Nowoczesny biznes na europejskim doładowaniu

Materiał Informacyjny
Udostępnij:
Do 2023 r. planujemy doinwestowanie dolnośląskich przedsiębiorstw setkami milionów złotych. Stawiamy jednak pewien warunek: przedsiębiorco, nie bój się inno¬wa¬cyjności! Twój potencjał będzie większy, a oferta bardziej atrakcyjna. Dzięki temu, z pomocą Funduszy Europejskich, będziesz mógł zdobyć przewagę konkurencyjną nie tylko na rynku regionalnym, ale również krajowym, a może nawet światowym – zapewnia Adam Zawada, dyrektor departamentu marszałka w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

W nowym rozdaniu funduszy unijnych najwięcej pieniędzy przeznaczonych będzie właśnie na inicjatywy służące rozwojowi innowacyjności w gospodarce.

Przedsiębiorstwa mikro-, małe i średnie, które chcą wprowadzić na rynek nowe lub ulepszone produkty, usługi lub dokonać istotnych zmian w dotychczasowym sposobie produkcji lub świadczenia usług, będą mogły skorzystać z dotacji. Na program wsparcia przedsiębiorców będzie do podziału w sumie 530 mln zł.

Kto może się ubiegać o pieniądze? Na przykład firma, która będzie chciała kupić nowe maszyny, a dzięki tej zmianie przedsiębiorstwo będzie mogło produkować nowe produkty albo zwiększyć wydajność. Na dodatkowe punkty mogą liczyć projekty proekologiczne oraz projekty firm z branż wymienionych w Regionalnej Strategii Innowacji dla Dolnego Śląska. To m.in.: branża chemiczna, przemysł elektryczny, branża informatyczna, farmaceutyczna, przemysł transportowy – głównie samochodowy –_oraz przemysł wydobywczy.

Jaką dotację można otrzymać? Firmy mogą dostać 45 proc. kosztów (firmy małe i mikro-) i 35 proc. (średnie). Pozostałe środki trzeba wyłożyć z własnego budżetu.

Powyższe zasady dotyczą tzw. kosztów kwalifikowalnych. Są to koszty działań niezbędnych do realizacji projektu, ale nie wszystkich. Koszty kwalifikowalne będą obejmować: zakupy środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ale też szkoleń oraz zewnętrznych usług doradczych związanych z projektem.
Niedawno rozstrzygnięto konkursy ogłoszone w 2015 r. 161 właścicieli firm dostanie w sumie 110 mln zł – od 45 tys. zł do nawet 3,5 mln zł na jeden projekt. Dwa kolejne konkursy skierowane do przedsiębiorców zostaną ogłoszone 30 września.

Ekspert o pieniądzach dla firm
PIOTR PUCZEK, specjalista Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Zakończony w styczniu 2016 r. nabór wniosków w ramach „Wsparcie innowacyjności produktowej i procesowej MŚP” pokazał ogromne zainteresowanie przedsiębiorców środkami unijnymi. Złożono 414 wnioski na łączną kwotę 843 mln zł (w tym 269 mln dofinansowania). Co ważne, w konkursach organizowanych przez urząd marszałkowski, a także jednostki mu podległe, nie decyduje kolejność złożonych wniosków. Najważniejsza jest ocena ekspertów dokonana według wcześniej znanych kryteriów. Każdy przedsiębiorca może być pewien, że z zainteresowaniem i uwagą przeanalizujemy jego pomysł, a także ocenimy go transparentnie i sprawiedliwie. Po wakacjach ogłoszone zostaną dwa kolejne konkursy dedykowane małym i średnim przedsiębiorstwom. Jeden nabór skierowany będzie do mi¬kro¬przed¬się¬biorstw prowadzących działalność do dwóch lat, pula środków wyniesie około 10_mln zł. Drugi skierowany będzie do mikroprzedsiębiorstw działających na rynku powyżej dwóch lat, a także małych i średnich przedsiębiorstw, tutaj pula środków wyniesie ponad 57 mln zł. Oba nabory wniosków zostaną ogłoszone 30 września 2016 r. Projekty składać będzie można od 31_października. Konkurs przeprowadzi Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca. Kluczem w obu konkursach będzie innowacyjność. Do złożenia wniosku zachęcamy przedsiębiorców zainteresowanych wdrożeniem nowego produktu lub nowego procesu.

Więcej o wsparciu dla małych i średnich przedsiębiorstw:
**

www.rpo.dolnyslask.pl

**

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Wrocław – tel.: 71 776 95 01,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Zakupy róbmy racjonalnie a nie emocjonalnie KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.