MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Krócej można teraz chorować po zwolnieniu z pracy

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zmieniły się przepisy dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia, np. po rozwiązaniu umowy o pracę. Należy się teraz maksymalnie przez 91 dni.

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, zaznacza, że prawo do zasiłku chorobowego nie wygasa wraz z rozwiązaniem stosunku pracy. Zasiłek przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie ubezpieczenia chorobowego, również za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu ubezpieczenia.

Nie przegap

Jak długo można chorować po zwolnieniu z pracy

Za okres niezdolności do pracy przypadający po ustaniu ubezpieczenia zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni. Nie dotyczy to niezdolności do pracy powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów oraz niezdolności spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży.

- Jeżeli po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. O okolicznościach przyznania tego świadczenia decyduje lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS - mówi Krystyna Michałek.

Kiedy należy się świadczenie rehabilitacyjne?

Chorobowe za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia) wypłaca ZUS. Dlatego wniosek o jego wypłatę były pracownik powinien złożyć w dowolnej placówce ZUS lub przez PUE ZUS.

Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi:

  • 80 proc. podstawy wymiaru, w tym również za okres pobytu w szpitalu,
  • 100 proc. podstawy wymiaru, także za okres pobytu w szpitalu, jeśli niezdolność do pracy jest spowodowana m.in.: wypadkiem przy pracy, chorobą zawodową, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy. 100 proc. podstawy wymiaru należy się również za okres ciąży oraz jeśli niezdolność do pracy wystąpi wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Wysokość zasiłku chorobowego zależy od podstawy wymiaru składek. Jest obliczana na podstawie średniego wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Z kolei świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy (90 dni), a w pozostałym okresie 75 proc. Gdy niezdolność do pracy przypada w czasie ciąży albo jest związana z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, to 100 proc. podstawy (średniej pensji z 12 miesięcy).

Kontrole zwolnień lekarskich 2024 - oni muszą uważać na kontrole

Na celowniku kontrolerów ZUS są głównie ci, którzy często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich od różnych lekarzy. Ale nie tylko. Od ręki sprawdzane są też donosy od "życzliwych". Kto może spodziewać się kontroli? Zobacz w poniższej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Krócej można teraz chorować po zwolnieniu z pracy - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska