Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne schronisko w Karkonoszach. Projekt wrocławianina nagrodzony [ZOBACZ]

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Projekt nowoczesnego schroniska autorstwa wrocławianina
Projekt nowoczesnego schroniska autorstwa wrocławianina Materiały Kamila Szymańskiego / Politechnika Wrocławska - materiały prasowe
Czy w Karkonoszach powstanie nowoczesne, futurystyczne schronisko z widokiem na Śnieżkę? Na to pytanie dziś nie odpowiemy, wiadomo natomiast, że powstał projekt takiego obiektu i został wysoko oceniony przez specjalistów. Autorem projektu komfortowego schroniska jest wrocławianin, absolwent Politechniki Wrocławskiej - Kamil Szymański.

Komfortowe schronisko górskie o podwyższonym standardzie, zapewniające wyjątkowe widoki, ale samo minimalnie ingerujące w charakter miejsca? To wszystko da się pogodzić – co udowodnił absolwent Politechniki Wrocławskiej, Kamil Szymański. Jego projekt dyplomowy został nagrodzony przez branżowy portal „Architektura i Biznes”, który docenił „szacunek do górskiego krajobrazu oraz odważną i nowoczesną koncepcję pozwalającą na bliski kontakt z przyrodą”.

ZOBACZ TAKŻE:

Schronisko im. Księcia Henryka (Prinz-Heinrich-Baude) – nieistniejące schronisko turystyczne, które położone było w Karkonoszach, na krawędzi Kotła Wielkiego Stawu (1415 m n.p.m.).Wybudowało je w latach 1888-1889 Riesengebirgsverein (jako jedyne tej organizacji, oprócz Heufuderbaude) i w tym czasie było jednym z najnowocześniejszych i najbardziej luksusowych w Sudetach.

Fantastyczne, przedwojenne pocztówki z Sudetów. Możecie nie ...

Nowoczesne schronisko w miejscu przedwojennego

Kamil Szymański przygotował projekt koncepcyjny Schroniska im. Księcia Henryka nad Wielkim Stawem w Karkonoszach. Opracował go pod okiem promotora dr. inż. arch. Andrzeja Sobolewskiego z Katedry Architektury Użyteczności Publicznej, Podstaw Projektowania i Kształtowania Środowiska. W tym miejscu przed wojną funkcjonowało schronisko Prinz-Heinrich-Baude. Usytuowane na północno-wschodnim zboczu Smogorni, nad Kotłem Wielkiego Stawu, gwarantowało niezwykłe widoki, m.in. na kocioł stawu oraz na Śnieżkę. To jedno z najpiękniejszych widokowych miejsc w Karkonoszach.

- Potrzeba powstania w Karkonoszach schroniska o wyższym standardzie niż dotychczasowe budynki jest dość oczywista - mówi młody architekt. - Takiego miejsca w naszych górach po prostu nie ma, a z roku na rok te okolice wybiera coraz więcej turystów, których wymagania rosną. Niedobór infrastruktury w obecnych schroniskach jest widoczny na każdym kroku, zarówno podczas rezerwacji noclegu, jak i w kolejce po ciepły posiłek – tłumaczy architekt.

Nowe schronisko miałoby ponad 100 miejsc noclegowych i wysoki komfort

Praca absolwenta Politechniki Wrocławskiej zajmuje wysoką lokatę w internetowym plebiscycie pisma Architektura i Biznes. Można na nią głosować do 19 lutego -kliknij tutaj, by przejść do głosowania.

Łącznie schronisko miałoby 104 miejsca noclegowe. Goście mieliby także do dyspozycji m.in. przechowalnię sprzętu narciarskiego z suszarnią i miejscem do przeprowadzania drobnych napraw, restaurację i saunę. Jak się Wam podoba ten projekt?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska