Nowe żłobki na Dolnym Śląsku. Sprawdź, gdzie powstaną

Materiał partnera zewnętrznego
Kolejna pula pieniędzy zostanie przeznaczona na tworzenie oraz wyposażenie nowych żłobków i klubów malucha, uruchomienie dodatkowych miejsc w już istniejących placówkach, a także na sfinansowanie opieki świadczonej przez nianie.

Właśnie zakończył się konkurs, dzięki któremu powstanie ponad 700 miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych. Do rozdysponowania było blisko 45 mln zł z funduszy unijnych. Pieniądze te pozwolą zrealizować 22 projekty.

- W ramach obecnej perspektywy unijnej przeznaczyliśmy już prawie 182 mln zł na żłobki i kluby malucha. To ogromne wsparcie pozwoli na uruchomienie w sumie ponad 4 tys. miejsc. Tymi działaniami pomagamy Dolnoślązakom wrócić do pracy - mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Jak przekonują władze województwa dolnośląskiego, często koszty związane z opłatą za żłobek czy też zatrudnieniem niani są na tyle wysokie, że zniechęcają do podejmowania pracy.

- Ponad 20 proc. osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy ma małe dziecko, a prawie 17 proc. bezrobotnych stanowią kobiety, które nie rozpoczęły pracy po urodzeniu dziecka. Zależy nam na odwróceniu tego trendu i chcemy zlikwidować bariery, które mają przed sobą młodzi rodzice - zaznacza Michał Bobowiec, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Do dziś zapadła decyzja o realizacji w sumie 125 projektów wartych 181,8 mln zł, co pozwoli na utworzenie ponad 4 tysięcy miejsc w żłobkach i klubach malucha, zatrudnienie 490 niań i opiekunów dziennych.

- Działamy kompleksowo, bo oprócz funduszy na przygotowanie placówek, przekazujemy pieniądze na ich funkcjonowanie przez dwa lata. Środki pokrywają wynagrodzenia personelu, koszt za wyżywienie i pobyt dziecka. Sprawia to, że w placówkach obowiązuje symboliczna opłata dla rodziców 150-250 zł miesięcznie. Ze wsparcia mogą skorzystać rodzice, którzy chcą wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, czy też wychowawczym, a także osoby bezrobotne i pracujące, których dzieci mają mniej niż 3 lata - dodaje Bartosz Kotecki, p.o. dyrektor DWUP.

Pozyskane fundusze najczęściej przeznaczane są na prace adaptacyjno-remontowe oraz zakup wyposażenia - mebli, zaplecza kuchennego, niezbędnego sprzętu do świadczenia opieki (w tym pomocy dydaktycznych, zabawek, a także na wyposażenie placów zabaw), ale nie tylko. Dzięki dotacji z DWUP finansowane są bieżące koszty opieki nad dziećmi w żłobkach i klubach malucha, prowadzone będą również dodatkowe zajęcia specjalistyczne, m.in. z logopedą, psychologiem i fizjoterapeutą, a także rytmika. W najnowszym konkursie zakupione zostaną m.in. basen z podświetlanymi piłeczkami do terapii SI (Integracji sensorycznej), multimedialna tablica informacyjna dla rodziców, kącik zabaw z suchym basenem, wózek 6-osobowy, magiczny dywan i magiczna ściana.

Lista projektów wybranych do dofinansowania na stronie umwd.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie