Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe strefy parkowania we Wrocławiu. Do wakacji przybędzie 100 parkomatów w centrum miasta

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Nowe strefy parkowania powstaną głównie na wniosek mieszkańców ulic, którzy na co dzień mają problem z zaparkowaniem pod domami
Nowe strefy parkowania powstaną głównie na wniosek mieszkańców ulic, którzy na co dzień mają problem z zaparkowaniem pod domami Paweł Relikowski/Polska Press
Zmiany w parkowaniu we Wrocławiu. 100 nowych parkomatów i 1000 płatnych miejsc postojowych w 4 rozszerzonych strefach płatnego parkowania. Gdzie za postój trzeba będzie zapłacić? Przeczytajcie poniżej.

Nowe strefy parkowania powstaną głównie na wniosek mieszkańców ulic, którzy na co dzień mają problem z zaparkowaniem pod domami.

"Wiele osób pracujących lub studiujących we Wrocławiu zostawia u nas swoje auta i stamtąd rusza dalej do pracy" - zauważa Magdalena Szczepaniak, przewodnicząca zarządu osiedla Przedmieście Świdnickie, które wkrótce stanie się pierwszym rejonem, w całości objętym SPP.

"Już na najbliższej sesji rady miejskiej (26 kwietnia) będziemy wnioskować o korektę granic strefy płatnego parkowania" - zapowiedział Tomasz Stefanicki, zastępca dyrektora biura zrównoważonej mobilności w urzędzie miasta. - "Chodzi nam o cztery obszary: Ołbin, Kępa Mieszczańska, Szczepin - rejon ulic Rybackiej i Inowrocławskiej, oraz największy z nich - Tarnogaj, na północ od ul. Armii Krajowej".

Nie oznacza to jednak, że w ciągu najbliższych tygodni we wszystkich wymienionych strefach pojawią się parkomaty.

"Rada osiedla po konsultacjach społecznych składa wniosek do rady miasta, która odpowiednią uchwałą zatwierdza ustawienie parkomatów na danym obszarze" - mówi Tomasz Stefanicki. - "Spodziewamy się jednak, że już do wakacji obszar od ul. Grabiszyńskiej do ul. Tęczowej zostanie objęty SPP, a na ulicach staną parkomaty".

W roku 2021 we Wrocławiu było 5733 płatnych miejsc postojowych, z czego 4455 poza ścisłym centrum. W tym roku przybędzie ich jeszcze 1000. Planowane jest także postawienie 100 nowych parkomatów. Poza Przedmieściem Świdnickim, w drugiej połowie roku przewidziano strefy 2566 miejsc postojowych na 30 parkingach, na Przedmieściu Oławskim (na kilku ulicach wskazanych przez radę osiedla), a także Ołbinie i Nadodrzu, które docelowo niemal w całości staną się SPP.

"Kierowcy, którzy zostawiają u nas samochody rozjeżdżają naszą osiedlową zieleń" - podkreśla Krzysztof Mazurkiewicz, przewodniczący Zarządu Osiedla Tarnogaj. - "Jeśli któryś z radnych zawaha się przed zagłosowaniem na "tak" dla uchwały włączającej Tarnogaj do SPP, to zapraszamy do nas".

Przypomnijmy, że mieszkańcy posiadający lokale przy danej ulicy mają prawo do zakupu abonamentu. Dla wymienionych SPP będzie to kwota 100 rocznie, czyli około 30 groszy dziennie. Możliwy jest także zakup abonamentów komercyjnych - tu koszt jest wyższy (200 złotych miesięcznie). Kierowcy parkujący dotąd w miejscach nieobjętych SPP, będą mogli skorzystać z 2 566 miejsc postojowych na 30 parkingach park&ride.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska