Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny: 188 dni nauki, 101 dni wolnego

Malwina Gadawa
W tym roku po raz pierwszy naukę obowiązkowo rozpocznie "półtora rocznika": wszystkie 7-latki i pół rocznika 6-latków
W tym roku po raz pierwszy naukę obowiązkowo rozpocznie "półtora rocznika": wszystkie 7-latki i pół rocznika 6-latków Tomasz Hołod
Uczniowie, którzy 1 września rozpoczęli nowy rok szkolny, spędzą na nauce 188 dni, a po drodze do wakacji będą mieli 101 dni wolnego.

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie będą mieli mniej dni wolnych przed wakacjami. W ubiegłym mieli ich aż 113 - w tym będzie tylko 101 dni. Składają się na nie: weekendy, święta i ferie. Jeśli jednak doliczyć do tego takie dni jak 2 maja, rekolekcje i wolne w trakcie egzaminów maturalnych albo testów gimnazjalnych, to liczba dni na naukę jeszcze bardziej stopnieje. Licząc wakacje, uczniowie będą mieli w tym roku aż 177 dni wolnego.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej, dyrektorzy szkół mają prawo ustalić dodatkowe dni odpoczynku (do 6 dni w podstawówkach, do 8 w gimnazjach i do 10 w szkołach ponadgimnazjalnych). Zazwyczaj wykorzystuje się je do zwalniania uczniów z zajęć, kiedy najstarsze roczniki zdają egzaminy lub podczas świąt, które nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy.

CZYTAJ TEŻ: Wrocław: Wakacje się skończyły, ale remonty wciąż trwają. Czy utkniemy w korkach?

W tym roku szkolnym kalendarz nie jest łaskawy dla uczniów, jeżeli chodzi o przedłużone weekendy. Na pewno taki powinien być na początku czerwca. W czwartek, 4 czerwca uczniowie będą mieli wolne ze względu na Boże Ciało. Prawdopodobnie więc dyrektorzy zadecydują, żeby dniem wolnym od nauki był również piątek. Dzień Edukacji Narodowej, Święto Niepodległości czy Święto Trzech Króli to również dni wolne od nauki.

Ale w tym roku szkolnym te dni przypadają we wtorek. Od decyzji dyrekcji będzie zależeć, czy uczniowie będą mieli także wolny poniedziałek, a co za tym idzie, kolejny długi weekend.

Ten rok szkolny będzie wyjątkowy chociażby dlatego, że naukę w pierwszej klasie rozpocznie "półtora rocznika" dzieci: cały rocznik 7-latków oraz pół rocznika 6-latków. Obowiązek szkolny dotyczy sześciolatków, które urodziły się w pierwszej połowie 2008 roku. Na Dolnym Śląsku jest ponad 11 tysięcy dzieci urodzonych w pierwszym półroczu 2008 roku. W samym Wrocławiu naukę we wrześniu powinno rozpocząć 3142 sześciolatków.

Szóstoklasiści podstawówek napiszą swój sprawdzian kompetencji 1 kwietnia. Po raz pierwszy sprawdzą swoją wiedzę także z języka obcego. W dniach 21-23 kwietnia wypada egzamin gimnazjalny. 4 maja zaczynają się matury: część pisemna kończy się 22 maja, zaś ustna 29 maja. Zmiany czekają także na maturzystów. Nie będą już przygtowywać prezentacji na egzamin ustny z języka polskiego. Będą musieli przyswoić większą wiedzę z zakresu kultury i języka polskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska