Nowe zasady matur i egzaminu ósmoklasisty w 2021 r. MEN podał szczegóły

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Nowe zasady matur i egzaminu ósmoklasisty w 2021 r. MEN podał szczegóły
Nowe zasady matur i egzaminu ósmoklasisty w 2021 r. MEN podał szczegóły Lukasz Gdak
Udostępnij:
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oświadczył, że podpisał rozporządzenie dotyczące zmian na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 roku. - Wszystko robimy w sposób wcześniej zaplanowany i zgodnie z terminarzem, który został wcześniej nakreślony – zapewniał na konferencji prasowej.

Szef MEN podkreślił, że Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, który określił zasady przeprowadzania egzaminów w roku szkolnym 2021. - Wszystko w związku z pandemią koronawirusa i sytuacją, w jakiej znaleźli się uczniowie klas maturalnych i klas ósmych i z tym problemem, który dotyka całą oświatę – mówił.

Cztery główne zmiany w egzaminach

Czarnek wskazał, że proponowana i konsultowana z ekspertami zmiana w egzaminach ósmoklasisty i maturalnych dotyczy czterech głównych punktów.

Po pierwsze, zmiana ta będzie jednorazowa i obowiązywać będzie tylko w 2021 r.

Po drugie, będzie to „zdecydowanie prostsza formuła” egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego.

Po trzecie, określone zostały jasne wymagania egzaminacyjne, które są w rozporządzeniu i załącznikach.

Czwarty punkt dotyczy kaskadowych szkoleń dla nauczycieli, po to, żeby przygotować kadrę pedagogiczną do egzaminów w 2021 roku.

- Wrzesień 2020 roku to analiza wyników egzaminu ósmoklasisty i maturalnego, która dała podstawę do tego, żeby prace zespołów przedmiotowych mogły się rozpocząć i bazować właśnie również na tej analizie. Następnie mieliśmy konsultacje projektu. Możliwość zgłaszania uwag, no i podpisanie rozporządzenia, które właśnie państwu komunikuje – wymieniał Czarnek.
Jak dodał, od 14 grudnia ruszyły szkolenia metodyków i nauczycieli. - Wszystko po to, żeby w marcu 2021 roku odbyły się egzaminy próbne a w maju 2021 roku już egzaminy właściwe – tłumaczył.

Jak wyjaśnił, w czasie konsultacji zgłoszono blisko 2,5 tysiąca opinii. - Te opinie były zgłoszone do ministerstwa. To są również opinie, które zbieraliśmy podczas naszych wizyt w różnych częściach kraju. Wizyt, jakie składałem ja osobiście, ale również wiceministrowie edukacji narodowej, a także nauki i szkolnictwa wyższego – mówił. - I efektem tych konsultacji i opinii jest kilka bardzo ważnych zmian – dodał.

Zmiany w maturach

Wśród zmian Czarnek wymienił brak matury ustnej w 2021 r., podobnie jak nie było jej w tym roku. Będą mogli przystąpić niej natomiast absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Nie będzie także obowiązku przystąpienia do egzaminu w formie rozszerzonej. Tutaj, podobnie jak w przypadku matury ustnej, postanie możliwość zdawania rozszerzonego egzaminu, jeśli będzie on potrzebny w rekrutacji na studia zagraniczne. Maturę będzie można zdać z sześciu dodatkowych przedmiotów rozszerzonych.

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty

W przyszłorocznym egzaminie ósmoklasisty wprowadzone zostaną m.in. zmiany w zakresie materiału z języka polskiego (z listy lektur obowiązkowych wykreślono „Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza” oraz matematyki (ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz brył przestrzennych).

Zmiany dotkną także materiału z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Nowe zasady matur i egzaminu ósmoklasisty w 2021 r. MEN podał szczegóły - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Bóg jest dobry! Przyszedł na świat w Dzieciątku Jezus, By mnie sobą nie speszyć, by mnie rozbroić miłością.... Głębokiej radości i odważnego przyjęcia Jezusa Chrystusa, Do siebie - na dziś, na jutro,... na cały Nowy Rok!

Czytaj więcej na: https://pl.deseos.info/?utm_source=paste

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie