Nowelizacja Prawa ochrony środowiska. Będą duże zmiany dla właścicieli domów w kwestii ogrzewania

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Polska należy do państw z najgorszym powietrzem w Europie, za co w znacznym stopniu odpowiadają piece na paliwa stałe.
Polska należy do państw z najgorszym powietrzem w Europie, za co w znacznym stopniu odpowiadają piece na paliwa stałe. Anna Kaczmarz
Obowiązek podłączenia domu do sieci ciepłowniczej oraz wysokie kary za sprzedaż nieekologicznych kotłów (tzw. „kopciuchów”) – to tylko niektóre ze zmian, które wprowadza nowelizacja Prawa ochrony środowiska.

Poprawić fatalną jakość powietrza w Polsce – tak można podsumować cel nowelizacji Prawa ochrony środowiska, którą na początku listopada 2019 r. podpisał prezydent. Po wejściu w życie nowych przepisów jeszcze trudniejsze niż dotąd stanie się kupno nieekologicznego pieca, zaś sprzedawcom „kopciuchów” będą grozić wysokie kary. Co więcej, pojawi się obowiązek przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, jeśli tylko będzie to technicznie i ekonomicznie możliwe. Od tego obowiązku będą jednak dwa wyjątki.

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska – co się zmieni?

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw została prawie jednogłośnie przyjęta przez Sejm w pierwszej połowie września. Następnie nowe przepisy przyjęli także senatorowie, a w listopadzie dokument podpisał prezydent. Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia, czyli jeszcze w tym roku (za wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną działać od 1 stycznia 2020 r.).

Najważniejsze zmiany, jakie wprowadzi nowelizacja Prawa ochrony środowiska, to:

  • obowiązek przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, o ile tylko jest to możliwe (z wyjątkami),
  • dalsze utrudnienie sprzedaży tzw. „kopciuchów” i wprowadzenie kar dla ich sprzedawców,
  • zwolnienie z podatku od osób fizycznych dotacji i umorzonych pożyczek (a także związanych z nimi dochodów) otrzymanych od narodowych oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska,
  • wprowadzenie jednolitej 8-procentowej stawki VAT dla mikroinstalacji OZE w przypadku budownictwa społecznego.

Poniżej wyjaśniamy dokładniej, co zmieni się wskutek nowelizacji przepisów.

Oto 15 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Aż 3 l...

Obowiązek przyłączenia do sieci ciepłowniczej – z wyjątkami

Dla właścicieli domów i deweloperów najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie obowiązku przyłączenia się do sieci ciepłowniczej. Obejmie on budynki jedno- i wielorodzinne, w przypadku których istnieją techniczne i ekonomiczne warunki umożliwiające dostarczanie ciepła z sieci. Nie znaczy to jednak, że temu nakazowi podlega każda osoba mieszkająca w zasięgu sieci.

– Obowiązek (...) dotyczyć będzie budynków nowych lub gruntownie modernizowanych, w odniesieniu do których niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę – poinformowało w odpowiedzi na nasze pytanie Ministerstwo Energii. – Obowiązek ten nie będzie dotyczył zatem wszystkich obiektów, które znajdują się w zasięgu systemu ciepłowniczego i w odniesieniu do których istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci.

To, czy podłączenie jest możliwe w przypadku projektowanych budynków, oceni każdorazowo projektant, zawierając swoją opinię w oświadczeniu, które będzie odtąd stanowić część wniosku o pozwolenie na budowę.

Od omawianego przepisu przewidziano dwa wyjątki. Pierwszy z nich głosi, że właściciel budynku, który można podłączyć do sieci ciepłowniczej, będzie zwolniony z tego obowiązku, jeżeli:

(...) planowane jest dostarczanie ciepła z indywidualnego źródła ciepła w obiekcie, które charakteryzuje się współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej nie wyższym niż 0,8 lub pompy ciepła lub ogrzewania elektrycznego.

Oznacza to, że podłączenia do sieci unikną osoby, które zamontują w swoim domu pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne lub inne źródło ciepła spełniające podaną normę. Będą to przede wszystkim kotły na biomasę i biogaz (współczynnik 0,2–0,5), a także systemy grzewcze wykorzystujące energię wiatrową, słoneczną czy geotermalną (współczynnik 0,0). Normy zwalniającej z obowiązku przyłączenia do sieci nie spełniają natomiast źródła ciepła wykorzystujące:

Wszystkie te paliwa mają bowiem współczynnik 1,1, a więc przekraczający dopuszczalną wartość 0,8.

Drugi wyjątek od obowiązku przyłączenia dotyczy sytuacji, gdy:

(...) ceny ciepła stosowane przez przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem ciepła i dostarczające ciepło do sieci ciepłowniczej (...) są równe lub wyższe od obowiązującej średniej ceny sprzedaży ciepła.

Znaczy to, że jeżeli ceny ciepła sieciowego będą w danej okolicy zbyt wysokie, właściciel budynku mieszkalnego również będzie miał prawo nie podłączać go do sieci.

[QUIZ] Nad morzem, w górach, wśród lasów? Sprawdź, gdzie powinieneś zamieszkać

Wysokie kary powstrzymają sprzedaż „kopciuchów”?

Kolejną zmianą, którą odczują niektórzy właściciele domów, będzie dalsze zaostrzenie przepisów zakazujących sprzedaży „kopciuchów”. Chodzi o nieekologiczne, tanie kotły na paliwa stałe, które znacząco przyczyniają się do powstawania smogu. Obecnie w Polsce teoretycznie można nabywać tylko kotły najwyższej, 5. klasy. W praktyce jednak „kopciuchy” są nadal sprzedawane, tyle że pod zmienionymi nazwami.

Polscy prawodawcy próbują powstrzymać obrót takimi kotłami już od 2017 roku, ale bez większych sukcesów – szacuje się, że szara strefa to wciąż ok. 20 proc. całkowitej sprzedaży w tej branży. Teraz w walce z „kopciuchami” ma pomóc wprowadzenie kar dla firm, które sprzedają takie urządzenia. Ustalono następujące zasady:

  • przedsiębiorca, który wprowadza pozaklasowe kotły na rynek, zapłaci karę w wysokości do 5 proc. przychodu osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym;
  • opisana wyżej kara nie może być niższa niż 10 000 zł;
  • jeśli przedsiębiorca nie uzyskał w poprzednim roku przychodu, za handel „kopciuchami” zapłaci 10 000 zł.

Przy okazji nowelizacji Prawa ochrony środowiska uszczelniono także przepisy związane ze sprzedażą pieców. Nadano także nowe uprawnienia Inspekcji Handlowej, która będzie mogła odtąd badać sprzedawane kotły i związaną z nimi dokumentację.

Smog w Polsce zabija tysiące osób rocznie

Nowe prawo dotyczące ogrzewania domów i mieszkań w Polsce ma na celu chronić nie tylko środowisko naturalne, ale także ludzkie zdrowie. Jak wynika z licznych badań naukowych, pod względem problemów ze smogiem Polska należy do niechlubnej europejskiej czołówki. Według najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) w naszym kraju stwierdzono drugie najwyższe stężenie szkodliwych cząsteczek pyłu PM10 w powietrzu w całej Europie – gorszy wynik odnotowano tylko w Turcji.

Nie lepiej jest ze stężeniem drobniejszego pyłu PM2,5 – jak podaje zeszłoroczny raport „World Air Quality Report 2018”, tylko pięć krajów w Europie ma pod tym względem gorsze powietrze niż my. Co więcej, na liście piętnastu najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich znalazły się aż trzy polskie:

  • Jaworzno – 5. miejsce,
  • Kraków – 9. miejsce,
  • Katowice – 15. miejsce.

Wszystkie te dane powinny budzić niepokój, ponieważ smog zwiększa ryzyko m.in. chorób układu oddechowego (w tym astmy), zawału serca, zakrzepicy żył głębokich, wylewu i chorób nowotworowych. Zdaniem ekspertów EEA z powodu zanieczyszczeń powietrza co roku przedwcześnie umiera w Polsce około 47 500 osób.

Ceny mieszkań w końcu w dół

Wideo

Materiał oryginalny: Nowelizacja Prawa ochrony środowiska. Będą duże zmiany dla właścicieli domów w kwestii ogrzewania - RegioDom.pl

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
3 października, 20:28, Gość:

Już widzę komentarze zwolenników PO że to zamach na demokrację,prawa człowieka i wolność handlu, choć nie dalej jak wczoraj słyszałem z ust kandydata PO że rząd nic nie robi w kwestii smogu. Ale oni tak mają kłamali,kłamią i kłamać będą

To teraz PiS będzie miało pretekst, żeby zwiększyć akcyzę na węgiel. Ciekawe ile to wiatraków i młynów "energetycznych" powstało za PiS.

Ciekawe czemu to zwiększa się import węgla z Rosji za kadencji PiS, ciekawe czemu nie ma właściwie żadnej pomocy dla kotłowni w celu ich modernizacji, czemu nie zmodyfikowano przepisów o termomodernizacji, ciekawe czemu pańśtwo nie daje gwarancji ciągłości warunków z programu "Mój prąd", itd.

B
Bodzio
3 października, 20:28, Gość:

Już widzę komentarze zwolenników PO że to zamach na demokrację,prawa człowieka i wolność handlu, choć nie dalej jak wczoraj słyszałem z ust kandydata PO że rząd nic nie robi w kwestii smogu. Ale oni tak mają kłamali,kłamią i kłamać będą

Czy to PO czy PIS to jedna cholera.

B
Bodzii

Sranie w banie. Dajcie dotacje na to tak jak tym nie robom rolnikom.

G
Gość

Już widzę komentarze zwolenników PO że to zamach na demokrację,prawa człowieka i wolność handlu, choć nie dalej jak wczoraj słyszałem z ust kandydata PO że rząd nic nie robi w kwestii smogu. Ale oni tak mają kłamali,kłamią i kłamać będą

Dodaj ogłoszenie