Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy plac zabaw Średniowieczny Wrocław w parku Tysiąclecia otwarty. Rodzice trochę narzekają [ZDJĘCIA]

Plac zabaw Średniowieczny Wrocław został otwarty 1 marca. Wśród zabawek są: siatki, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie, drabiny i trampoliny.Zobacz, jak wygląda na kolejnych zdjęciach - posługuj się strzałkami lub gestami, aby przejść dalej >>>
Plac zabaw Średniowieczny Wrocław został otwarty 1 marca. Wśród zabawek są: siatki, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie, drabiny i trampoliny.Zobacz, jak wygląda na kolejnych zdjęciach - posługuj się strzałkami lub gestami, aby przejść dalej >>>Jarosław Jakubczak / Polska Press
Po blisko półrocznym opóźnieniu pierwszy etap budowy jednego z największych placów zabaw we Wrocławiu został zakończony. W środę (1 marca) ze Średniowiecznego Wrocławia, bo taką nazwę nosi nowe miejsce, mogły skorzystać dzieci. Ich rodzice w rozmowie z nami przyznają, że jednak przydałoby się kilka poprawek.

W środę (1 marca) plac zabaw jest już dostępny dla dzieci, mimo że robotnicy wykonują jeszcze ostatnie prace. W wielkim grodzisku z basztą najmłodsi nie powinni się nudzić. Wśród atrakcji są: siatki, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie, drabiny i trampoliny. Całość wyłożona jest bezpieczną, miękką nawierzchnią. A wokół stylizowanej na średniowieczną warowni rodzice mogą odpocząć na drewnianych ławeczkach.

Inwestycja kosztowała blisko 3 mln zł. Miała być gotowa w październiku 2022 r., ale jej budowa przedłużyła się o prawie pół roku. Średniowieczny Wrocław powstał w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jakie są pierwsze spostrzeżenia rodziców, z którymi udało nam się porozmawiać na placu zabaw?

Po pierwsze, problem z dojazdem. Dla ludzi, którzy mieszkają w okolicy, trafienie do tego miejsca nie stanowi problemu. W dzień otwarcia przyjechało tam także kilka osób z innych części Wrocławia - oni musieli kierować się nawigacją.

- Plac zabaw jest świetny, ale trafić tutaj i znaleźć go było naprawdę ciężko. Prowadzi do niego błotnista droga, tonęliśmy w błocie jak tu szliśmy - opowiada nam jedna z mam.

Do placu zabaw prowadzi błotnista ścieżkaZobacz, jak wygląda na kolejnych zdjęciach - posługuj się strzałkami lub gestami, aby przejść dalej >
Do placu zabaw prowadzi błotnista ścieżka

Zobacz, jak wygląda na kolejnych zdjęciach - posługuj się strzałkami lub gestami, aby przejść dalej >>>Jarosław Jakubczak / Polska Press

Podobne słowa usłyszeliśmy także od innych rodziców, którzy zaparkowali swoje samochody od strony ul. Granicznej. Mówili nam, że trzeba patrzeć pod nogi, bo na terenie Średniowiecznego Wrocławia znajdują się wgłębienia z zamontowanymi w nich minitrampolinami, których można nie zauważyć. Nasz fotoreporter był świadkiem, gdy jedna z pań na placu zabaw zwichnęła sobie kostkę, stając na takiej "ziemnej" trampolinie. Do samochodu musiał nieść ją mąż.

Rodzice zwrócili też uwagę na brak możliwości wejścia na najwyższy poziom grodziska razem z dzieckiem. Na szczyt prowadzą dwie wąskie drabinki, po których dzieci wchodzą bez problemu, ale dorośli już nie.

- Nie pomyślano o jakiś schodach na górę. Chciałabym przypilnować swoje dziecko jak jest wyżej, a nie mogę – komentuje pani Magdalena, mieszkanka pobliskiego osiedla.

Ludzi w dniu otwarcia Średniowiecznego Wrocławia nie było wielu, ale plac zabaw z pewnością będzie zyskiwał na popularności. Zwłaszcza, że oprócz wymienionych wyżej uwag, rodzicom Średniowieczny Wrocław się podoba. Mówili, że pomysł jest dobry i zapewnia dzieciom dużo frajdy.

O niedociągnięcia wskazane przez rodziców zapytaliśmy Zarząd Zieleni Miejskiej, który nadzorował tę inwestycję.

- Jeśli problem z odnalezieniem warowni i dojazdem do niej się potwierdzi, to oczywiście pomyślimy, jak temu zaradzić - mówi Marek Szempliński, rzecznik ZZM.

I poleca zmotoryzowanym parking przy torze wrotkarskim, od którego nowy plac zabaw oddalony jest o około 700 metrów. Co z zabłoconymi ścieżkami?

- Na ścieżkach w parku dzisiaj jest błoto, ponieważ grunt pod nawierzchnią pozostaje zmarznięty po nocnych przymrozkach. Jednak alejki tutaj są całkiem niezłej jakości, więc mamy nadzieję, że wraz z ociepleniem będzie lepiej - odpowiada Marek Szempliński.

A minitrampoliny, na których można zwichnąć sobie kostkę?

- Wgłębienia na poziomie zero są atrakcją dla dzieci. Dla bezpieczeństwa są wyłożone miękką nawierzchnią w kolorze, który zwraca uwagę – mówi rzecznik.

Pozostaje jeszcze problem z wejściem dorosłych na najwyższy poziom baszty.

- Plac zabaw jest zaprojektowany dla dzieci. Dlatego na górny poziom muszą prowadzić drabinki, po których dzieci mogą łatwo wejść. To może być jakimś wyzwaniem dla niektórych dorosłych, ale nasi pracownicy dla obsługi obiektu bez problemu korzystają z tej drogi. Przypominamy, że opiekun, wchodząc na obiekt, powinien zapoznać się z jego regulaminem, gdzie są przedstawione warunki korzystania z urządzeń - komentuje.

Przy wejściu na plac zabaw Średniowieczny Wrocław znajduje się regulamin korzystania z obiektuZobacz, jak wygląda na kolejnych zdjęciach - posługuj się
Przy wejściu na plac zabaw Średniowieczny Wrocław znajduje się regulamin korzystania z obiektu

Zobacz, jak wygląda na kolejnych zdjęciach - posługuj się strzałkami lub gestami, aby przejść dalej >>>Jarosław Jakubczak / Polska Press

W przyszłości plac zabaw ma zostać rozbudowany. Jeśli kolejne etapy trafią pod głosowanie WBO i zwyciężą, powstanie tam jeszcze: średniowieczna osada, wieża obronna i tyrolka. W obrębie wykonanych już elementów przy wejściu do smoczej jamy może również pojawić się smok. Według zapowiedzi, w otoczeniu placu zabaw nieustannie będzie wprowadzana również nowa zieleń.

Tu znajduje się nowy plac zabaw Średniowieczny Wrocław:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska