Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe podziemia koło Wałbrzycha. Badania to potwierdzają (ZOBACZ)

Artur Szałkowski, JEW
Wycinek z badań weryfikacyjnych wykonanych georadarem. Przedstawia system obiektów w kompleksie Riese na odcinku około 150mb na głębokości około 20 metrów
Wycinek z badań weryfikacyjnych wykonanych georadarem. Przedstawia system obiektów w kompleksie Riese na odcinku około 150mb na głębokości około 20 metrów fot. Krzysztof Szpakowski/Włodarz Depozyty III Rzeszy
Są już wyniki pierwszych badań georadarem w kompleksie góry Włodarz w Górach Sowich. Przypomnijmy, że natrafiono tam na nieznane dotychczas niemieckie tunele w górze Włodarz pod Walimiem. To obiekty kompleksu Riese, który był jednym z największych projektów budowlanych nazistowskich Niemiec. Oficjalne zgłoszenie w tej sprawie złożył Krzysztof Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Riese. Wczoraj zakończono badania weryfikacyjne prowadzone przy użyciu georadaru. Są pierwsze zdjęcia z georadaru, które potwierdzają istnienie dużych, nieodkrytych dotychczas przestrzeni we Włodarzu.

Badania weryfikacyjne z georadarem trwały około tygodnia. Jak informuje Krzysztof Szpakowski, w dalszej kolejności zostaną wytypowane miejsca pod odwierty i znalezione przestrzenie zostaną sprawdzone przy pomocy kamery inspekcyjnej wpuszczonej do środka. Wcześniej jednak musi się zebrać sztab kryzysowy, na którego czele stoi starosta wałbrzyski. Krzysztof Szpakowski pokazuje na razie jeden obraz z georadaru, na którym widać puste przestrzenie w kompleksie Włodarz. Informuje, że więcej informacji przedstawi na konferencji prasowej zaplanowanej na połowę października.

Przypomnijmy, że Krzysztof Szpakowski oficjalnego zgłoszenia swoich znalezisk dokonał na początku września. Chodzi o dwa tunele kolejowe oraz nieznane pomieszczenia w kompleksie Riese. - Chodzi o tunele wiodące od nieistniejącej już stacji kolejowej w Walimiu w kierunku Włodarza oraz zgłoszenie dotyczące natomiast tzw. bloku A w kompleksie Riese.

Znalazca wyjaśnia, że kompleks Riese, według obecnych ustaleń miał mieć powierzchnię około 200 km2. Tymczasem do dziś udało się odkryć około 10 proc. powierzchni „podziemnego miasta”. Blok A ma być jednym z nieznanych elementów gigantycznego systemu podziemi. Krzysztof Szpakowski wyjaśnił, że dokonane przez niego odkrycie jest efektem trwających kilkadziesiąt lat prac poszukiwawczych, które poparte zostały uzyskanymi dokumentami oraz relacjami świadków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska