Nowy rok akademicki. Skromna inauguracja i zajęcia zdalne na wrocławskich uczelniach

Marcin Kruk
Marcin Kruk
W czwartek (1 października) wrocławskie uczelnie będą świętować rozpoczęcie roku akademickiego inaczej niż zwykle. Także zajęcia będą prowadzone w sposób odmienny niż w poprzednich latach. Powód to, oczywiście, epidemia koronawirusa. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Uniwersytet Medyczny
Bardzo szczegółowe wytyczne dotyczące prowadzenia zajęć podała na swoich stronach internetowych wrocławska uczelnia medyczna. W blokach nie przedzielonych innymi zajęciami powinny być prowadzone zajęcia kliniczne i zajęcia praktyczne, POZ i opieka paliatywna na wydziałach lekarskim, lekarsko-stomatologicznym, farmaceutycznym i nauk o zdrowiu. W zajęciach udział mogą wziąć tylko te osoby, które zaliczą sprawdzian dotyczący zapobiegania zakażeniom SARS-COV 2, są zdrowie i nie mają objawów sugerujących chorobę zakaźną.

Zdalnie będą prowadzone zajęcia teoretyczne, wykładowe, seminaria, ćwiczenia niekliniczne i lektoraty. Nie będzie zajęć m.in. na SOR-ach (z wyjątkiem studentów ratownictwa medycznego i 6 roku wydziału lekarskiego), oddziałach zakaźnych, przy ul. Chałubińskiego.

Władze uczelni szczegółowo określiły zasady utrzymywania odległości, dezynfekcji, używania, czyszczenia i wymiany maseczek i przyłbic.

Uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym rozpocznie się 2 października o godz. 11 na Wydziale Farmaceutycznym. Na sali będzie około 50 osób, w tym wytypowana po dwóch studentów wytypowanych przez każdy wydział oraz przewodnicząca samorządu studenckiego.

Podczas transmitowanej na stronie uczelni uroczystości zostanie wręczony doktorat honoris causa prof. Stefanowi Ankerowi.

Uniwersytet Wrocławski
Zajęcia mogą być prowadzone w trzech formach:
– stacjonarnie, na miejscu odbywać się będą laboratoria i praktyki a także zajęcia wychowania fizycznego,
– hybrydowo, konwersatoria i ćwiczenia mogą być prowadzone częściowo w budynkach uniwersytetu, a częściowo zdanie,
– zdalnie: wykłady, seminaria i lektoraty będą wyłącznie przez internet.
Zaliczenia i egzaminy mogą być realizowane zdalnie lub na miejscu, a konsultacje z wykładowcami będą zdalne lub telefoniczne.

Na rozpoczęciu roku akademickiego 1 października w sali 1D im. Unii Europejskiej na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr znajdą się wyłącznie zaproszeni goście, którzy do sali wejdą na podstawie imiennych zaproszeń. Do sali wejdzie orszak z pocztem sztandarowym, rektorem i prorektorami. Reprezentacja studentów będzie symboliczna: z każdego wydziału będzie ich jedynie dwóch.

Uczestnicy uroczystości podpiszą oświadczenia o stanie zdrowia i zgody na publikację wizerunku. Przez cały czas trwania przebywający na rozpoczęciu muszą mieć założone maseczki lub przyłbice.

Pozostałych zainteresowanych władze uniwersytetu zachęcają do śledzenia od godz. 12 transmisji internetowej na stronie głównej uczelni www.uni.wroc.pl lub na facebooku uniwersytetu.

Politechnika Wrocławska
Na PWr zdalnie będą prowadzone głównie wykłady i lektoraty. Ze względu na zróżnicowane kierunki i konieczność korzystania z odpowiednio przygotowanych sal, część zajęć, najczęściej laboratoria, będzie odbywać się na miejscu.

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego społeczność politechniki będzie 1 października od godz. 10 oglądała przez internet. Fizycznie w budynku A-1, w którym odbędzie się rozpoczęcie, znajdzie się jedynie około 100 osób: kierownictwo oraz po jednym studencie pierwszego roku z każdego wydziału. Zostali zaproszeni ci, którzy dostali się na wybrany kierunek z najwyższym wynikiem.

Podczas uroczystości odbędzie się m.in. przekazanie insygniów władzy przez rektora prof. Cezarego Madryasa rektorowi prof. Arkadiuszowi Wójsowi, a wykład inauguracyjny pod tytułem “W poszukiwaniu skutecznej terapii na COVID-19” wygłosi prof. Marcin Drąg.

Uniwersytet Ekonomiczny
W tym roku akademickim wszystkie zajęcia na UE dla każdego trybu studiów będą odbywać się zdalnie. Jedynym wyjątkiem jest kierunek Zarządzanie i inżynieria produkcji. Studenci tego kierunku będą mieć zajęcia w laboratoriach specjalistycznych, bo tego wymaga specyfika przekazywanej im wiedzy.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym rok akademicki rozpocznie się 8 października. Również rozpoczęcie roku odbędzie się w internecie. Władze uczelni zapraszają na transmisję na stronę uniwersytetu od godz. 11.
Będzie można zobaczyć m.in. wystąpienie rektora prof. dr. hab. Andrzeja Kalety, wręczenie nagród najlepszym studentom, wyróżnień dla najlepszych pracowników oraz wysłuchać wykładu “Najważniejsze fakty o graczach i branży gier” poprowadzonego przez Patrycję Rodzińską-Szary, autorkę raportów „Kondycja polskiej branży gier” i Michała Bobrowskiego, członka zarządu GRY-OnLine SA.

Uniwersytet Przyrodniczy
Zajęcia na UP będą odbywały się w sposób hybrydowy. Studenci będą uczestniczyć w zajęciach zdalnych w tych przypadkach, w których charakter zajęć to umożliwia. Tak będą wyglądały m.in. wszystkie wykłady. Pozostałe zajęcia mogą być prowadzone zdalnie lub na miejscu.

Na tej uczelni uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego odbędzie się w środę, 7 października o godz. 11. W sali spotka się około 80 osób, wśród których będą pojedynczy reprezentanci każdego z 28 kierunków prowadzonych przez UP. Podczas uroczystości będzie przekazanie insygniów władzy rektorskiej. Całość będzie transmitowana na YouTube.

Zajęcia dla studentów wyższych roczników ruszą dwa dni przed uroczystym rozpoczęciem, czyli 5 października. Później startują studenci pierwszego roku. Oni zaczynają 12 października.

Od lutego luzowanie obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie