Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Plac Społeczny we Wrocławiu. Studenci Politechniki Wrocławskiej przygotowali koncepcje zagospodarowania [WIZUALIZACJE]

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Studenci Politechniki Wrocławskiej opracowali koncepcje zagospodarowania Placu Społecznego we Wrocławiu. Projekty zakładają nie tylko wybudowania budynków czy dodatkowej ulicy. Plany zakładają zupełnie nowy układ urbanistyczny. Zobacz w galerii wizualizacje i propozycje.
Studenci Politechniki Wrocławskiej opracowali koncepcje zagospodarowania Placu Społecznego we Wrocławiu. Projekty zakładają nie tylko wybudowania budynków czy dodatkowej ulicy. Plany zakładają zupełnie nowy układ urbanistyczny. Zobacz w galerii wizualizacje i propozycje. Studenci Politechniki Wrocławskiej
Studenci Politechniki Wrocławskiej opracowali koncepcje zagospodarowania Placu Społecznego we Wrocławiu. Projekty zakładają nie tylko wybudowanie budynków czy dodatkowej ulicy. Plany przewidują zupełnie nowy układ urbanistyczny. Zobacz w galerii wizualizacje i propozycje.

Spis treści

- Plac Społeczny to jest niewykorzystany potencjał w centrum miasta na rozwój. Jest nazwany Placem Społecznym, a w praktyce jest aspołeczny, odpycha od siebie i od korzystania z tego miejsca – mówi mgr Marcelina Terelak, doktorantka i prowadząca zajęcia na wydziale architektury.

Plac Społeczny poligonem

Projekty zostały stworzone w ramach zajęć na trzecim roku studiów inżynierskich z projektowania budynków wielorodzinnych. Zajęcia prowadzone były przez Jerzego Łątkę, Wojciecha Januszewskiego oraz Marcelinę Terelak. Studenci mieli za zadanie w grupach opracować ogólny plan zagospodarowania Placu Społecznego, a później pojedyncze jego kwartały.

- Na zajęciach rozszerzyliśmy projektowanie też o urbanistykę. Plac Społeczny jest do tego fantastycznym poligonem doświadczalnym, aby stwarzać i projektować nowe koncepcje urbanistyczne i architektoniczne. To miejsce to ewenement w skali Europy. Nie sposób gdzieś znaleźć taką wyrwę w tkance miejskie. - dodaje dr inż. arch. Wojciech Januszewski.

Plac Społeczny przede wszystkim dla ludzi

- W naszym projekcie zaproponowaliśmy dwie rzeczy. Duży zielony obszar równolegle położony do Odry, łączący się z Parkiem Słowackiego. Następnie na środku naszej koncepcji umieściłyśmy plac, coś na kształt rynku, który jest w jednej osi z Mostem Grunwaldzkim – mówi Izabella Stanula, studentka architektury na Politechnice Wrocławskiej.

W ramach projektu Izabella Stanula z Adrianą Mrozińską zaprojektowały też jeden z kwartałów, który powstał przez wytyczenie nowych ulic. Zaproponowane budynki mają przebicia w najniższych kondygnacjach. Dzięki temu użytkownicy mają swobodny dostęp do środka kwartału. Na parterze znalazłoby się miejsce na usługi czy biura. Na wyższych kondygnacjach mieszkania – od kawalerek do 5-pokojowych.

- Miałyśmy duży problem przy rozwiązywaniu komunikacji, bo jednak to jest miejsce we Wrocławiu o dużym natężeniu ruchu. Zaproponowałyśmy stworzenie dwóch tuneli pod Placem Społecznym dla ruchu tranzytowego, dzięki czemu ruch na ziemi byłyby uspokojony, a ruchu samochodowy byłby generowany tylko przez osoby, które byłyby zainteresowane przebywaniem w tej części miasta – dodaje Adriana Mrozińska, studentka architektury na Politechnice Wrocławskiej.

Wyprowadzenie ruchu z placu społecznego

- Postanowiłyśmy przede wszystkim wyprowadzić komunikację z placu Społecznego i poprowadzić ją po obwodzie, a wewnątrz Placu Społecznego stworzyć przyjazną dla życia i mieszkania przestrzeń. Wyróżnia się przede wszystkim u nas centralna aleja z Mostu Grunwaldzkiego do centralnego placu, coś a'la rynek wśród zabudowań – mówią Julia Lupa i Natalia Szewczyk.

Ponad to grupa zaprojektowała też jeden kwartał z budynkami, który przedzielony został aleją. Zabudowa kwartałów to łącznie osiem budynków ułożonych po obwodzie, co integruje wizualnie zabudowę i łączy centrum kwartału z resztą przestrzeni zaprojektowanej dzielnicy. Na parterze jest miejsce na różne usługi, a mieszkania znajdują się na górnych piętrach.

- Zabudowa Placu Społecznego według naszej koncepcji jest dynamiczna. Najwyższe budynki mierzą maksymalnie do 60 metrów, są umieszczone bliżej centrum Wrocławia i stopniowo zabudowa obniża się do 15-metrowych obiektów nad Odrą. - dodaje Kacper Wasilewski, student architektury.

Dlaczego taki pomysł na Plac Społeczny?

- Podstawowym zamysłem projektów był człowiek, czyli humanizujące podejście do przestrzeni miejskiej. Studenci osiągnęli to poprzez stworzenie jak największego komfortu dla mieszkańców przez ograniczenie ruchu samochodowego czy stworzenie różnorodnej zabudowy dla różnych grup odbiorców – mówi dr inż. arch. Jerzy Łatka.

O zagospodarowaniu Placu Społecznego mówi się we Wrocławiu od zawsze. Co jakiś czas, powstają nowe koncepcje, pomysły czy wizualizacje. Na słowach się jednak kończy. Jednym z pomysłów na to miejsce jest odtworzenie historycznego, przedwojennego układu ulic czy posadzenia na Placu Społecznym lasu lub parku.

Plac Społeczny czy miasto coś planuje z nim zrobić?

O komentarz do prac i propozycji poprosiliśmy miasto jeszcze 16 lutego, a odpowiedź dostaliśmy do redakcji 6 marca. Zapytaliśmy też o możliwość realizacji tych propozycji. W tym aspekcie przedstawiciele ratusza unikali konkretnej odpowiedź. Jak stwierdzili: „My nie jesteśmy od oceny prac studentów”.

- W trakcie procesu doradczego obszar pl. Społecznego poddano analizie, biorąc pod uwagę chłonność rynku nieruchomości, jego aktualny stan oraz wizję na przyszłość, z uwzględnieniem szeroko pojętego sektora mieszkaniowego oraz komercyjnego. Kluczowa jest tu obecna i prognozowana sytuacja finansowa miasta, która powoduje, że realizacja będzie wymagała wprowadzenia do inwestycji inwestorów prywatnych – mówi Tomasz Myszkowolski z Urzędu Miasta Wrocław.

W 2019 roku Wrocław zwrócił się do Advisory Hub Europejskiego Banku Inwestycyjnego z prośbą o doradztwo w sprawie realizacji projektu „Nowe zagospodarowanie Placu Społecznego we Wrocławiu”. Europejski Bank Inwestycyjny zakwalifikował projekt, a w maju 2021 roku została zawarta umowa na świadczenie usług doradczych.

- Gmina Wrocław wystąpiła do Europejskiego Banku Inwestycyjnego z wnioskiem o sfinansowanie wykonania Studium wykonalności dla Projektu „Nowe zagospodarowanie Placu Społecznego we Wrocławiu” – dodaje Myszkowolski.

Zobacz w galerii jak może wyglądać plac społeczny

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska