Nowy kanon lektur szkolnych 2021 / 2022. Są zmiany [LISTA] Są też nowe wytyczne ws. lekcji WF-u oraz WDŻ

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Dużo zmian czeka uczniów wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
Dużo zmian czeka uczniów wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Lukasz Gdak/ Polska Press
Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenia ustalające, które książki pojawią się w miejsce usuniętych. Resort nauki przedstawił także nowe wytyczne dotyczące prowadzenia lekcji wychowania fizycznego oraz sposobu realizowania zajęć przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie. Zmiany zaczną obowiązywać wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że w piątek 13 sierpnia szef resortu, Przemysław Czarnek podpisał nowelizacje rozporządzeń dotyczących m.in. wykazu lektur z języka polskiego na wszystkich etapach kształcenia. Zmiana ta będzie obowiązywać od 1 września 2021 r. Jednak zmianę listy lektur Czarnek zapowiadał już w zeszłym roku, zaraz po objęciu stanowiska ministra. Nowa lista do konsultacji skierowana została w czerwcu.

Jak podaje MEiN, zmiany dotyczą głównie lektur uzupełniających (w przypadku klas I-III szkoły podstawowej – propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania) i „polegają na zaproponowaniu takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze, elementy konstrukcyjne utworu oraz warstwę językową utworu”.

I tak, z listy lektur dla klas I-III szkoły podstawowej wycofano następujące pozycje: Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz „Zaczarowana zagroda”, Mira Jaworczakowa „Oto jest Kasia”, Leszek Kołakowski „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” i Marcin Pałasz „Sposób na Elfa”.

W ich miejscu pojawiły się siedem nowych pozycji, a wśród nich „Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły” (fragmenty) Piotra Kordyasza czy „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” Julity Grodek.

Z kolei z lektur uzupełniających w klasach IV-VI szkoły podstawowej usunięto powieść Karola Maya "Winnetou", a w klasach VII-VIII książkę Nancy H. Kleinbaum "Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Jednocześnie w klasach IV-VI pojawiło się 10. nowych pozycji wśród lektur uzupełniających. Znalazły się tam m.in. takie pozycje: Carlo Collodi "Pinokio", John Flanagan "Zwiadowcy" Księga 1. "Ruiny Gorlanu", Bolesław Leśmian "Klechdy sezamowe", Alan Aleksander Milne "Kubuś Puchatek".

Ponadto przeniesiono z wykazu lektur obowiązkowych do wykazu lektur uzupełniających dla klas IV-VI pozycję „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika.

W przypadku klas VII- VIII z listy lektur obowiązkowych na listę lektur uzupełniających przesunięto książkę Melchiora Wańkowicza "Ziele na kraterze". Taki sam zabieg zastosowano w przypadku pozycji "Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei" (fragmenty) w liceach.

W liceach i technikach w zakresie podstawowym z listy obowiązkowych lektur szkolnych usunięto wybrane wiersze Marcina Świetlickiego, w zakresie rozszerzonym wykreślono: Jan Parandowski „Mitologia” część II „Rzym”, François Villon „Wielki testament” (fragmenty), Piotr Skarga „Żywoty świętych” (fragmenty).

Z kolei wśród lektur lektur uzupełniających w zakresie podstawowym pojawiło się 10. nowych pozycji, wśród których znalazł się "Raport Witolda" Witolda Pileckiego, "Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917–1919" Zofii Kossak-Szczuckiej czy "Władca pierścieni. Drużyna pierścienia" Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

W liceach i technikach z listy dzieł teatralnych i filmowych usunięto następujące dzieła: "Apocalypsis cum figuris", reż. Jerzy Grotowski oraz "Zezowate szczęście", reż. Andrzej Munk.

Nowe zasady prowadzenia lekcji WDŻ

Wraz z nowym rokiem szkolnym, czyli od 1 września zmieni się sposób organizacji zajęć wychowania do życia w rodzinie (WDŻ). Zgodnie z decyzją ministra, zajęcia te będą mogły odbywać się o dowolnej porze, a nie jak to miało miejsce dotychczas- na pierwszej lub ostatniej lekcji.

- "Zmiana nie nakłada obligatoryjnego obowiązku innego planowania rozkładu lekcji. Pozwoli natomiast dyrektorowi planować je w najbardziej optymalny sposób, bez narzucania, że powinny być one na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Zajęcia WDŻ nie są jedynymi zajęciami w szkole z podziałem na grupy. Nauczycielom przedmiotu WDŻ powinny zostać zapewnione takie same warunki pracy jak mają inni nauczyciele'' - napisano w uzasadnieniu.

Ponadto, zgodnie z podpisanym rozporządzeniem, jako jeden z przedmiotów w liceach ogólnokształcących i technikach w zakresie rozszerzonym utworzona została podstawa programowa przedmiotu historia tańca.

Lekcje wychowania fizycznego według nowych zasad

"Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych. Są w nich zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym" - podano w wytycznych.

Ponadto zalecono, aby zajęcia obywały się w przestrzeniach otwartych, a nie na salach gimnastycznych. - Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni - napisano.

Ministerstwo Edukacji i Nauki daje dużą autonomię dyrektorom szkół w sposobie organizacji lekcji w poszczególnych placówkach, ponieważ, jak wskazano oni "najlepiej znają i rozumieją wszystkie uwarunkowania swojej szkoły".

Choć przed młodzieżą szkolną jeszcze miesiąc wakacji, wielu już myśli o powrocie do szkoły, a tym samym o dniach, które będą wolne od zajęć lekcyjnych. Sprawdzamy, jak wygląda tegoroczny kalendarz szkolny, jak wypadają dni wolne.  Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>>

Dni wolne od nauki w nowym roku szkolnym 2021/22. Oto aktual...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Stanisław Żaryn o ruchach prorosyjskich

Materiał oryginalny: Nowy kanon lektur szkolnych 2021 / 2022. Są zmiany [LISTA] Są też nowe wytyczne ws. lekcji WF-u oraz WDŻ - Portal i.pl

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
17 sierpnia, 16:03, macheR:

Zamiast np.: klasyczna i nowoczesna filozofia, indyjski trening smiechu, nauka o zdrowym odzywianiu, gotowanie (jak np. w Austrii, dla obu plci, maja tam swietnie wyposazone kuchnie i jadalnie, prawie wszyscy chetnie biora w tym udzial, z bialymi czapami na glowach, a potem wspólne wesole jedzenie, mlodziez, nauczyciele, a czasami zapraszani krewni), nauka o ekonomii i obchodzeniu sie z pieniedzmi, prawdziwa wiedza o swiecie, dsykucje, dysputy, debaty, zapraszanie ciekawych osób - z kraju i z zagranicy (np. córka moich znajomych w niem. Wormacji/Worms miala cos takiego, byla na wymianach m.in. w Chinach, a teraz studiuje w Mannheim i w Japonii miedzynarodowy biznes, kilkujezycznie!!), ......., itd. itp. etc., juz chocby lepiej: grupki teatralne, debaty oksfordzkie, kólka historyczne, tez archeologiczne, albo zajecia z astronomii (teoria, ale tez praktyczne), praktyki w przedsiebiorstwach (ale nie 2-3 dni, a regularnie, w róznych branzach), czemu nie tez cos sojalnego i w dziecinie ekologia, ....................................................

Jako Muzykant ? Kordecki ? Targowica ? Konopnicka ? Nowy i Stary Testament ? Polonia antemurale christianitatis ? ...... ???

25 sierpnia, 05:45, Gość:

zażyj leki na głowę to ci pomoże

„PATRYOTA”

Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1898):

[…]

Rozum, wiedza, talent, praca

U nas, bratku, nie popłaca!

Postęp i cywilizacja

W kąt, gdy wchodzi do gry nacya!

[…]

Możesz kpem być i cymbałem,

Możesz dureń być siarczysty,

Byleś z mocą i zapałem

Kraj miłował macierzysty!

[…]

Huha! Hopsa! Każdą nową

Myśl witamy krzyżem pańskim

Precz z geniuszem Europy

Farmazońskim i szatańskim!

My o jedno tylko modły

Szlemy k niebu z naszej chaty:

By nam buty śmierdzieć mogły,

Jak śmierdziały przed stu laty!

[…]

Hoc ha! Hopsa! Byle zdrowo,

Zdrowa dusza - zdrowe ciało!

Niechaj śmierdzi, jak śmierdziało,

Byle tylko narodowo!

Wolę polskie gówno w polu

Niźli fiołki w Neapolu!

Swojsko, polsko, po naszemu,

Hoc! Hoc! Hopsa! Tak jak wtedy,

Gdy nas naprzód tłukły Szwedy,

Potem Niemcy i Moskale

– Hoc! Hoc! Hopsa! Doskonale!

Po swojemu! Po staremu!

[…]

Niechaj żyje stara cnota!

Daj nam dalej kisnąć Boże!

Jedno, drugie, trzecie morze

– Vivat "prawy patryota"!...

G
Gość
17 sierpnia, 16:03, macheR:

Zamiast np.: klasyczna i nowoczesna filozofia, indyjski trening smiechu, nauka o zdrowym odzywianiu, gotowanie (jak np. w Austrii, dla obu plci, maja tam swietnie wyposazone kuchnie i jadalnie, prawie wszyscy chetnie biora w tym udzial, z bialymi czapami na glowach, a potem wspólne wesole jedzenie, mlodziez, nauczyciele, a czasami zapraszani krewni), nauka o ekonomii i obchodzeniu sie z pieniedzmi, prawdziwa wiedza o swiecie, dsykucje, dysputy, debaty, zapraszanie ciekawych osób - z kraju i z zagranicy (np. córka moich znajomych w niem. Wormacji/Worms miala cos takiego, byla na wymianach m.in. w Chinach, a teraz studiuje w Mannheim i w Japonii miedzynarodowy biznes, kilkujezycznie!!), ......., itd. itp. etc., juz chocby lepiej: grupki teatralne, debaty oksfordzkie, kólka historyczne, tez archeologiczne, albo zajecia z astronomii (teoria, ale tez praktyczne), praktyki w przedsiebiorstwach (ale nie 2-3 dni, a regularnie, w róznych branzach), czemu nie tez cos sojalnego i w dziecinie ekologia, ....................................................

Jako Muzykant ? Kordecki ? Targowica ? Konopnicka ? Nowy i Stary Testament ? Polonia antemurale christianitatis ? ...... ???

zażyj leki na głowę to ci pomoże

m
macheR
Zamiast np.: klasyczna i nowoczesna filozofia, indyjski trening smiechu, nauka o zdrowym odzywianiu, gotowanie (jak np. w Austrii, dla obu plci, maja tam swietnie wyposazone kuchnie i jadalnie, prawie wszyscy chetnie biora w tym udzial, z bialymi czapami na glowach, a potem wspólne wesole jedzenie, mlodziez, nauczyciele, a czasami zapraszani krewni), nauka o ekonomii i obchodzeniu sie z pieniedzmi, prawdziwa wiedza o swiecie, dsykucje, dysputy, debaty, zapraszanie ciekawych osób - z kraju i z zagranicy (np. córka moich znajomych w niem. Wormacji/Worms miala cos takiego, byla na wymianach m.in. w Chinach, a teraz studiuje w Mannheim i w Japonii miedzynarodowy biznes, kilkujezycznie!!), ......., itd. itp. etc., juz chocby lepiej: grupki teatralne, debaty oksfordzkie, kólka historyczne, tez archeologiczne, albo zajecia z astronomii (teoria, ale tez praktyczne), praktyki w przedsiebiorstwach (ale nie 2-3 dni, a regularnie, w róznych branzach), czemu nie tez cos sojalnego i w dziecinie ekologia, ....................................................

Jako Muzykant ? Kordecki ? Targowica ? Konopnicka ? Nowy i Stary Testament ? Polonia antemurale christianitatis ? ...... ???
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie