Spis treści
Biznes i zarządzanie w szkołach ponadpodstawowych
Biznes i zarządzanie zastępuje podstawy przedsiębiorczości. Nowy przedmiot ma być ukierunkowany bardziej na finanse osobiste, niż na markoekonomię oraz mieć więcej przestrzeni dla praktyki m.in. dzięki zaangażowaniu przedsiębiorców i praktyków biznesu w nauczanie.
– Reforma przedmiotu podstawy przedsiębiorczości to krok do nowoczesnego i praktycznego nauczania. Wprowadzenie nowego przedmiotu ma na celu rozwijanie kompetencji efektywnego zarządzania własnymi finansami – wyjaśniał minister Przemysław Czarnek. Dodał, że przedmiot ten będzie w perspektywie czasu możliwy do wyboru na egzaminie maturalnym. – Na maturze można będzie go zdawać od 2027 r. – mówił minister.
Nowe przedmioty szkolne w 2023 roku. Pojawią się wychowanie ...
Biznes i zarządzanie będzie przedmiotem w szkołach ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli także realizować go na poziomie rozszerzonym, a następnie zdawać maturę z tego przedmiotu. Przedmiot będzie obowiązywał w szkole branżowej I stopnia, liceum oraz w technikum.
Projekt zakłada nauczanie biznesu i zarządzania w klasach I i II szkoły ponadpodstawowej, a nie II i III, jak to wygląda obecnie w przypadku podstaw przedsiębiorczości. Dodano także, że na przedmiot przewidziano dwie godziny tygodniowo w przypadku poziomu podstawowego dla liceum oraz technikum.
Podstawa programowa dla przedmiotu biznes i zarządzanie
W projekcie przedstawiono cele kształcenia ogólne, szczegółowe, a także podstawę rozszerzoną dla nowego przedmiotu. Cele ogólne kształcenia podzielono na trzy obszary: