Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe twarze wrocławskich muzyków. Wall-E wokalistą Synaptine, Igor Boxx współtworzy Evorevo

Marta Wróbel
Waldemar Kasta, do tej pory raper, zajął się z powodzeniem innym rodzajem muzyki – rockiem
Waldemar Kasta, do tej pory raper, zajął się z powodzeniem innym rodzajem muzyki – rockiem Tomasz Woźny
To duże zaskoczenie dla fanów Waldemara Kasty, czyli popularnego rapera Wall-E. W listopadzie ubiegłego roku na festiwalu Wrocławski Sound w Imparcie publiczność miała okazję po raz pierwszy zobaczyć go w akcji w zupełnie nowej odsłonie.

Niedawno w sieci pojawiła się piosenka zespołu Synaptine, którego Kasta jest wokalistą. „Prisoner” to rockowa ballada, w której raper brzmi podobnie do amerykańskiego wokalisty Everlasta. Everlast jako artysta solowy łączy w swojej muzyce hip-hop z bluesem i rockiem. A zaczynał, podobnie jak Wall-E jako raper (w formacji House of Pain). Wśród hiphopowych fanów Kasty (lider istniejącego od 1999 r. zespołu K.A.S.T.A.) dominują komentarze pełne zdziwienia, a nawet strachu („Waldek, opamiętaj się!” pisze na stronie www.wroclaw.naszemiasto.pl internauta Rysiu_Popki). Na razie, jak twierdzą muzycy, jest to projekt raczej towarzyski, ale nie ukrywają, że pracują też nad nowymi kompozycjami. Prócz Kasty Synaptine tworzą: gitarzysta Tomasz Pomian, basista Marcin Gołębniak i perkusista Adam Moszyński.
Wspólna płyta wrocławskich producentów Igora Boxxa i Magiery nie powinna być już aż tak zaskakująca, bo obaj znani są z różnych zainteresowań muzycznych. Krążek „Underpop” (Parlophone Music Poland, cena: 40 zł) duetu Everevo, który na początku lutego trafił do sklepów muzycznych, to fuzja wielu gatunków, od tanecznej elektroniki, po punk, trans i przestrzenny ambient. Album brzmi światowo, a promujący go singiel „I Don’t Care” (wraz ze świetnym teledyskiem) często pojawia się już na antenach stacji radiowych i pewnie niedługo zawojuje także klubowe parkiety.
Igor Boxx naprawdę nazywa się Igor Pudło. W duecie z Marcinem Cichym stworzył zespół Skalpel. Są jedynymi polskimi artystami, którzy nagrywają dla słynnej brytyjskiej wytwórni Ninja Tune. Potem Boxx wydał solowe płyty „Breslau”, „Last Party in Breslau” i „Dream Logic”.
Magiera (Tomasz Janiszewski) produkował piosenki dla większości polskich raperów, w tym dla Peji i Trzeciego Wymiaru. Współtworzył też ścieżkę dźwiękową do dokumentu Sylwestra Latkowskiego „Blokersi” (2001).
Na „Underpopie” producenci zaprosili do współpracy wielu wokalistów. Maciej Kurowicki z Hurtu śpiewa w tanecznym, alternatywnym „Dudni”, alternatywny pop słychać w kompozycji „Czerwona kartka”, w której występuje Basia Wrońska z Pustek. Wyraziste „Bowie w Warszawie” zostaje w pamięci na dłużej. Zacna to płyta, której wspólnym mianownikiem są chwytliwe melodie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska