Nowy sezon w Pantomimie

Materiał partnera zewnętrznego
"BATORY trans",  fot. Natalia Kabanow
"BATORY trans", fot. Natalia Kabanow
Wrocławski Teatr Pantomimy rozpoczyna nowy, 62. sezon artystyczny. Na co warto się wybrać w najbliższym czasie i co nowego szykują dla nas wrocławscy mimowie?

Sztuka gestu i ruchu ma we Wrocławiu długą tradycję. Kiedy 61 lat temu Henryk Tomaszewski założył pierwszy taki teatr na świecie, nikomu więcej nie udało się już wynieść sztuki mimu tak wysoko. Tradycja, doświadczenie i światowy poziom – tego możemy się spodziewać po przedstawianiach wrocławskich mimów.

REPERTUAR

We wrześniu i październiku spektakle Pantomimy oglądać możemy na Scenie na Świebodzkim. Już 22 – 24 września „Pustka. Pustynia. Nic.” na podstawie „Dzienników” Gombrowicza i w reżyserii Leszka Bzdyla. Lekkość i bezpretensjonalność reżyserskich pomysłów tworzą świat na granicy absurdu i żartu, a jednak mocno osadzony we współczesnym kontekście. Miłośnicy muzyki Mikołaja Trzaski (znanego m.in. z muzyki do filmów „Róża”, „Dom zły”, czy „Pod Mocnym Aniołem”) nie będą zawiedzeni. Trzaska tworzy subtelny, ale i przeszywający muzyczny świat, który wypełnia na równi z perfekcyjnym działaniem mimów. „Pustka. Pustynia. Nic.” to zdecydowany must see tego sezonu teatralnego.

Podobnie jak „BATORY trans” w reżyserii Martyny Majewskiej, grany 30 września i 1 października. Pokład BATOREGO staje się przestrzenią do wiwisekcji marzeń i pragnień bohaterów. Za czym i dlaczego tak pędzą do nowego świata? Kwestie emigracji Majewska podjęła w bardzo teatralny i kameralny sposób. Niesamowicie sprawni mimowie są w stanie pokazać najmniejsze zakamarki ludzkiej natury. „BATORY trans” to wizualna perełka, plastycznie perfekcyjna w każdym calu za sprawą świateł Jakuba Lecha. Aktorzy płyną w rytm elektronicznych brzmień, którym towarzyszy na żywo Żenia Betliński na kontrabasie.

W październiku wraca na Scenę na Świebodzkim „Szkoła błaznów” w reżyserii Zbigniewa Szymczyka. Sukces przedstawienia na tegorocznym Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie potwierdza rangę i poziom artystyczny zespołu. „Szkoła błaznów” Szymczyka to historia o okrucieństwie, o tym jak się rodzi i jakie niesie konsekwencje. Struktura przedstawienia utkana jest z perfekcyjnie wykonanych etiud, bazujących zarówno na klasycznym języku pantomimy, jak i wykorzystujących najnowsze technologie. „Mimowie w szczytowej formie” – tak brzmiały nagłówki gazet po ostatnim spektaklu w Warszawie. Wrocławianie, zobaczcie koniecznie!
Bieżący repertuar znajduje się tutaj: http://pantomima.wroc.pl/repertuar-pantomima/

PREMIERY

Pierwszą premierę nowego sezonu we Wrocławskim Teatrze Pantomimy zobaczymy na początku lutego. Przedstawienie na podstawie tekstów Rolanda Topora wyreżyseruje Joanna Gerigk, znana wrocławskim widzom m.in. z przedstawienia „Po sznurku”, realizowanego we wrocławskich lalkach.

Surrealistyczne wizje Topora osnute szokującą groteską i przesycone czarnym humorem wydają się być idealnym materiałem do przeniesienia na język pantomimy. Podstawą scenariusza są dwa zbiory opowiadań „Cztery Róże dla Lucienne” i „Najpiękniejsza para piersi na świecie”, w których Topor stawia sarkastyczną diagnozę stosunków międzyludzkich. Z Joanną Gerigk współpracować będą Michał Dracz (scenografia i kostiumy) i Sebastian Ładyżyński (muzyka). Próby rozpoczną się w jeszcze tym roku.
Pod koniec sezonu 2017/2018 mimowie rozpoczną próby z Marcinem Liberem, który przygotuje premierowy spektakl na przełomie września i października. Więcej informacji na temat tej premiery teatr poda w drugiej połowie roku.

AKCJA: EDUKACJA

Akcja: EDUKACJA to najważniejszy projekt edukacyjny wrocławskiej Pantomimy, angażujący w działania warsztatowe i teatralne różne grupy społeczne i wiekowe. Adresatami projektu są dzieci i ich rodzice, młodzież, dorośli, seniorzy, pedagodzy i instruktorzy teatralni. Dla każdej z grup przygotowano osobny, autorski program, a warsztaty w ramach projektu prowadzą aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy.
Grupa Otwarta to zajęcia dla młodzieży, dorosłych i seniorów (od 18 lat). Warsztaty odbywają się dwa razy w tygodniu w siedzibie WTP. W trakcie zajęć uczestnicy poznają technikę pantomimy i pracują nad warsztatem aktorskim, a zdobyte umiejętności wykorzystują w etiudach teatralnych. Zajęcia odbywają się w miesięcznych blokach warsztatowych pod opieką zespołu aktorskiego WTP. Autorski program zajęć daje możliwość zapoznania się z różnymi formami pantomimy – od działań solowych, po pracę zespołową. Warsztaty ruszają od października, a pierwsze spotkania poprowadzi Agnieszka Kulińska. Zapisy już trwają. Swoje zgłoszenia mnożna wysłać na adres [email protected].

W październiku ruszają również zajęcia w Grupie Junior, adresowane do dzieci w wieku 3-6 lat. Teatralny Plac Zabaw WTP to pole do szeroko pojętego eksperymentu ruchowego i plastycznego oraz trening pamięci ruchowej, wyobraźni i ekspresji pozawerbalnej. Partnerem Grupy Junior jest Kino Nowe Horyzonty, a warsztaty odbywają się w niedzielne poranki w KNH.
Z kolei już od września startują objazdowe warsztaty teatralne pn. Pierwszy Dzwonek, skierowane do uczniów dolnośląskich szkół. Aktorzy WTP w szkołach na terenie Dolnego Śląska w dostępny i atrakcyjny sposób zapoznają uczniów z tradycją dolnośląskiej pantomimy. Informacje i zgłoszenia [email protected].

Nauczycieli i animatorów kultury, którzy prowadzą szkolne koła teatralne, organizują wspólne wyjścia do teatrów i aktywnie uczestniczą w życiu teatralnym miasta, Pantomima zaprosi na warsztaty w październiku. Najbliższą sesję warsztatową poprowadzą Anna Nabiałkowska i Mariusz Sikorski, szczegółowe informacje będą dostępne niebawem na stronie teatru.

Wszystkie warsztaty są całkowicie bezpłatne.

Akcja: EDUKACJA 2.0 realizowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska.

Więcej informacji o bieżących i planowanych wydarzeniach we Wrocławskim Teatrze Pantomimy znaleźć można na stronie teatru www.pantomima.wroc.pl oraz profilu na Facebooku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska