Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe ograniczenia w Polsce: co wolno, a co jest zakazane? [SZCZEGÓŁY]

m
Lukasz Gdak
Zakaz wychodzenia z domu z wyjątkiem dokładnie opisanych sytuacji, zakaz spotykania się z więcej niż jedną osobą, ograniczenie możliwej liczby pasażerów komunikacji miejskiej - to nowe ograniczenia, które obowiązują w Polsce od wtorku, 24 marca, do Wielkiej Soboty, 11 kwietnia 2020. Nadal będą mogły za to działać duże fabryki, magazyny czy markety budowlane. Ograniczenia nie dotyczą zakładów pracy. Co wolno, a co jest zakazane? Sprawdź!

Miejsce zamieszkania można opuszczać od dziś tylko w określonym celu. Jakim?

  • dojazd do pracy - jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariat - jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwianie spraw niezbędnych do życia codziennego. Możesz się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin oraz osób będących ze sobą w stałym pożyciu.

Nie jest konieczne posiadanie zaświadczeń o pracy w danym miejscu albo o odbywaniu wolontariatu. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży, np. jadę do pracy, czy wracam z niej, a także podać miejsce wykonywania obowiązków zawodowych.

Ograniczenia w komunikacji publicznej
Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Całkowity zakaz zgromadzeń
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Ograniczenia w uroczystościach religijnych
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono jednak ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zakłady pracy
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Spacer tak, plac zabaw nie
Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).
Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Zobacz koniecznie

Nie przegap tych informacji

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska