nowotworowe, i to podczas jednego badania. Dzięki temu pacjent jest poddawany mniejszej dawce promieniowania. Aparat, który pracuje w DCO, jest specjalnie zaprogramowany dla onkologii.

Dziennie badanych nim będzie 7-8 osób. Samo badanie trwa krótko, około 7 minut, ale trzeba doliczyć czas potrzebny do przygotowania pacjenta. W sumie jedna osoba będzie w pracowni przebywała dwie godziny. Najpierw otrzyma podany dożylnie izotop, który pozwoli zobaczyć w ciele chorego prześwietlanego skanerem komórki rakowe. Izotop jest przygotowywany dla każdego pacjenta indywidualnie. Zanim jednak badany trafi do skanera, musi poczekać godzinę, aż izotop zostanie wchłonięty przez jego tkanki.

W badaniu pacjentów onkologicznych liczy się bardzo dokładne określenie miejsc zaatakowanych przez chorobę. Dzięki temu, że do skanowania nowym aparatem PET-CT chorzy są unieruchamiani, lekarze mogą określić lokalizację guza, a nawet jego aktywną część, co do milimetra. Urządzenie zapisuje pozycję pacjenta podczas badania i potem dokładnie w takiej samej pozycji jest on naświetlany. To pozwala zastosować leczenie w bezbłędnie określonym miejscu.

PET-CT, który kupiło DCO, ma też funkcję kontroli oddechu, co jest ważne zwłaszcza w przypadku badania chorych na raka płuc.
Obecna na otwarciu pracowni Wioletta Niemiec, dyrektor dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, zapewniła, że Fundusz znajdzie pieniądze na kontrakt dla szpitala na badania nowym urządzeniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska