Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok i nowe uprawnienia policji. Sprawdzą przebieg, a policjant będzie mógł zajrzeć do kabiny

JW
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Od 1 stycznia 2020 w czasie kontroli policji drogowej obowiązkiem funkcjonariusza będzie spisanie stanu licznika pojazdu. Kierowca będzie miał obowiązek umożliwić policjantowi odczytanie wskazań licznika, a odnotowany przebieg policjant wpisze online do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Przy każdej kontroli policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą mieć obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego auta. Oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu.

W przypadku samochodów i motocykli niezarejestrowanych w naszym kraju, funkcjonariusze oprócz stanu licznika spiszą również numer VIN. Gdy pojazd zostanie wpisany do polskiej ewidencji, w bazie danych pojawi się także informacja o wyniku kontroli drogowej.

Do tej pory stan licznik kontrolowany był tylko na stacji diagnostycznej. Diagnosta spisywał i przekazywał do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stan licznika odczytany podczas obowiązkowych przeglądów. Po zmianie przepisów stacje będą przekazywać do centralnej ewidencji także informację o wymianie licznika i jego przebiegu w chwili odczytu przez diagnostę.

Ministerstwo Sprawiedliwości w ten sposób chce walczyć z nieuczciwymi handlarzami. W myśl nowelizacji ustawy "Prawo o ruchu drogowym" i kodeksu karnego, za każde „przekręcenie” licznika będzie grozić kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat - zarówno dla zlecającego oszustwo, jak i wykonawcy, np. mechanika w warsztacie.

Kara grzywny do 3000 zł będzie grozić także wtedy, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy (np. z powodu awarii).

W Niemczech za fałszowanie licznika przebiegu w samochodzie można dostać pięć lat więzienia. W Czechach każda ingerencja w stan licznika grozi rokiem więzienia i konfiskatą samochodu.

Od 7 listopada 2019 zmieniły się przepisy dotyczące kontroli drogowej. Kontrole drogowe mogą być przeprowadzane w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy np. zakaz zatrzymywania. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. Jeżeli kontrolujący nas policjanci poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu musimy tak zrobić, w przeciwnym razie za nie wykonywanie poleceń policjanta grozi nam mandat do 500 zł.

Zobacz co o nowych przepisach myśli rzeczoznawca samochodowy Jakub Kicuła

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska