reklama

Nowoczesne biurowce. Wrocław goni stolicę i Kraków

Janusz MichalczykZaktualizowano 
Nowy biurowiec Echo Investments
Nowy biurowiec Echo Investments inwestor
Od kilku lat na wrocławskim rynku biurowym panuje niezwykłe ożywienie. Inwestorzy stawiają kolejne obiekty, które imponują nie tylko nowoczesną infrastrukturą, ale są też wizualnym wyznacznikiem aspiracji miasta.

Jak Wrocław prezentuje się na mapie biurowej Polski? W wielkim skrócie: podaż - 1 065 500 mkw., pustostany - 8,5%, popyt - 31 900 mkw., czynsze - 13,6-14,5 euro za 1 mkw. miesięcznie.

Na koniec I kw. 2019 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce przekroczyły 5 mln mkw. Jest to o 5,3% mniej niż istniejąca podaż biurowa w Warszawie. W budowie pozostaje ponad 2 mln mkw., z czego ponad 834 tys. mkw. w Warszawie i ponad 1,2 mln mkw. w miastach regionalnych.

Eksperci Colliers International podkreślają, że największy udział wśród wszystkich kontraktów podpisanych w I kwartale miały nowe umowy (58%), zaś na renegocjacje przypadło 33%. Na etapie budowy najemcy wynajęli 66,5 tys. mkw., z czego aż 43,1 tys. mkw., w miastach regionalnych (64,8%).

- Wrocław niezmiennie pozostaje atrakcyjnym punktem na mapie Europy dla inwestorów oraz firm z zagranicznym kapitałem. Wiele zachodnich, ale i również wschodnich, korporacji zdecydowało się otworzyć swoje oddziały w stolicy Dolnego Śląska - mówi Klaudiusz Pomykała, Dyrektor Komercjalizacji w Cavatina Holding. - Rosnący popyt na powierzchnie to również zasługa naszych rodzimych firm. Wiele wrocławskich spółek, w szczególności IT, szybko się rozwija, zatrudnia nowych pracowników i szuka większych biur.

- We Wrocławiu działa już 169 centrów usług dla biznesu, które zatrudniają łącznie 52 tys. specjalistów. Dzięki dynamicznemu rozwojowi tego sektora gospodarki, rozwija się tu także rynek biurowy - zauważa Katarzyna Kubicka, dyrektor regionalna w dziale biur i hoteli Echo Investment.

W budowie i przygotowaniu jest dziś we Wrocławiu około 190 tys. mkw. powierzchni biurowej. Tylko do końca roku oddanych do użytku zostanie 9 nowych budynków biurowych. Inwestycje koncentrują się obecnie w rejonie Centrum Południowego (okolice ul. Powstańców Śląskich) oraz zachodniej części miasta (okolice ul. Strzegomskiej i ul. Legnickiej).

Wrocław za Krakowem

Według raportu „Rynek biurowy w Polsce, maj 1019” (JLL) całkowity wolumen transakcji najmu w pierwszym kwartale 2019 r. wyniósł 130,5 tys. mkw., przy czym największy popyt na biura wystąpił w Krakowie (43%) i Wrocławiu (24%). Ponad połowę aktywności najemców w największych polskich miastach stanowiły nowe umowy, a na ok. 40% całkowitego popytu składały się odnowienia kontraktów.

Silną pozycję rynku biurowego w Polsce potwierdza wciąż rosnąca podaż: w dwóch miastach (Krakowie i Wrocławiu) zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wynoszą ponad milion mkw., w Trójmieście blisko 800 tys. mkw., w Katowicach i Poznaniu przekroczyły 500 tys. mkw., a Łódź osiągnie ten wynik w tym roku.

W I kwartale 2019 r. w Polsce (poza Warszawą) pozwolenie na użytkowanie uzyskało 16 budynków o łącznej powierzchni 122 tys. mkw. Do największych ukończonych inwestycji należy m.in.: pięć budynków drugiej fazy kompleksu Business Garden w Poznaniu (Vastint); V.Offices w Krakowie (AFI Europe); City One we Wrocławiu (Archicom) i Heweliusz 18 w Trójmieście (Hossa).

Najwięcej biur buduje się obecnie w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Największym powstającym obecnie kompleksem biurowym jest Business Garden we Wrocławiu (II faza) o całkowitej powierzchni najmu 70 tys. mkw., realizowany przez Vastint Poland, część międzynarodowej Grupy Vastint.

Z informacji opublikowanych w raporcie „Polski rynek biurowy 2019” (e-biurowce.pl) wynika, że mimo oddania do użytkowania wielu inwestycji komercyjnych, we Wrocławiu wciąż odnotowuje się wysoki popyt na powierzchnię biurową. Dodajmy, że średni poziom pustostanów w głównych miastach regionalnych w I kw. 2019 r. wyniósł 9,4%, we Wrocławiu - 8,5%.

Transakcje potentatów

Firma LC Corp SA zamknęła w lipcu proces sprzedaży wrocławskiego Retro Office House i katowickiego Silesia Star. Nowym właścicielem obu biurowców została spółka z grupy Globalworth Poland Real Estate. Umowa ma wartość ponad 113 mln euro, przy czym na wrocławski biurowiec przypadło prawie 59 mln euro.

To pierwsza sprzedaż obiektów komercyjnych w historii spółki LC Corp. W portfolio nieruchomości biurowych pozostają zlokalizowane we Wrocławiu Sky Tower i Arkady Wrocławskie oraz warszawskie obiekty Wola Center i Wola Retro. Spółka zarządza obecnie ponad 100 tys. mkw. powierzchni biurowych.

Diamentum Office, pierwsza realizacja we Wrocławiu firmy Cavatina Holding, został niedawno sprzedany brytyjskiemu funduszowi private equity - Benson Elliot. Zarządzającym nieruchomością, jak i pozostałymi obiektami wchodzącymi w skład polskiego portfela nowego nabywcy, będzie Sharow Capital. Dodajmy, że Diamentum Office był skomercjalizowana w 90% już rok po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

Drugi z realizowanych przez Cavatina Holding obiektów biurowych klasy A we Wrocławiu, Carbon Tower, otrzymał już pozwolenie na użytkowanie. Jest to obecnie najwyższy budynek biurowy w zachodniej części Wrocławia.

Wieża charakteryzuje się innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi i jest wyposażona w zaawansowane technologie, takie jak aplikacja budynkowa, pozwalająca na jeszcze bardziej komfortowe korzystanie z obiektu. Carbon Tower został nominowany w kategorii Najlepszego Ekologicznego Projektu w konkursie PLGBC Green Building Awards 2018. Przeszklona fasada zapewni pracownikom maksymalny dostęp do światła dziennego oraz niezwykły, panoramiczny widok na miasto. Do innych udogodnień należy zaliczyć m.in. szafki i prysznice dla osób dojeżdżających do pracy na rowerach oraz ponad 360 miejsc parkingowych zlokalizowanych na czterokondygnacyjnym parkingu.

Bardzo aktywna w stolicy Dolnego Śląska firma Echo Investment zbudowała, wynajęła i sprzedała inwestorom pięć biurowców: Aquarius, Sagittarius Business House, Nobilis Business House, West Gate oraz West Link.

- Na początku roku rozpoczęliśmy budowę kompleksu West 4 Business Hub, który jest kontynuacją tworzenia komfortowej przestrzeni do prowadzenia biznesu przy ul. Na Ostatnim Groszu, zapoczątkowanej przez West Gate i West Link - mówi Katarzyna Kubicka, dyrektor regionalna w dziale biur i hoteli Echo Investment.

West 4 zaoferuje użytkownikom ponad 80 tys. mkw. powierzchni. Pierwszy budynek będzie miał ponad 15,5 tysiąca mkw. powierzchni i zostanie oddany do użytku w 2020 roku. Równolegle trwają prace nad projektem biurowym przy ul. Powstańców Śląskich.

Grupa Archicom sprzedaje 7-kondygnacyjny budynek West House 1A położony przy ul. Strzegomskiej. Wartość transakcji, w ramach której grupie firm GNT Ventures Properties zostaną sprzedane także grunty położone obok istniejącego budynku, to 80,3 mln zł.

- West House 1A to spełniający wysokie standardy budynek biurowy, który cieszy się bardzo dobrą opinią wśród naszych najemców. Mamy bardzo dobre doświadczenia we współpracy z naszym partnerem, któremu w 2015 roku, sprzedaliśmy biurowiec West House 1B, także wchodzący w skład tego kompleksu - mówi Krzysztof Andrulewicz, prezes zarządu Archicom. I dodaje: - Nasza działalność deweloperska na rynku komercyjnym, polegająca na realizacji budynków biurowych, ich komercjalizacji i sprzedaży, pozwala nam dywersyfikować przychody i jest na stałe wpisana w nasze DNA.

Dodajmy, że aktualny stopień komercjalizacji będącego przedmiotem transakcji budynku wynosi ok. 75%. Kompleks West Forum gwarantuje najemcom rozwiązania wspierające procesy biznesowe oraz rozwój centrów operacyjnych firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Grupa Archicom zrealizowała dotychczas pięć budynków biurowych, z których trzy zostały sprzedane polskim i zagranicznym inwestorom. W trakcie realizacji jest obecnie kompleks City Forum przy ul. Traugutta. W marcu 2019 r. pierwszy budynek realizowanego przez Archicom kompleksu, City One, otrzymał pozwolenie na użytkowanie. W tym roku zawarto umowę współpracy z CBRE dotyczącą m.in. doradztwa przy sprzedaży budynku City Forum.

Oferta dla każdego

Rynek biurowy we Wrocławiu charakteryzuje wielka różnorodność, jeśli chodzi o standard i zakres świadczonych usług. Każda zainteresowana wynajęciem powierzchni biurowej firma znajdzie odpowiednią ofertę dla siebie.

- Wybór biura na siedzibę firmy to już nie tylko kwestia znalezienia odpowiedniej powierzchni i wynegocjowania czynszu - zauważa Agnieszka Ochman z wrocławskiej firmy Dozamel. - W nowoczesnych biurowcach, często „szytych na miarę”, coraz ważniejsze stają się udogodnienia w postaci usług dodatkowych, które jest w stanie zaoferować właściciel nieruchomości. Usługa indywidualnego zaprojektowania i wykończenia biura, zaplecze restauracyjne, centrum konferencyjne, nowocześnie wyposażone sale spotkań i narad, przedszkole, a nawet bliskość usług sportowych czy medycznych - to wszystko stanowi dziś o atrakcyjności biura jako przestrzeni do pracy.

I dodaje: - Nie można oczywiście zapominać o takich podstawowych udogodnieniach, jak dostęp do miejsc parkingowych, szybki internet, monitoring i ochrona obiektu, klimatyzacja czy usługi sprzątania. To właśnie ta kompleksowość oferty sprawia, że biurowce stają się przyjaznym miejscem pracy, a firmy zyskują opinię dbających o swoich pracowników i odpowiedzianych społecznie w tym obszarze.

Dozamel zarządza atrakcyjnie położonym obszarem w zachodniej części miasta, działa tam m.in. Wrocławski Park Technologiczny. Obecnie Dozamel ma w ofercie powierzchnię biurową i gotowe biura na wynajem w dwóch swoich budynkach przy ul. Fabrycznej.

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janek

Może i tak jest w temacie biurowców, ale jeśli chodzi o ceny nowych mieszkań i zadłużenie miasta już dawno Wrocław jest przed wszystkimi miastami Polski ;)

G
Gość

A pyta sir ktos mieszksncow czy chca rylu biurowcow??? Budujecie i sciagacie do miasta Ukraińcow i miasto juz sie dusi. PO to zaraza. Bez umiaru. Byle kasa leciala. Wroclaw to maly grajdół. Ciasnota i smrod. A mieszkan brak. Panie Sutryk. Wie pan co to mies,kania komunalne? Gdzies mamy wasze puste biurowce. Tory wymiencie!

G
Gość

Cudownie i kolejne biurowce z żelbetu i szkła. Zabetonować i zeszpecić miasto do końca. A kiedyś Wrocław to było miasto zieleni. A może to tylko bajki były.

T
To, ja...

Jestem dumny z naszego wspaniałego Prezydenta. Nawet w Warszawie nie mają tyle buspasów. W spowalnianiu ruchu też jesteśmy lepsi. Brawo panie Jacku!

A
An.

Może by tak dorównać Warszawie np. w stanie infrastruktury? Tam oddają do użytku kolejne stacje metra, a u nas... buspasy na Podwalu. Wrocław, niestety, nie umywa się ani do Krakowa, ani tym bardziej do Warszawy.

W
WROCŁAW DO PIĘT

Nie dorasta Krakowowi i Warszawie. Specjaliści co najwyżej porównują stolicę Dolnego Śląska z Bydgoszczą lub Szczecinem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3